Léto vybízí k výletům a poznávání přírodních i architektonických památek. Pokud přemýšlíte, kam se vypravit, určitě byste neměli opomenout naše hrady a zámky. Dominantou mezi všemi je Pražský hrad, ale skvostná šlechtická sídla se ukrývají také ve všech ostatních regionech republiky. V rámci každého z třinácti českých krajů jsme pro vás vybrali ty nejkrásnější hrady a zámky, které oplývají impozantní architekturou, zajímavou historií či půvabným okolím.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou

Uprostřed Slavkovského lesa se nad údolím řeky Teplé tyčí komplex historických budov, který zahrnuje gotický hrad, barokní zámek s růžovou fasádou a renesanční palác.
Vydáte-li se na prohlídku zámku, vedle zámeckých interiérů můžete navštívit také expozici románského relikviáře sv. Maura, unikátní a velmi hodnotné zlatnické památky.
Adresa: Náměstí 5. května 13, Bečov nad Teplou
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-becov.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Hrad Loket

Goticko-románský hrad Loket nad řekou Ohří láká na dochované původní kobky z doby, kdy sloužil jako městské vězení, a přidruženou expozici útrpného práva. Na hradě si také můžete prohlédnout originální úlomek z loketského meteoritu, nejstaršího zdokumentovaného meteoritu na českém území, který údajně dopadl na nádvoří hradu již
v 15. století.
Adresa: Zámecká 67, Loket
Informace o otevírací době a vstupném: www.hradloket.cz

Autor fotografie: Lukáš Rumpík

Zámek Krásný Dvůr

Vzpomínáte si na zámek v Bezdíkově ve snímku Jak básníkům chutná život? Své interiéry a exteriéry tehdy propůjčil filmařům právě Krásný Dvůr. Za nacistické okupace byl jedním z rekreačních sídel říšského ministra zahraničí Joachima von Ribbentropa, po osvobození pak štábem sovětských vojsk. Při návštěvě zámku byste neměli vynechat rozlehlý zámecký park, který zdobí řada drobných romantických staveb a stovka různých dřevin.
Adresa: Zámek 1, Krásný Dvůr
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-krasnydvur.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Autor fotografie: Petr Kříž

Zámek Ploskovice

Je-li nějaký zámek mezi filmovými produkcemi skutečně oblíbený, pak je jím bezesporu barokní zámek v Ploskovicích, který se pyšní bohatě zdobenými interiéry. Natáčela se zde například pohádka Princ a večernice, seriál První republika nebo Formanův Amadeus, zámek se objevil také ve videoklipu zpěvačky Céline Dion. V minulosti sloužil jako letní sídlo Habsburků, po roce 1918 jej často navštěvoval Edvard Beneš s manželkou.
Adresa: Ploskovice 1, Ploskovice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-ploskovice.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: státní zámek Ploskovice

Hrad a zámek Frýdlant

Přes padací most se dostanete do areálu hradu z 13. století a renesančního zámku
z 16. století. Komplex, který stojí na čedičové skále nad řekou Smědá v Jizerských horách, vlastnil v 17. století vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Frýdlant byl veřejnosti zpřístupněn již v roce 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. V rámci návštěvy si můžete mimo jiné prohlédnout rozsáhlou sbírku zbraní a dýmek.
Adresa: Zámecká 4001, Frýdlant
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-frydlant.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Hrad Bezděz

Bezděz založil ve 13. století Přemysl Otakar II. Hrad, který se tyčí na 600 metrů vysokém kopci, tvoří ikonickou dominantu Dokeské pahorkatiny. Neodmyslitelně je Bezděz spjat se jménem básníka Karla Hynka Máchy, který se jím ve své tvorbě výrazně inspiroval. Hradní ochozy návštěvníkům poskytují krásný výhled na okolní krajinu a blízké Máchovo jezero.
Adresa: Bezděz 144, Doksy
Informace o otevírací době a vstupném: www.hrad-bezdez.eu / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Autor fotografie: Jan Pasler

Hrad Karlštejn

Karlštejn patří nepochybně mezi nejznámější a nejnavštěvovanější hrady České republiky. Založil jej v roce 1348 Karel IV. jako své sídlo a místo pro uložení korunovačních klenotů. Gotický hrad je známý také díky hře Noc na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického, na jejíž námět byl později natočen i stejnojmenný hudební film. Stěžejní místností hradu je kaple sv. Kříže se 129 deskovými obrazy Mistra Theodorika.
Adresa: Karlštejn 172, Karlštejn
Informace o otevírací době a vstupném: www.hrad-karlstejn.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Dobříš

Právě na tomto zámku bydlel podlý knížepán se svým sluhou v pohádce Princezna ze mlejna. Ke krásnému rozlehlému zámku ve stylu rokoka přiléhá rozsáhlý anglický a francouzský park. Po návratu z emigrace zde krátce pobývala herečka Adina Mandlová. Současným majitelem zámku je Jerome Colloredo–Mannsfeld, potomek rodiny bývalých vlastníků z Rakouska.
Adresa: Dobříš 1, Dobříš
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamekdobris.cz

Zdroj fotografie: Zámek Dobříš

Hrad Rabí

Pár kilometrů od města Sušice se nad řekou Otavou tyčí zřícenina jednoho z nejrozsáhlejších českých hradů. Rabí je neodmyslitelně spjat se jménem Jana Žižky z Trocnova, jehož vojska během husitských válek hrad dvakrát dobyla, a bylo to právě zde, kde Žižka přišel o pravé oko. V rámci prohlídky hradu můžete vstoupit jak na vrchol obytné věže, tak do podzemních sklepení, které zdobí přírodní krápníky.
Adresa: Rabí 53, Sušice
Informace o otevírací době a vstupném: www.hrad-rabi.eu

Zámek Manětín

Zámek v Manětíně je příkladem barokní architektury s nevšední omítkou v pastelových odstínech žluté a zelené barvy. Uvnitř zámek skrývá bohatě zdobené interiéry, zejména působivý je hlavní sál s freskami a vstupní hala se schodištěm. K jednopatrové, ale rozložité stavbě přiléhá francouzská zahrada a anglický park.
Adresa: Manětín 1, Manětín
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-manetin.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: státní zámek Manětín

Hrad a zámek Český Krumlov

Vydáte–li se poznávat jižní Čechy, pak byste určitě neměli vynechat návštěvu Českého Krumlova. Krásnému městu dominuje komplex hradu a zámku, který je druhým největším v republice a společně s městským historickým centrem je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Rozsáhlý areál se zajímavými interiéry i exteriéry zahrnuje také zachovalé barokní divadlo.
Adresa: Zámek 59, Český Krumlov
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-ceskykrumlov.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Červená Lhota

Další perlou Jihočeského kraje je zámek Červená Lhota, charakteristický svou červenou barvou a polohou. Zámek leží na Dírenském potoce, kde je možné vypůjčit si loďku – projížďka tak vytváří romantickou scenérii. Při prohlídce můžete nahlédnout do historických interiérů, dětských podkrovních pokojů a do sklepení, které vám prozradí více o původní tvrzi.
Adresa: Červená Lhota 1, Kardašova Řečice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-cervenalhota.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: správa zámku Červená Lhota

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek v Hluboké nad Vltavou je díky svému pohádkovému vzhledu jedním z vůbec nejatraktivnějších v republice. Skoro tři celá století zde sídlili Schwarzenbergové, kteří na zámku shromáždili cenný mobiliář. V rámci prohlídky můžete navštívit jak reprezentační pokoje, tak soukromé apartmány, hostinské pokoje i věž. Zvenku pak zámek obklopuje rozlehlý anglický park.
Adresa: Zámek 142, Hluboká nad Vltavou
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-hluboka.eu / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Chloubou rozlehlého barokního zámku jsou zejména krásné interiéry, mezi které patří čínský kabinet, taneční sál a sala terrena s přilehlými římskými lázněmi. Jaroměřice nad Rokytnou jsou spjaty s hudbou a barokní operou, proto při prohlídce zámku narazíte na dobové nástroje. Nejen ty nejmenší pak zaujme množství starožitných hraček.
Adresa: Náměstí Míru 1, Jaroměřice nad Rokytnou
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-jaromerice.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Telč

Renesanční zámek v Telči je společně s historickým centrem města zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle klasické prohlídky sálů a obytných místností můžete sestoupit také do zámeckého podzemí, které je vyhledáváno filmovými produkcemi. Další zajímavostí zámku je přilehlá zahrada ze druhé poloviny 16. století a empírový skleník v parku.
Adresa: Náměstí Zachariáše z Hradce 1, Telč
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-telc.eu / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Častolovice

Renesanční zámek v městysu Častolovice patří mezi nejkrásnější zámky východních Čech. V restituci byl navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové, která se velmi zasloužila o jeho zvelebení. Rozsáhlý areál zahrnuje park s romantickými zákoutími, oboru, rybník s ostrůvkem, malou zoo i dětské hřiště. Okolní výzdobě dominují květiny, zejména růže, kterých je tu vysázeno dvě stě různých druhů. Samotný zámek zaujme barevnou freskou a bohatě zdobenými interiéry.
Adresa: Masarykova 1, Častolovice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-castolovice.cz

Zdroj fotografie: zámek Častolovice

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek ve stylu novogotiky byl postaven teprve v polovině 19. století jako letní a lovecké sídlo Harrachů, řadí se tak mezi nejmladší zámecké stavby v Čechách. Zámek postavený v netradičním půdorysu ve tvaru „V“ na první pohled zaujme svou zářivě červenou fasádou a výrazným cimbuřím po celém obvodu. V rámci prohlídky kromě pokojů a sálů navštívíte také hodinovou věž a podzemní sklepy. A pokud hrajete golf, můžete využít zámecké golfové hřiště s devíti jamkami.
Adresa: Hrádek u Nechanic, Nechanice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-hradekunechanic.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: ÚPS na Sychrově

Zámek Litomyšl

Zámek v Litomyšli si jako své rodové sídlo nechali postavit Pernštejnové. Renesanční stavbu zdobí arkády na nádvoří a bohatá sgrafitová výzdoba fasády s psaníčky a figurálními motivy. Uvnitř zámku se nachází zachovalé divadlo z konce 18. století. Pravidelně se zde koná festival klasické hudby Smetanova Litomyšl. Zámek je od roku 1999 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a svou krásou podtrhuje půvab zbytku města.
Adresa: Jiráskova 93, Litomyšl
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-litomysl.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Autorka fotografie: Veronika Skálová

Zámek Nové Hrady

Obec Nové Hrady s třemi stovkami obyvatel má svou překvapivou, výraznou dominantu v podobě zdobného rokokového zámku. Krásu sídla, kterému se přezdívá „české Versailles“, doplňují okolní rozmanité zahrady a labyrint. V současnosti je v soukromém vlastnictví manželů Kučerových, pod jejichž dohledem prochází areál postupnou rekonstrukcí.
Adresa: Zámek 1, Nové Hrady
Informace o otevírací době a vstupném: www.nove-hrady.cz

Zdroj fotografie: archiv zámku Nové Hrady

Hrad Bouzov

Bouzov byl založen již na přelomu 13. a 14. století, jeho současná podoba však vychází z romantické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Charakteristickým prvkem hradu jsou jeho červené stříšky a věž s ochozy. Jedinečnou součástí hradní stavby jsou dva padací mosty a padací mříž. Bouzov je často vyhledáván filmaři, natáčela se zde například pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Adresa: Bouzov 8, Bouzov
Informace o otevírací době a vstupném: www.hrad-bouzov.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Hrad Šternberk

Jakožto obranné sídlo hrad Šternberk během třicetileté války velmi utrpěl a po další staletí chátral. O velkou rekonstrukci se až ke konci 19. století zasloužil Jan II. z Lichtenštejna, který jej postupně také vybavil. Jeho dochované sbírky umění jsou nyní přístupné v rámci prohlídek. Tajuplnou atmosféru členitého hradu dokresluje přilehlý lesopark a podhradí.
Adresa: Horní náměstí 6, Šternberk
Informace o otevírací době a vstupném: www.hrad-sternberk.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: státní hrad Šternberk

Zámek Lednice

Z řady zámků v celé České republice je Lednice dalším opravdovým skvostem. Ne nadarmo je v rámci Lednicko–valtického areálu od roku 1996 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Velkolepé sídlo ve stylu anglické gotiky doplňuje rozsáhlý park o rozloze dvě stě hektarů, na kterém se nachází další menší stavby. Mezi ně patří palmový skleník, benátská kašna, římský akvadukt, čínský pavilon a minaret.
Adresa: Zámek 1, Lednice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-lednice.com / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Autor fotografie: Jindřich Říha

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek ve Vranově nad Dyjí se majestátně tyčí na skalním ostrohu v bezprostřední blízkosti česko-rakouských hranic. Barokní sídlo disponuje nádhernými, velkolepě zdobenými a vybavenými interiéry, ve kterých nechybí exponáty z vranovské kameniny. Přilehlé přírodní terasy pak nabízejí široký výhled do krásné okolní krajiny, kterou protéká řeka Dyje.
Adresa: Zámecká 93, Vranov nad Dyjí
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-vranov.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: státní zámek Vranov nad Dyjí

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Barokní zámek v Kroměříži je spolu se svými zahradami, Podzámeckou a Květnou, od roku 1998 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě v tomto sídle, v rokokovém Sněmovním sále, se v roce 1848 konalo významné zasedání Ústavodárného říšského sněmu habsburské monarchie. Pro zámek je příznačná také obrovská sbírka cenných uměleckých a literárních děl. V zámecké knihovně je uloženo téměř devadesát tisíc svazků a zdejší obrazárna je po Národní galerii druhou nejvýznamnější v republice.
Adresa: Sněmovní náměstí 1, Kroměříž
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-kromeriz.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Buchlovice

Buchlovický zámek je netradičně tvořen ze dvou protilehlých budov – Horní zámek v minulosti sloužil k hospodářským účelům, v Dolním zámku se nacházely reprezentační a obytné prostory. Obě stavby odděluje dvůr s kašnou. Součástí areálu je také park s dochovanými prvky italské barokní zahrady. V roce 1908 byla na zámku ústně domluvena tzv. Buchlovická dohoda, po které Rakousko–Uhersko anektovalo Bosnu a Hercegovinu.
Adresa: Náměstí Svobody 13, Buchlovice
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-buchlovice.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zámek Bruntál

Zámek Bruntál je postaven v ojedinělém půdorysu ve tvaru kruhové výseče s trojúhelníkovým nádvořím, které lemují arkády. Zpřístupněné sály v prvním patře zdobí rokokové malby a původní mobiliář, který vznikem sahá do 18. století. V současnosti zde sídlí regionální muzeum, které zde v průběhu roku pořádá různé výstavy. V zámecké kapli jsou aktuálně ke zhlédnutí gotické plastiky z 16. století.
Adresa: Zámecké náměstí 7, Bruntál
Informace o otevírací době a vstupném: www.mubr.cz

Zdroj fotografie: Archiv Muzea v Bruntále

Zámek Hradec nad Moravicí

Na ostrohu nad řekou Moravicí se nachází zajímavý komplex historických budov s rozsáhlým parkem. Nejstarší stavbou areálu je Bílý zámek v klasicistní přestavbě. Jeho mladším protipólem je novogotický Červený zámek z režného zdiva, který na první pohled upoutá svými impozantními vstupními branami. V rámci prohlídky můžete navštívit reprezentační a soukromé pokoje včetně hostinského apartmánu.
Adresa: Městečko 2, Hradec nad Moravicí
Informace o otevírací době a vstupném: www.zamek-hradec.cz / www.npu.cz (Národní památkový ústav)

Zdroj fotografie: státní zámek Hradec nad Moravicí