V dnešní době je už jen málokdo, kdo by neznal Hallstatt. Malebné rakouské městečko, které se rozprostírá na břehu stejnojmenného jezera, je vyhlášené svým romantickým šarmem, krásnou přírodou, bohatou historií a solným dolem. Díky tomu všemu je také zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Já bych mu však přiřadila ještě jeden přídomek – přehlcený turisty, především Asiaty.

Cesta do Hallstattu vede klikatou silnicí po úpátí hor v pohoří Dachstein. Už po cestě se nám naskytují výhledy na krásy přírody, to hlavní jde ale vidět až po průjezdu tunelem. Otevírá se pohled na celé městečko a Halštatské jezero, to vše navíc obehnáno horami. Síla okamžiku, když hory poprvé uvidíte a vy Hallstatt spatříte, nejde popsat. Je to opravdu kouzelné.

Samotné městečko je tvořeno malými domky, většinou porostlými rostlinami, či minimálně s truhlíky, ve kterých rostou muškáty. Spousta domů je postavena na kůlech, které jsou zapuštěné do jezera. Procházkou malebnými uličkami se dostaneme až na náměstí. V jeho středu se nachází hlavní dominanta Hallstattu, kterou je evangelický kostel. Právě tato budova je jedním ze symbolů rakouského městečka.

Druhým kostelem, který najdeme v o něco víc vzdáleném koutě, je farní katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie. U kostela je hřbitov, který skrývá další hallstattskou pamětihodnost. Tou je kostnice. Kvůli malé rozloze města a nedostatku místa byly hroby ve městě po nějakém čase otvírány, ostatky vybrány, lebky pomalovány a poté umístěny právě do této kostnice. Aktuálně se zde nachází 1200 lebek.
Do mnoha zákoutí, která Hallstatt nabízí, je však vstup zakázán. To je způsobeno právě neskutečně velkým přílivem turistů. Místní si chtějí alespoň trochu chránit své soukromí. Navíc turisti často ničili všechno, co jim stálo v cestě k dokonalým fotkám.

Další kroky vedou na kopec Salzberg, který se tyčí nad městem ve výšce 1030 m n. m. Tam se dá dostat buď pěšky, nebo lanovkou. To tedy za předpokladu, že nejste blázni jako český youtuber Jmenuji se Martin, který nahoru vystoupal po konstrukci lanovky. Z kopce je krásný výhled na Hallstatt z plošiny, která doslova trčí v prázdnu. Celou atmosféru ale opět kazí davy asijských turistů, kteří stojí v řadě, po jednom chodí na výběžek, a bez 50 selfies z každé strany a z každého úhlu neodejdou.

Tím větším lákadlem, které Salzberg nabízí, jsou nejstarší solné doly v Evropě. Ty jsou přístupné i široké veřejnosti. Prohlídka trvá 90 minut a je s průvodcem. Neopakovatelným zážitkem je tady speciální hornická skluzavka.
V létě se v Halštatském jezeře dá koupat, na březích jsou přírodní pláže. Na druhou stranu stojí za zvážení, jestli návštěva Hallstattu v létě je tou nejlepší volbou, právě kvůli zmiňovaným davům turistů. Taky je zde možnost půjčení loďky či využití okružních plaveb.

I když je Hallstatt malý, nudy se obávat nemusíte. Tím nejlepším způsobem, jak zde většinu času strávit, je podle mě jen procházení se okolo jezera, objevování různých skrytých koutů, kde není tolik turistů, a užívání si výhledů, které místní příroda nabízí.

Hallstatt dostál své pověsti místa, které je proslulé díky svým krásným fotkám na sociálních sítích, hlavně Instagramu. Zástupy turistů nejsou ve většině případů schopny ocenit atmosféru tohoto až éterického místa a jejich snaha o nejlepší #musthave fotku na svůj instagramový účet vysává veškerou pozitivní energii, kterou město nabízí.
Bylo by krásné si jen tak sednout na břeh jezera, zapomenout na všechny starosti, užívat si sílu přítomného okamžiku a krmit labutě.

 

Hallstatt @ Rakousko