Pokud nevíte, kam se vydat na rychlý výlet nebo na prodloužený víkend, Irsko a jeho půvaby jsou pro vás jako dělané. Není nic lepšího než si dát pivo v jedné ze zdejších hospod, a přitom poslouchat irské písničky nebo vést rozhovor s věčně usměvavými Iry. Ztraťte se v Národním parku Wicklow Mountains stejně jako Holly z filmu P.S. Miluji Tě… Nebo si jednoduše udělejte jedinečnou fotku na útesech Cliffs of Moher. 

Rozhodně nečekejte, že při návštěvě Irska ušetříte, právě naopak. Irsko je na naše poměry dražší ve všech ohledech, ale určitě nebudete litovat. Z letiště se dostanete buď speciálními autobusy nebo MHD, která je o něco levnější. Za jednu jízdu zaplatíte 3,30 € a mějte nachystáno přesně, v autobusech vám nikdo peníze nevrátí. Jako ubytování jsme zvolili jeden ze zdejších hostelů s možností snídaně. Na první pohled se nám hostel líbil, a kromě výletů nabízel i společné večerní návštěvy barů a hospod.   

Podivná tmavá hmota

Středobodem našeho irského vesmíru je bezpochyby Dublin, protože se odsud dostanete do dalších známých měst, jako je Galway nebo Belfast, nebo se rozhodnete udělat si výlet do jiných lokací. Město má kolem půl milionu obyvatel a na jeho průzkum vám vystačí den nebo dva. Řeka Liffey rozděluje Dublin na Northside a Southside a při své procházce podél ní naleznete most The Ha’penny Bridge. Dublinský hrad, nacházející se opodál, je jedním z lákadel města.

Natáčel se zde seriál Tudorovci nebo film Medailon. Nedaleké zvony ohlašují katedrálu Christ Church Cathedral, ale jelikož katedrála nedostává žádnou státní podporu, za vstup musíte platit. Zadarmo jdete v případě navštívení mše. Tato katedrála je sice nejstarší, ale není zdaleka tou největší. Katedrála svatého Patrika je národní katedrálou Irska a stejně jako Christ Church Cathedral náleží irské anglikánské církvi. 

Dublin se pyšní i několika parky. Ty jsou rozprostřeny kolem Národního muzea, Archeologického muzea a Národní galerie. Za zmínku stojí i Dublinská zoo ve Pheonix parku nebo socha Oscara Wildea. Irsko je známé i díky tmavému pivu Guinness nebo whiskey. Neváhejte a vydejte se do Guinness Storehouse – skladiště s muzeem piva Guinness. Storehouse otevírá každý den v 9:30 a poslední prohlídka začíná v 17:00. V sedmi patrech si můžete prohlédnout, jak se pivo dělá nebo proč je Guinness takový, jaký je. V posledním patře uplatníte kupón na jednu pintu tohoto piva, která vám poté zpříjemní výhled na celé město. Guinness se čepuje v každé hospodě, na kterou se podíváte. Nicméně hospod je v Dublinu nespočet a ty nejpopulárnější jsou každý večer zaplněné jak Iry, tak cizinci ze všech koutů světa.

Jakmile se setmí, vyhledejte si svoji noční zábavu. Začněte v baru nebo v hospodě a pokračujte do místních klubů. Podobný plán jsme měli i my. První půvabná hospůdka, první zážitek s irskou atmosférou. Nejen, že neodoláte charismatickému písničkáři s kytarou, ale pivo Guinness vás láká z každé strany. Jeho chuť je nepopsatelná a české pivaře jistě potěší. Nebudete chtít nic jiného než právě Guinness, a přesně proto se vaše dovolená může prodražit. Za pintu této tmavé hmoty totiž dáte v průměru 5 €. Cena ostatních piv a alkoholických nápojů se pohybuje v podobné rovině, to ale nikoho neodradí o toho, aby se bavil. Irové rádi říkají, že mají největší spotřebu piva na osobu, my Češi nelžeme a víme, že jsme to právě my. 

Zelená, kam se podíváš

Irské počasí při výběru výletů hraje zásadní roli, a jelikož nám počasí přálo hned v prvních dnech, rozhodli jsme se navštívit Cliffs of Moher. Cena výletu záleží na typu, který si zvolíte u zprostředkovatelů na internetu. My zvolili celodenní výlet nejen na útesy, ale i do města Galway. Autobus nás vyzvedl už před sedmou hodinou ranní, průvodkyně představila sebe i zkušenou řidičku a mohlo se vyrazit. Pozorně se dívejte z okna a vychutnávejte si irskou krajinu plnou zeleně a pasoucích se krav nebo ovcí za kamenitými zídkami. 

První zastávkou na naší cestě jsou Cliffs of Moher. Útesy, jež omývá severní Atlantský oceán, jsou protkány stezkami a naleznete zde i návštěvnické centrum. Asi v půlce severní stezky je postavena O’Brienova věž jako lákadlo turistů. Z věže je sice příjemný výhled, ale ten dostanete i na konci stezky. Dávejte pozor na okraje útesů a snažte se nespadnout při pořizování fotografií. Pohled z útesů je dechberoucí a není divu, že byly vybrány do filmů jako například Harry Potter a Princ dvojí krve nebo do videoklipu Runaway od Maroon 5. Po čase stráveném na útesech se autobusem projedete v národním parku Burren připomínajícím měsíční krajinu plnou vápencových kráterů a pokračujete cestou do města Galway, kde si můžete dát slavné fish and chips a jedno z místních piv. Výlet opravdu trvá celý den, ale není nad projížďku krásnou přírodou. 

O přírodě a jejích krásách byl i náš druhý výlet. Tentokrát jsme začínali o trochu později, takže jsme si mohli přispat. Národní park Wicklow Mountains se nachází kousek od Dublinu a minibus vás vezme na mnoho zajímavých míst. Například most z filmu P.S. Miluji Tě je jeden z nevyhledávanějších v tomto parku a nečekejte, že budete mít prostor udělat fotku bez cizích lidí. Nedaleko od něj máte výhled na celé jezero Guinness. A proč Guinness? Jeho tvar totiž připomíná pintu piva i s pěnou. Při zastávce v městečku Avoca si můžete zakoupit výrobek ze zdejší vlny a na chvilku si odpočinout. Delší přestávku dostanete až ve vesničce Glendalough, která je křesťanským poutním místem. Nachází se zde klášter ze 6. století a hřbitov. Po stezce se dostanete k jezeru Upper Lake a k vodopádu Poulanass.

Ať se na výlet vydáte sami autem, nebo s průvodcem, zajisté projdete úžasnou krajinou plnou příběhů a dobrodružství. Domů si kromě vzpomínek přivezte trojlístek nebo zkuste najít svého leprikóna.