Západní Berlín, Východní Berlín, Berlínská zeď, hipsteři a bohémové užívající si života na každém kroku, My děti ze stanice ZOO, Braniborská brána. Asi všechny tyto věci se nám na první dobrou vybaví při vyřknutí slova Berlín. Hlavní město Německa je místo s dlouhou a rozsáhlou historií i současností a pravděpodobně bude i důležitým sídlem budoucnosti.

Street art v Berlíně

Berlín přitahuje pro své kulturní kouzlo a rozmanitou architekturu jednotlivých čtvrtí. Z větší části socialistické a funkcionalistické budovy střídající se se staršími styly doplňují nové moderní vysoké stavby. Berlín byl z větší části za druhé světové války zničen, ale několik dobových památek zde zůstalo. Asi nejznámější historickou budovou, kterou si pod Berlínem představíme, je impozantní Braniborská brána, která nasazuje pomyslnou korunu slavné ulici Unter den Linden.

Braniborská brána

Kousek od Braniborské brány se nachází sídlo berlínského Bundestagu (Říšského sněmu), který oslňuje svým proskleným dómem, ze kterého je výhled na celé město. Dóm s vyhlídkou byl k novorenesanční budově přistaven v roce 1999 na návrh Normana Fostera. Pokud si chcete dóm prohlédnout, musíte si zařídit rezervaci.

Budova Říšského sněmu

Na západním břehu řeky Sprévy u Bundestagu stojí známý Paul-Löbe-Haus, moderní budova připomínající svým velkým kulatým oknem pračku. Spolu s Marie-Elisabeth-Lüders-Haus na opačné straně řeky tvoří formální a funkční celek vlády. My jsme po procházce kolem Sprévy zavítali na pozdní brunch do kavárny Refinery High End Coffee, která je od Bundestagu asi deset minut pěšky. Menší, ale přívětivá kavárna oděná do dřeva a mědi nabízí zajímavá jídla a výbornou kávu i limonády včetně smoothies.

Refinery High End Coffee

Něco tak krásného, a přitom připomínajícího takovou hrůzu. Židovský památník, též zvaný Památník holocaustu. Šedé betonové kvádry znázorňující pohnuté vzpomínky na druhou světovou válku. Kousek odtud se nachází Památník homosexuálním obětem nacismu a Židovské muzeum, které vděčí své velké oblibě hlavně díky neobvyklé architektuře. Půdorys muzea připomíná totiž úlomky židovské hvězdy.

Židovský památník

Po cestě kolem parku Tiergarten se dostanete k náměstí Potsdamer Platz, na kterém jsou ještě zachovány kousky Berlínské zdi posprejované graffiti a polepené žvýkačkami – způsoby, jakými lidé vykazovali nevoli vůči rozčlenění. Kolem náměstí, které leží ve středu bývalé hranice rozdělující Východní a Západní Berlín, se tyčí nové centrum tvořené moderními budovami a vilami.

Berlínská zeď

Pár minut cesty od Potsdamer Platz se nachází galerie s moderním uměním Martin-Gropius-Bau a muzeum Topographie des Terrors. „Tady měl psací stůl Himmler, Heydrich, Kaltenbrunner a jejich pomahači. Tady se zrodila rozhodnutí o pronásledování politických odpůrců, o ‚germanizaci‘ obsazených území, o vraždění sovětských válečných zajatců, o vyhlazení židů,“ píšou v turistickém průvodci, kolem kterého také vedou zbytky polorozbité šedé zdi.

Topographie des Terrors

Nikdy nezapomeneme

Téměř třicet let dělila jednu velkou německou metropoli sto šedesát pět kilometrů dlouhá zeď, která zakazovala jakýkoliv kontakt východních a západních obyvatel Berlína. Pozůstatky Berlínské zdi, postavené v roce 1961 a trvající až do roku 1989, se vyjímají na břehu řeky Sprévy a dodnes zůstaly neodmyslitelným symbolem doby studené války. V dnešní době nezůstal ani jeden kousek, který by nepokrývaly nasprejované nebo namalované obrázky. Celý komplex zdi se nazývá East Side Gallery. Polibek Brežněva a Honeckera, modrý trabant prorážející zeď jedoucí vstříc lepším zítřkům, Batman a Joker, německá vlajka s židovskou hvězdou a mnoho dalšího…

East Side Gallery

Pamětní kostel císaře Viléma vybombardovaný za druhé světové války se tyčí na ulici Hardenbergstrasse hned u zoologické zahrady a nechvalně proslulé zastávky stanice Zoologischer Garten, o které vypráví kniha Christiane F. My děti ze stanice ZOO. Na Hardenbergstrasse se nachází taktéž galerie fotografií C/O Berlin s kavárnou či na Budapesterstrasse obchodní dům Bikini, kde je situovaná terasa s výhledem na opice z již výše zmiňované zoologické zahrady.

ZOO

Pokud jste kulturní nadšenci a nenecháte si ujít jedinou výstavu, doporučujeme galerii s moderním uměním Hamburger Bahnhof, bývalý kostel, jenž je předělaný na galerii St. Agnes nebo Tschechisches Zentrum (České centrum), kde je umístěná ambasáda České republiky i galerie s výstavami a koncerty zdarma. Kousek od Českého centra na Wilhelmstrasse stojí památník Johanna Georga Elsera, který se v roce 1939 pokusil o atentát na Hitlera. Památník je formován jako lampa ve tvaru profilu obličeje (Face-shaped Lamp) a je symbolicky postaven na místě, kde se nacházel bunkr bývalého Führera.

Hamburger Bahnhof

Největším lákadlem na náměstí Alexanderplatz, pojmenovaném na počest ruského cara Alexandera I., je dozajista televizní věž Fernsehturm, která je nejvyšší stavbou v celém Berlíně. Kromě nákupních center a několika obchodů zde stojí Hodiny světa, které ukazují čas v několika hlavních městech. Domnělou korunu jim nasazuje rotující sluneční soustava. Zajímavou stavbou je zvláště pak Haus des Lehrers. Sice opět stejný funkcionalistický design, nicméně umělec Walter Womacka, který budovu ozdobil pásem maleb s názvem Our Life, tomu dodal punc.

Der Berliner Fernsehturm

U krásného kostelu Panny Marie, jedné z mála historických památek, je umístěna Neptunova kašna. Kolem samotného Neptuna, vládce moří, jsou čtyři ženské postavy, každá představuje jednu velkou německou řeku – Labe, Odru, Rýn a Wislu. Mezi nepřehlédnutelné stavby Berlína patří také Červená radnice, která je postavena z červeného zdiva, a to posouvá její renesanční vzhled na vyšší úroveň.

Rotes Rathaus

Místo, které rozhodně stojí za návštěvu, je Ostrov muzeí. Na ostrově se nachází nespočet výstavních síní a galerií: například Pergamonmuseum, Bode Museum, Staré a Nové muzeum či Stará národní galerie. Všemu dominuje Berlínský dóm.
Na celý den máte procházku po Botanické zahradě, která se nachází na jihu Berlína. Je to jedna z největších a nejvýznamnějších botanických zahrad na světě. Velké skleníky s různorodými rostlinami a květinami, zahrady, velký park a nakonec i Botanické muzeum se sbírkou rostlinných preparátů, herbáriem a knihovnou. Vstupné jsou tři eura pro studenty a děti a šest euro pro dospělé – za málo peněz hodně muziky.
Z šedi Berlína vystupuje i zámek Charlottenburg obklopen svými rozsáhlými zámeckými zahradami. Palác je jednou z největších atrakcí, díky níž lidé Berlín navštěvují.

Charlottenburg – zahrady

Káva, brunch, kobliha

Z kaváren doporučuji navštívit Five Elephant Coffee, jak v Kreuzbergu, tak i v Mitte. Jde o krásné prostředí s výbornou kávou a širokou nabídkou zákusků a dortíků.
Skvěle a lahodně vypadající i chutnající koblihy dělají v Brammibal’s Donuts spolu s kávou v roztomilých růžových hrníčcích.
Na brunch je nejlepší Roamer’s. Útulné prostředí s rostlinami v každém koutě s širokou nabídkou jídel a limonád. Dále také Happy Baristas ve Friedrichschainu kousek od Boxhagener Platz, kde se nachází spousta kaváren a restaurací.

Five Elephant – Coffee Roastery and Cake Shop

Kolo, kam se podíváš

Hojně využívanou dopravou po celém městě je určitě kolo. Berlín je vcelku velký, tím pádem dostat se všude pěšky může být někdy náročné, proto je kolo vhodným způsobem, jak si cestování urychlit a zpříjemnit.
Všude jsou k dispozici cyklostezky – ať už na chodníku, nebo na cestě. Zdá se, že domácí si na jízdu cyklistů již zvykli a je to pro ně přirozené. Kromě kola má Berlín rozsáhlou síť vlaků (S-Bahn) a metra (U-Bahn), dále také autobusů a tramvají. Jízdenky se vyplatí kupovat spíše jako permanentky, pokud se chystáte v Berlíně pobýt delší dobu.

BERLIN