Co dělat v Edinburghu, když máte jen jeden den? Rozhodně nespěchat. Čas tu sice plyne stejně jako jinde, ale přeci jen tak nějak pomaleji.

Hlavním lákadlem je Edinburghský hrad, který je i dobrým výchozím bodem, neboť se nachází na jednom z návrší (Castle Rock) a ze všech jeho stran je krásný pohled na město. Ač vstupné nepatří mezi nejlevnější, věřte, že nebudete litovat. Vedle panoramatických pohledů si nenechte ujít Korunní sál, ve kterém jsou umístěny skotské královské insignie, nejstarší korunovační klenoty v celé Evropě.

Najdete zde také Stone of Destiny, blok našedlého kamene, který byl tradičně používán ke korunovacím skotských králů. Cestou do Královského paláce nahlédněte do přilehlých budov nabízejících průřez skotskou historií, ať je to kaple svaté Margaret ze 12. století nebo Scottish National War Memorial vzpomínající na padlé z první a druhé světové války.

Edinburghský hrad

Než se ovšem začnete toulat v sychravém podzimním počasí ulicemi města, je třeba dozvědět se něco málo o skotské whisky a hlavně ji ochutnat. Do všech tajů vás zasvětí interaktivní expozice v The Scotch Whisky Experience, muzeu, které uspokojí všechny vaše smysly, chuťové nevyjímaje. Zahřáti douškem skotské whisky určitě zabočte do uličky Victoria Street, kde fasády domů hrají všemi barvami.

Ulice ústí na Grassmarket, kde v řadě domů stojí nenápadný krámek s názvem W. Armstrong & Son. Neváhejte a vejděte. Jakmile za vámi zaklapnou dveře, ocitnete se v proslulém secondhandu, kde najdete vše, co potřebuje, nebo jen prostě chcete – divadelní kostýmy, retro šaty ze 60. a 70. let či klasické skotské kilty.
Ideální místo pro to stát se na chvíli Alenkou v říši divů… Cestou zpátky po Victoria Street se zastavte v The Red Door Gallery. Tyto červené dveře rozhodně neminete. Je to ráj pro milovníky papírových dekorací, bloků, kreseb a designových drobností.

Edinburgh: Scotch Whisky Experience

Než se ale vrátíme zpět na hlavní ulici Royal Mile, která protíná Staré město od hradu ke Skotskému parlamentu, je tu malé zastavení pro všechny Harry Potter nadšence. V ulici George IV Bridge se totiž nachází kavárna The Elephant House, kde J. K. Rowlingová začala psát svou první knihu.
Tato skutečnost zařadila podnik mezi edinburghské pamětihodnosti, a tak je třeba si své místo v kavárně zasloužit a řádně vystát ve frontě… Ti, kteří mají spíše slabost pro historii, mohou o pár desítek metrů dál navštívit The National Museum of Scotland, kde sedm pater expozic pojednává o dějinách Skotska. Určitě to není návštava jen na skok, ale přesto stojí za to do budovy alespoň nahlédnout.

Edinburgh – The National Museum of Scotland

Při toulání po Royal Mile čas od času nakoukněte do průchodů, kterými se dá dostat do public gardens, malých tichých oáz zeleně za rušnou ulicí. Podzimní počasí jim možná trošku ubere na kráse, přesto si na chvilku sedněte na lavičku a vychutnejte ticho. Při návratu na hlavní ulici si na zahřátí dejte šálek čaje, třeba v The Clarindas Tea Room, útulném čajovém ráji s pár stolky, porcelánem jako od babičky a vynikajícími dorty, koláči či sušenkami, které si vyberete ve sweet baru.

Royal Mile je rozhodně delší než jeden kilometr, ale stojí za to ji dojít až do konce. Ústí totiž naproti paláci Holyrood, který stojí v rozsáhlém parku a v současné době slouží jako jedno z oficiálních sídel britské královny. Zajímavý architektonický kontrast k paláci tvoří novodobý Skotský parlament nacházející se naproti.

Edinburgh – Pohled z Calton Hill

Díky tomu, že byl Edinburgh vystavěn v kopcovitém terénu, není hrad jediným místem, ze kterého je výhled na město. Působivé panoráma je i z protilehlého kopce Calton Hill, k němuž se dostaneme z Princes Street, která svou délkou kopíruje Royal Mile a tvoří mezník mezi Novým a Starým městem.
A co dělat, když slunce zapadne za obzor? Stačí zajít do jakéhokoli pubu, dát si Black Horse Beer a jen tak si vychutnávat večer.

Edinburgh, Anglie