Švédsko má na délku zhruba stejný počet kilometrů, jako je vzdálenost z Prahy do Moskvy. Zimní měsíce v jižnějších částech země se tedy o poznání liší od těch severních. Zatímco na severu Švédska se teplotní průměry pohybují okolo -20 °C, v Göteborgu, městě na jihozápadním pobřeží, se podobně jako v Česku jen zřídkakdy dočkáte sněhu.

Teploty se zde od listopadu do dubna až na výjimky drží okolo nuly, často tedy s přáteli z Čech žertuji, aby se za mnou do Švédska přijeli „ohřát“. Místní zima se však od té české skutečně v mnohém liší. Ať už jedete do Švédska studovat, nebo zde plánujete začít žít, je radno se na toto roční období náležitě připravit.

Zapadající slunce po jednom z výjimečně slunečných dnů

Pokud něco vystihuje zimu ve Skandinávii, pak je to kromě nízkých teplot hlavně všudypřítomný vítr a velmi krátké dny.  I v případě, kdy se teploty pohybují okolo bodu mrazu, se s mrazivým větrem může pocitová teplota snížit i o deset stupňů. V rámci několikadenních návštěv budete působení krátkých dnů nejspíš vnímat jako zajímavý experiment, až dlouhodobější pobyt opravdu prověří vaši odolnost. Zatímco fyzicky se na dlouhé zimní měsíce zaopatříte relativně snadno, psychická výbava bude vyžadovat mnohem více vaší péče.

Základy
Známé švédské rčení praví, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, a zimní měsíce se stanou mnohem snesitelnější, pokud se s touto otřepanou frází ztotožníte. Švédská média každoročně opakují důležitost kvalitního oblečení a obuvi. Při výběru teplého prádla se zaměřte na materiál a upřednostněte praktičnost. Nezbytně se musíte naučit mít vždy nejméně tři vrstvy a bez čepice a rukavic nevycházet ven. Vzhledem k častému dešti se vyplatí mít boty z nepromokavého materiálu, nebo alespoň často impregnovat. Deštník se kvůli silnému větru může rychle stát vaším nepřítelem, zvažte tedy, zda neinvestovat do voděodolné bundy či kabátu. Počítejte také s tím, že vás musí být vidět ve tmě. Švédi sice mají zvláštní zálibu oblékat se do tmavého oblečení, nezapomínají však na hojnost reflexních aplikací.

Ve městě často potkáte běžce i cyklisty za každého počasí.

Zimní období obecně svádí k pochmurné náladě a nízké energii, zvláště pak ve Švédsku se nedostatek denního světla může vážně podepsat na vašem zdraví. Nepřívětivé počasí také odrazuje od pohybových aktivit, což se pochopitelně odráží na fyzické i psychické kondici. Mít vhodné a teplé odění tedy ještě zdaleka neznamená výhru – namísto zimního spánku se budete muset důkladně zaměřit na své tělo a mysl.

Spolehlivý organismus
Aby tělo bylo odolnější vůči nepříznivému klimatu, vyplatí se posilovat imunitu cvičením. To vysvětluje, proč je celý Göteborg doslova přesycen množstvím fitness center a sportovních zařízení, které jen zřídka najdete prázdné. Posilovny jsou samozřejmě nejvytíženější během popracovní špičky, ani v brzkých nedělních hodinách tam však pravděpodobně nebudete sami.

Lampičky v oknech přináší do interiéru světlo, i když se venku stmívá.

Protože se sluneční svit během zimy stane opravdu vzácným jevem, využijte denní čas k pobytu venku. Pokud to podmínky dovolí, můžete se jít projet na běžkách nebo si zabruslit na jezeru. Zimní počasí neodrazuje ani běžce a cyklisty, kteří mají k dispozici řadu městských i přírodních stezek. Při výletech do přírody mějte na paměti, že počasí se může náhle proměnit a také se rychle stmívá.
Přestože důležitost vitamínů v zimě snad není důležité zmiňovat, často akcentovaným se stává vitamín D právě pro nedostatek slunečních paprsků. I nově příchozím studentům výměnných pobytů se výslovně doporučuje, aby nepodceňovali nedostatek slunce a doplnili vitamín D v tabletách.

Najít zalíbení
Vlastní zkušenost ukazuje, že vaše mentální zdraví hodně závisí na vašem vlastním přístupu, a rozhodnete-li se zimu ve Švédsku nenávidět, dost možná během ní ztratíte nervy. Rovněž nestačí se snažit toto roční období „nějak přetrpět“ – zima je tu zkrátka příliš dlouhá a temná na to, abyste během ní kompletně zanevřeli na radost. Snažte se najít krásu v maličkostech a svůj denní režim přizpůsobit novým podmínkám.

Březnové sněženky značí příchod teplejších měsíců.

Nenechte se zlákat dlouhým vyspáváním, i když slunce vychází až po deváté. Jezte dostatek ovoce a zeleniny a vytvořte si tréninkový plán, který posílí tělo a odlehčí vaší mysli. Nezůstávejte zavření doma a vyrazte s přáteli za sportem nebo zábavou. Ne nadarmo má téměř každé švédské okno na vnitřním parapetu lampu – prosvětlete svůj byt světelnou výzdobou, zásobte se svíčkami a vytvořte si svoji verzi útulna. Než se nadějete, dny se prodlouží a čeká vás nekonečné švédské léto.

Za teplem
Zimní sezona s sebou přináší také příležitost načerpat nové síly a dostatečně se zrelaxovat. Tisíce Švédů se na zimu každý rok jezdí rekreovat do Thajska či jiných exotických destinací. Dovolená během zimy nemusí být nutně omezená na vánoční svátky. Máte-li k tomu finanční prostředky, snadno můžete několik vrstev oblečení vyměnit za plavky.