- Reklama -

Milujete zimu a rádi byste si užili její kouzelné atmosféry plnými doušky? Vydejte se na Pustevny – nejen, že si užijete krásný horský vzduch, ale budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce. Díky návštěvě sedla v Moravskoslezských Beskydech si budete připadat jako ve zcela novém světě.

Pustevny jsou nejen skvělým tipem na výlet, areál nabízí spoustu dalších možností. Pokud jste nadšeným sportovcem, můžete si zalyžovat, jít na běžky či se vypravit na túru.

Pokud se rozhodnete prozkoumat království chladu, dovolujeme si zmínit pár užitečných rad. Pokud nepocházíte z blízkého okolí, je nejlepší vyrazit na výlet brzy ráno. Pustevny jsou velké, je tam mnoho vyžití a vše stihnout a projít zabere hodně času. Jestliže jste zapomněli řetězy doma, budete zastaveni a přinuceni zaparkovat osm kilometrů od cíle. Naštěstí zde funguje kyvadlová doprava, která jezdí každou půlhodinu v obou směrech. Pohodlnou jízdu vám může zaručit i lanová dráha, která jezdí v třicetiminutových intervalech z Trojanovic u hotelu Ráztoka. Naskytne se vám jedinečný pohled z ptačí perspektivy na přírodu pod vámi. Pokud patříte mezi dobrodružné typy, můžete se po cestě vydat pěšky. Tato varianta je ale spíš pro vyznavače zdravého životního stylu, kteří chtějí spálit pár stovek kalorií a nadýchat se čerstvého vzduchu. Cestou se však můžete kochat zasněženou krajinou a malebnými výhledy, které vám doslova vyrazí dech.

My se rozhodli pro pěší variantu. Jelikož jsme neměli řetězy, nemohli jsme dál pokračovat autem. A při pohledu na zástup lidí čekající na kyvadlovou dopravu bylo naše rozhodnutí jasné. K přemístění z bodu A do bodu B jsme využili vlastního těla. Ne nadarmo se také říká, že chůze je ten nejlepší sport. Skvěle jsme si protáhli nohy, a přitom načerpali sílu z magického okolí. Využili jsme i několika zkratek přes lesy, kde jsme se bořili až po pás do sněhu. Tuto zkušenost ale nikomu nedoporučujeme, hrozí zde totiž nebezpečí pádu stromu.

Na místě určení vás čekají stánky s občerstvením, teplými alkoholickými i nealkoholickými nápoji a různé sladké i slané dobroty. Ochutnat můžete místní frgály, bramboráky, langoše, párky v rohlíku, klobásy i spoustu jídel hodících se k polednímu obědu. Zahřátí v tekuté podobě se dočkáte od různých druhů kávy a čaje, svařáku, medoviny i punče. Ceny jsou sice přemrštěné, avšak po osmi kilometrech v nohách jsme občerstvením rozhodně nepohrdli. Volbou byl bramborák cenově pohybující se od 19 korun za 10 dkg. Naše svačina se tudíž vyšplhala asi na 122 korun. K tomu byla bramborová placka příliš mastná a tučná, a i přes velký pocit hladu půlka putovala do koše.
Kdo ale nechce mrznout venku, je zde i mnoho chatek a hospůdek, kde naplnit prázdné břicho. V nabídce jsou typická jídla české kuchyně i beskydské speciality. Místní gastronomie je stejně úchvatná jako okolní prostředí. Vyzkoušet byste měli určitě věhlasnou kyselicu, brynzové halušky nebo kontrabáš, což je nákyp z brambor, pohanky, bůčku, česneku a cibule. Milovníky sladkých jídel nezklame již zmiňovaný valašský frgál či tzv. štramberské uši. Tato pochoutka je vyrobena z perníku a váže se k ní pověst o Tatarech, kteří byli známí tím, že svým protivníkům uřezávali uši.

V areálu je také o víkendu zaveden speciální doprovodný program pro rodiny s dětmi. Těšit se můžete na zimní hry a soutěže pro děti a dospělé, relax zóny, fotokoutky, malování na sníh, ledový bar, tesání dárků z ledových kvádrů nebo na dětský sněžný park, kde se děti mohou projet třeba po bobové dráze. Příjemný relax poskytují komfortní lehátka na slunečné terase. Se zavřenýma očima, s větrem v zádech a se sluníčkem na tváři se oprostíte od starostí všedního dne a vyčistíte si hlavu. V ledovém baru se zase posilníte osvěžujícími alkoholickými i nealkoholickými drinky. Rty svlažíte klasickými nápoji i míchanými koktejly. Kousek od lanové dráhy je obchůdek se suvenýry, kde můžete něco hezkého na památku koupit sobě nebo svým blízkým.

Unikátní zážitek zasluhuje expozice ledových soch orientovaná do dvou tematických bloků, která je bez vstupného. Ledové peklo a Dračí doupě vám představí neuvěřitelné umění, kterého jsou lidé schopní. V prvním stanu na vás čekají čerti s kotly a v Dračím doupěti spatříte princeznu v zámku, kterou střeží drak. Na tyto nádhery, které jsou nasvíceny profesionálním osvětlením, se spotřebovalo čtyřicet tun ledu! Nám osobně se nejvíce líbila velká hlava ďábla s vystrčeným jazykem, která byla nasvícena červeným světlem. Dávalo to peklu tu správnou atmosféru. Nutno však podotknout, že si na prohlídku budete muset pár minut počkat a minuty se mohou protáhnout i v hodiny.

Další atrakcí, kterou rozhodně nesmíte vynechat, je Valašská stezka. Je řeč o dřevěném chodníku v korunách stromů nad Pustevnami, který vás vynese do oblak. Stezka je dlouhá 1,5 km a je rozdělena v několika naučných stanovištích. U každého je dřevěná socha zvířete v životní velikosti s informační cedulí, kde se dozvíte podrobné informace o daném zvířeti. Znázorněni jsou živočichové, kteří žijí v okolí Pusteven, ale člověk je jen stěží spatří. Narazíte na sochu zajíce, rysa, jezevce, prasete, lišky či medvěda.
Nejkrásnější dominantou je však fascinují pohled seshora na okolí pod sebou. Z výšky dvaceti dvou metrů budete mít na dlani celé Beskydy.

Velmi známá je socha pohanského boha Radegasta, kterou potkáte přesně v polovině cesty, jestliže se vydáte z Pusteven na Radhošť.
Pustevny jsou oblastí plnou krás a míst vybízejících k navštívení. Proto pokud zrovna přemýšlíte, kam s rodinou vyrazit příští víkend, Pustevny jsou skvělým místem, které určitě nezklame.