Polské hlavní město je jednou z evropských metropolí, kterou turisté paradoxně příliš často nenavštěvují. Varšava má však ve svých spletitých uličkách a nekonečných širokých bulvárech rozhodně co nabídnout. Je to město rozmanité a plné kontrastů. Budete zde obdivovat majestátnost historických budov i paprsky slunce hrající si na skle moderních výškových staveb. Atmosféře města nejde nepodlehnout.


Jednou z varšavských dominant je úchvatný Palác kultury a vědy vysoký 231 metrů. Tato ikonická budova se nachází na náměstí Defilad, a právě k ní vedly naše první kroky. Vnitřní prostory sestávají z muzeí, kin či divadel, ale také z impozantních sálů, kde hraje prim mramor. Stavba je vybudována v socialistickém realismu a Varšava ji dostala jako dar od Sovětského svazu, díky čemuž vyniká velkolepost tehdejší architektury. Respektive minimálně do té doby, než projde návrh na její zbourání, jelikož místní obyvatelé nemají kontroverzní palác příliš v oblibě.


Rozhodně si nenechte ujít výhled z 30. patra, kam je přístup umožněn každý den od 10 do 20 hodin. Po zaplacení lístku za 20 zł (cca 119 Kč) se nahoru rychle dostanete výtahem a rozprostře se před vámi výhled na celé město. Jeho dynamičnost a nespočet architektonických protikladů se při pohledu z výšky ještě umocní.


Z vyhlídky spatříte i špičku Královského hradu, jenž při prohlídce polského hlavního města nesmíte vynechat. Zamek Królewski dříve sloužil jako sídlo panovníků, dnes se v něm nachází expozice Národního muzea. Náměstí, na kterém se nachází, slouží zároveň jako vstupní brána do varšavského Starého města, jež je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Tvoří jej malebné domy s rozmanitými barevnými fasádami, které mi okamžitě připomněly stockholmský Gamla Stan. Nedílnou součástí jsou i středověké obranné hradby.


Odtud se spletitými uličkami můžete dostat až k řece Visle. Její břehy spojuje několik mostů, z nichž nejzajímavější nese název Świętokrzyski. V jeho těsné blízkosti se nachází jedna ze tří soch mořské panny, která je symbolem Varšavy. Provází ji řada legend, ona je však primárně připravena chránit město vyzbrojená mečem a štítem.


Levý břeh Visly tvoří široká promenáda, která je hojně využívaná především v letních měsících. Nechybí zde restaurace ani bary a celé prostředí až nápadně připomíná pražskou náplavku. Na pravém břehu se rozprostírá čtvrť Praga, která je jako stvořená pro všechny hipstery. Dýchne na vás předválečná architektura, ale také alternativní umění a zábava. 


V centru města a v okolí jeho nejpřilehlejších památek se dá chodit pěšky, pokud ale rádi šetříte čas, můžete si zakoupit buď jednodenní, nebo třídenní jízdenku a přemisťovat se hromadnou dopravou. Varšavské metro se skládá pouze ze dvou linek, autobusy pokrývají transport i do vzdálenějších koutů města, jako je například Łazienki Park.


Jedná se o největší park ve Varšavě, který ve svých útrobách ukrývá nespočet kouzelných zákoutí. Jedním z nich je klasicistní Pałac Na Wyspie ze 17. století. Nachází se zde však mnohem více zajímavých budov a pokud se vydáte na procházku areálem, zaručeně nebudete litovat. Návštěvu tohoto místa doporučuji v pozdějších odpoledních hodinách. Při soumraku zde totiž můžete narazit na lampáře, který postupně rozsvěcuje jednu lampu za druhou. Podtrhuje tak romantickou, místy až pohádkovou atmosféru, která v celém parku panuje. 


Z pravé polské kuchyně jsme toho tentokrát mnoho neochutnali, pokud jste však milovníci kuchyně italské, zamiřte do restaurace Ave Pizza v ulici Topiel. Jak už název napovídá, tak báječnou pizzu jen tak někde neokusíte. Rozhodně také nevynechejte návštěvu některé ze zapadlých kavárniček, kterých je ve Varšavě celá řada. Téměř všude vám připraví perfektní šálek výborné kávy a společnost milých usměvavých místních celý zážitek ještě umocní. Mým favoritem je malý podnik STOR, který najdete v ulici Tamka.


Varšava je městem, které se dokázalo poprat se svou minulostí. Ani zničení ve druhé světové válce nezabránilo její rekonstrukci a následné dynamické proměně, která z ní dělá dnešní moderní metropoli. Cestování do Polska byste se neměli vyhýbat, i jeho města skrývají spoustu krás, ostatně Varšava je toho jasným důkazem.