- Reklama -

Oblast Hochkönig v Salzburgu je ideálním místem, kde strávit dovolenou v zimě i v létě. V chladném ročním období horské Alpy vybízejí k lyžování a v parných dnech je zde možnost turistiky a odpočinku. Panuje zde takový klid a ticho, že na chvíli zapomenete na okolní svět a budete si užívat každé vteřiny. Rakouské hory jsou místem, které si zamilujete a nebudete chtít odjet.

My jsme v létě navštívili obci Maria Alm. Už cestou tam budete cítit, že vám v plicích koluje zcela jiný vzduch než dosud a před vámi se otevře úplně jiná krajina. Pahorky hor uvidíte už z dálky a neskutečná panoramata vám vyrazí dech. Pozor však na dodržování předpisů, zejména pak na vysokou rychlost! Rakouské silnice střeží mnoho radarů a může se stát, že vás doma překvapí pošta s tučnou pokutou.

V okolí je mnoho příjemných hotelů, kde se ubytovat. Nově vybudovaným je například přírodní hotel Thalerhof, který je zároveň lázeňským střediskem. Nabízí uvolnění v bio či infračervené sauně, parní nebo bylinné lázni, je tu k dispozici i masážní služba. V restauraci vám připraví pokrmy z jejich vlastní ekologické farmy a budete mít na výběr až z pěti chodů. Poblíž je autobusová zastávka, autobus staví u lyžařských vleků nebo ve vesnici.

Maria Alm je jako vystřižená z reklamy na Milku. Jestliže se vydáte do horských výšin, zaručeně potkáte stádo pasoucích se krav. Celá oblast skrývá nespočet zákoutí a cest, které stojí za průzkum. Hochkőnig je protkaný ukazateli a turistickými značkami, které vás zavedou na kouzelná místa. Cesty vedou malebnou krajinou, zelenými lesy či rozkvetlými loukami. Všude je cítit svěží horský vzduch a slyšet zpěv ptáků. Tohle zaručeně člověka donutí oprostit se od problémů všedních dní a hodit starosti za hlavu. Tady je dovoleno zapomenout na všechno a žít okamžikem. Hory se vám dostanou pod kůži a místní obyvatelstvo jakbysmet. Vstřícnost a laskavost lidí je tu až neuvěřitelná. Každý kolemjdoucí se s vámi dá nezávazně do řeči, či vás aspoň pozdraví a věnuje milý úsměv. Při procházce malebnou vesničkou míjíte zastrčené hospůdky, restaurace a cukrárny. Vše je většinou ze dřeva, aby dokonale splynulo s tamější vegetací.

Jestliže Salzburg navštívíte v letních měsících a zatoužíte po sněhu a lyžích, skvělou volbou je Kitzsteinhorn neboli Kaprun. I když je teplo, nezapomeňte se na tento výlet teple obléknout. Čepice, šála, rukavice a pevná obuv určitě přijdou vhod.
Cesta nahoru je jen jedna, a to lanovkou, která vás vyveze až na samý vrchol ledovce. Během několika minut se lanová dráha dostane až do výšky 3 029 m n. m. Je tu však několik stanovišť, kde se musí přestupovat. Na vrcholu najdete vyhlídkovou plošinu obklopenou nejvyššími rakouskými vrcholy, ze které je vidět do národního parku Vysoké Taury. Je zde mimořádná příležitost pořídit si neobyčejnou selfie na vrcholu Gipfelwelt 3000. A to není všechno.

Pro návštěvníky je připravená výstava ve vyhloubeném tunelu představujícím místní prostředí a geologii. Zajímavým zážitkem je i nejvýše položené kino v Rakousku, kde se promítá film o alpských horách a přírodě. Středisko myslelo zkrátka na všechno. Pro odpočinkové chvíle je Gipfel Restaurant jako stvořený. Prosklená restaurace nabízí jedinečný výhled a také servis v podobě samoobsluhy. Vybere si tu každý. Polévky, smažená jídla, těstoviny, sladká jídla, saláty, zkrátka vše, na co člověk dostane chuť. Ceny tu jsou vyšší, přece jen se nacházíte v hojně navštěvované turistické oblasti.

Cestou ze sněhobílého třítisícového ledovce doporučujeme udělat zastávku u jezera Zell am See. Třpytivá hladina, zelené trávníky a klid si přímo říkají o zavření očí a odpočinek. Zčeřené jezerní vlny bojující proti náporu větru občas zpestří parník či motorový člun.

Víte, že se v Rakousku nachází nejdelší bobová dráha v Evropě? Je 1 600 metrů dlouhá a má 61 zatáček. Užijete si rychlou jízdu a naskytne se vám nádherný výhled z lanové dráhy na Steinernes Meer a na údolí kolem řeky Saalbach. Adrenalin je úžasnou tečkou za výletem v alpských horách v Rakousku.