Domů Cestování Průvodce po Bruselu. Aby vám nic neuteklo

Průvodce po Bruselu. Aby vám nic neuteklo

Evropský parlament

Každoroční nákupní šílenství v podobě předvánočního Black Friday doprovází také skvělá akce jednoho z tuzemských autobusových dopravců, Black Tuesday. Jízdenky do celé Evropy za symbolickou cenu. No a jelikož jsem správný Čech a na slevy a výhodné nabídky slyším, akci jsem s radostí využila. Volba padla na Brusel.

Musím se přiznat, že jsem jeden z těch správných turistů, který před odjezdem přečte dvacet průvodců, aby mu náhodou něco zajímavého neuteklo. Na Brusel ale průvodců tolik nebylo a když, tak se ve všech říkalo vesměs to samé. Tak snad přispěji něčím novým.

 

Cesta a MHD

První, co byste měli o cestě do Bruselu autobusem vědět, je, že cesta trvá okolo dvanácti hodin. Většinou se jede přes noc, což je plus i mínus, jak pro koho. Podle toho, zda jste schopní usnout v drncajících sedačkách. Autobus vás po dlouhé cestě pravděpodobně vyplivne na severním nádraží Gare du Nord a vás tak nejspíš čeká první jízda hromadnou dopravou. Ta je v Bruselu více než zajímavá…
V hlavním městě Belgie můžete popojíždět jak autobusem, tak tramvají či metrem. Tramvaje ale většinou nenajdete na povrchu, jak jsme zvyklí, ale pod zemí. Podzemní linky tramvají byly vybudovány pro pozdější změnu na metro, i když si nejsem jistá, zda tento plán pořád trvá. Fungují v podstatě stejně jako klasické tramvaje až na ten jediný rozdíl. Jezdí pod zemí.

Metro je zde vcelku spolehlivé a přesné. Oproti našemu se ale liší velkým množstvím žebráků, kteří nemají dostatek studu, aby neprocházeli vagony a nežádali o peníze. Na druhou stranu se toho stejně nebojí ani pouliční umělci. A kdy se vám naposledy v Praze poštěstilo užít si cestou metrem i skvělý houslový koncert?

Poslední možností jsou autobusy, a to hlavně proto, že by to měla být opravdu poslední možnost, jak se po městě pohybovat. Obzvláště ve špičce, která trvá přibližně od čtyř do sedmi do večera. Může se pak snadno stát, že obvyklou desetiminutovou trasu pojedete hodinu.

 

Jazyk a jídlo

Jistě víte, že v Belgii jsou tři úřední jazyky. Bohužel ani jeden z nich není angličtina. Pokud se pohybujete v centru, není to takový problém. Tak jako ve všech hlavních turistických destinacích, i tady se v pohodě domluvíte anglicky. Samozřejmě ale, že čím dál od centra se potom ocitnete, například kvůli ubytování, tím horší to s domluvou je. Zejména pokud neumíte francouzsky, jelikož velká část Bruselu je hlavně frankofonní. To si pak neobjednáte ani blbý lasagne. A to se vyslovují ve všech jazycích stejně.
Když už jsme u toho jídla, zde je pár tipů, jaké podniky v Bruselu navštívit. Základem jsou hranolky, wafle, pivo a pralinky.

Delirium Café

Hranolky. Za cenu menší fronty doporučuje devět z deseti stokilových turistů podnik jménem Fritland. Nejlepší hranolky za nejlepší ceny. A pokud jste nevrlí stokiloví turisté, o dvě ulice dál bez fronty jsou Manneken Frites. Taky ujdou.
Wafle. Pokud chcete být „mainstream“ turisté, navštivte místní The Waffle Factory. Umřete vlhkem z nevětraných prostor a zaplatíte stovku za wafli s banánem po stání v půlhodinový frontě. A ještě bez šlehačky. Nebo můžete o třicet metrů dál ochutnat wafli z menšího obchodu, kde byla o dvě eura levnější a o dvacet minut dřív hotová.

Fritland

Pivo. Rozhodně a jedině z Delirium Café. To není vůbec kavárna, ale obří třípatrová hospoda s výběrem z uváděných 2 000 druhů piv. Najdete ho naproti Jaenneke Pis, vcelku nové čůrající holčičce, která se zatím popularitou nemůže rovnat slavnějšímu klukovi. Zatím.
Pralinky. Tady jsem jako správný turista selhala. Místní pralinky jsem bohužel neochutnala, ale traduje se, že nejlepší seženete v obchodech Godiva, Neuhaus, Côte d´Or nebo Leonidas.

Výloha prodejny s waflemi

 

Mainstream must see a Brussels Card

Ve zkratce, jaká zajímavá místa a věci naleznete v Bruselu. Nikoli neočekávaně zde máme Atomium, Manneken Pis a nakonec Evropský parlament. Nejvíc propíraný věci, který byste ale opravdu měli vidět. Pár tipů k nim. U Atomia můžete posedět na trávě nebo postát u lavičky (pokud jedete do Bruselu v prosinci) a dát si pár toustů s colou. Vcelku fajn místo na piknik. Toho čůrajícího rebela je vhodné navštívit brzy ráno. Užijete si ho bez tuny dalších čumilů a uděláte v klidu selfíček dle libosti. Evropský parlament jako takový je vcelku nuda. Stojí za to ale zajít do přilehlého Parlamentaria, návštěvnického centra Evropského parlamentu. Edukace interaktivním způsobem nenudí, navíc dostanete i audio v češtině a je to zdarma.

Atomium

Zajímavější a méně známá informace o Bruselu je, že nabízí i velké množství muzeí a galerií. A teď se dostáváme k věci jménem Brussels Card. Je sice dražší (cena se pohybuje od 24 do 59 euro v různých kombinacích), ale po dobu výletu je v ceně veškerá veřejná doprava a vstupy do asi čtyřiceti muzeí zdarma plus sezónní akce. Například jedna omáčka ve Fritlandu k hranolkám zdarma. A to se vyplatí!

Evropský parlament

 

Pár tipů na závěr

Až půjdete na pivo do Deliria, vyrazte již v odpoledních hodinách pro záruku volných míst k sezení. Večer je tam narváno k prasknutí. Až budete v muzeu hudebních nástrojů (které vřele doporučuji, je na seznamu Brussels Card), vyjeďte výtahem až do nejvyššího patra, do restaurace a pokochejte se nádherným výhledem na Brusel z venkovní terasy.
Pokud máte rádi anglickou architekturu řadových domků, zajeďte si mimo centrum.
V Bruselu mají lepší záchody. Jsou na veřejných místech a ve většině restaurací zpoplatněné, ale v muzeích a galeriích jsou zdarma.

A nakonec: zjistěte si dopředu, zda se v dobu vašeho pobytu nekoná nějaká veřejná akce, protest či demonstrace. Nám totiž náš malý výlet okořenilo 50 000 Katalánců, kteří přijeli demonstrovat za svou exilovou vládu. Tak tedy mějte na vědomí, že nejedete jen do hlavního města Belgie, ale celé Evropy.

 

Brusel, Belgie