Mnozí znají Petrohrad jako místo, kde se odehrávají příběhy ruských klasiků, nebo jako bývalé carské hlavní město. A Petrohrad touto atmosférou stále dýchá. Jestliže vás láká, ale nechce se vám žádat o vízum, je tu další možnost. Stačí, když přicestujete speciálním trajektem a můžete v Petrohradě pobýt až tři dny bez nutnosti víza. Pokud se vám zdá, že to není dostatek času na tak velké město, máte pravdu. Ale i za tři dny se toho dá stihnout opravdu hodně.
Trajekty s visa free vstupem vyplouvají převážně z Helsinek, najdou se ale i z Tallinnu. Kromě jízdenky, která stojí přes sto euro, budete taky potřebovat zvací dopis z místa vašeho ubytování, bez kterého vás do Ruska nepustí. Vše za vás ale mohou zařídit agentury, které se na tyto výlety specializují. Já jsem využila studentskou organizaci Open Your Russia. Podobné výlety ale pořádají i studentské organizace v severských zemích, převážně ve Finsku, Estonsku a Švédsku, takže pokud jste v některé ze zemí na studentském výměnném pobytu, máte jedinečnou příležitost. Petrohrad je však městem, které okouzlí nejen studenty.
Petr Veliký a jeho město
Na každém kroku vás bude provázet zakladatel města car Petr I. Veliký. Není možné, abyste si nevšimli jeho soch, budov nesoucí jeho jméno nebo jen střípků historie, protože jeho osoba je provázaná snad s každou památkou města. Největší monument nechala vystavět Kateřina II. Veliká a najdete ho na Senátském náměstí kousek od katedrály svatého Izáka. Právě tato katedrála je skvělým místem, pokud chcete krásný výhled na celý Petrohrad včetně monumentu.
Další církevní svatostánek, který byste určitě neměli minout, je katedrála Panny Marie Kazaňské. Ruský symbol vítězství nad napoleonskou armádou se během komunistické vlády proměnil v muzeum dějin ateismu, dnes už ale opět slouží svému účelu a když budete mít štěstí, stanete se svědky i některé bohoslužby.
Nejslavnější je ale chrám Kristova vzkříšení, který někdy bývá zaměňován s moskevským chrámem Vasila Blaženého na Rudém náměstí kvůli podobné architektuře. Chrám byl postaven na místě atentátu na cara Alexandra II. Ten atentát nepřežil, z toho důvodu svatostánek nese i druhé jméno Spasitele na krvi. Vstup je zpoplatněn, studenti mají ale slevu. Návštěva rozhodně stojí za to a vy jen budete v úžasu sledovat krásnou výzdobu kostela.
Hodinové fronty na rezidence carské rodiny
Srdcem města je kromě řeky Něvy i Zimní palác na Palácovém náměstí, jenž byl v zimě oficiální rezidencí královské rodiny. Ze shromážděných uměleckých sbírek je dnes soubor muzeí Ermitáž, jehož největší poklady jsou právě v Zimním paláci. Najdete zde obrazy od předních světových umělců – nechybí Leonardo da Vinci, Rembrandt nebo Vincent van Gogh. Nejsou zde jen obrazy, ale i archeologické nálezy z celého světa nebo různé kuriozity. Jedním z největších děl je palác sám, láká už jen svou výraznou, neobvyklou barvou, architekturou a krásnými interiéry. Jestliže se rozhodnete Ermitáž navštívit, připravte se na frontu, která může trvat i dvě hodiny. Návštěvníci jsou vpouštěni v patnáctiminutových intervalech, aby muzeum nebylo přeplněné. Vstupné pro studenty je zdarma, dospělý zaplatí 700 rublů (cca 250 Kč).
Čekání ve frontě je typické pro všechny hlavní památky v Petrohradě. Kraluje jim ale Kateřinský palác, kam se dostanete z města autobusem za třicet minut. Naše skupina strávila ve frontě přes tři hodiny, může to být ale mnohem déle. Kromě čekání na vstupenku do samotného paláce musíte ještě zakoupit jednu do zahrad, odkud se pak můžete dostat dál. Studenti mají opět vstupy za sníženou cenu, dospělý musí jen do paláce zaplatit 1000 rublů (cca 400 Kč).
Tady se ale čekání vyplatí. Celý Petrohrad je vyzdoben zlatem, nejvíce si ho ale jeho milovníci užijí tady. Každý pokoj se pyšní zlatým zdobením a luxus na vás dýchá na každém kroku. Především slavná Jantarová komnata je největším skvostem paláce. Za druhé světové války byla skoro celá zničena a rozkradena. Znovu se ale veřejnosti otevřela po nákladné rekonstrukci v roce 2003. Dodnes se přesně neví, kam se originální výzdoba ztratila. Podobný osud jako Jantarovou komnatu potkal celý palác. Během druhé světové války byl z velké části zničen při bombardování a musel být postaven skoro celý znovu.
Stojí za to vyhradit si více času i na zahrady kolem celého paláce, které v sobě ukrývají mnoho dalších zajímavých budov a tajemství.
Po návratu do města je další hezkou zastávkou Petropavlovská pevnost, kde odpočívají ostatky Romanovců, a která se starala o bezpečí celého Petrohradu.
Komunistické památky jsou součástí města a jednou z největších je Leninův pomník na Moskevském náměstí. Nachází se v nové části města, která měla konkurovat starému Petrohradu a nahradit ho jako nové centrum. Milovníci socialistického realismu by tak měli směřovat sem.
Skvělé jídlo, krásné metro a pak ten zbytek
Petrohrad je místem pro gurmány. Po městě je rozeseto mnoho restaurací nebo hospod s výborným jídlem za dobrou cenu. Upusťte od klasických světových jídel a ochutnejte místní speciality jako ruské palačinky, boršč nebo tradiční ruské knedlíky. Ty mohou mít různé náplně, nejčastěji jsou ale s masem. K zapití je dobrý typický kvas a jako dezert pak ruský koláč s čajem.
Nejlepší doprava po městě je metrem. Petrohradské město je jedno z nejstarších, a především staré stanice jsou památkami samy o sobě. Do metra se dostanete pomocí žetonů, kdy jeden zakoupíte na pokladně za 45 rublů (cca 20 Kč).
Autobusová doprava není úplně tím pravým a zažijete návrat do komunistické minulosti. Jedna cesta do Kateřinského paláce stála kolem 80 rublů (cca 30 Kč), opravdu ale od toho nic nečekejte a berte to jako nostalgii.
Celý Petrohrad je protkán vodními kanály a výlet lodí je krásným zpestřením dne za hezkého počasí. Dostane se vám jedinečného výhledu na město. Nabídek je několik, ceny se pohybují kolem 400 rublů (cca 150 Kč).
Pár dobrých rad na závěr od místních
Je dobré mít u sebe spíše hotovost, ne všude berou karty. Dobrý kurz na směnu mají v bankách nebo je k dispozici mnoho bankomatů. Při nákupu tradičních matrjošek si vždy nechte ukázat každou část a dejte si pozor, aby vám opravdu dali tu, kterou jste si vybrali a prohlédli. Nebyli byste první, kteří se pak divili, co našli uvnitř.
Taky si dejte pozor, na jaké straně řeky se při nočních toulkách městem nacházíte a kde je vaše ubytování. Velkou atrakcí jsou „otevřené mosty“, kdy se otevírá v noci průjezd pro nákladní lodě. Děje se tak po jedné hodině ranní a zavírají se po necelých dvou hodinách. Přesný rozvrh najdete na webových stránkách, které mají i anglickou verzi. Angličtina zde ale trochu pokulhává, oprášení ruštiny je tedy nutností. I když čeština pro základní porozumění postačí.
A na závěr perlička. Možná se vám bude zdát, že se místní obyvatelé na vás na ulici netváří moc přívětivě. To proto, že v Petrohradě se úsměv považuje za flirt. Takže si to neberte tak osobně. Nebo možná ano?
I tři dny v Petrohradě stačí, abyste nasáli jeho jedinečnou atmosféru. Sice to není dost a budete chtít zpět, ale většina hlavních atrakcí se stihnout dá. Okouzlí vás nádhernou architekturou, dobrým jídlem a hlavně historií na každém kroku. Milovníci ruské klasiky se projdou po místech, kde se procházeli jejich hrdinové, a i ostatní zavzpomínají na staré časy. Petrohrad je cenově příjemnou změnou oproti ostatním světovým metropolím. Především pro studenty, kteří mají zvýhodněné vstupy, nebo některé úplně zdarma, je to hezký výlet. Jedno je ale jisté. Ani nevíte jak a Petrohrad si zamilujete během chvíle.