A je tu říjen! Léto a s tím spojená dovolenková sezóna je u konce. Před sebou máme pár dnů babího léta, zbarvených stromů a pak už jen plískanice a s trochou štěstí něco málo sněhu. V supermarketech se to začíná hemžit čokoládovými Mikuláši a čerty a pro všechny starosti se školou či prací není čas na nic jiného. Co si ale na pár dnů vydechnout a vyrazit za dobrodružstvím?

Nebo si alespoň vybrat dovolenou na příští rok, abyste se v tom největším shonu měli na co těšit? Jako tip pro vás tu máme reportáž o půvabném ostrůvku zvaném Malta, který se nachází jižně od Sicílie.

Valletta

Co si na Maltě nenechat ujít?

Malta je opravdu velmi osobitou a krásnou zemí. Nepůsobí vůbec evropským rázem, spíše si člověk připadá jako v Jeruzalémě. Vyschlé prérie, kaktusy a městečka plná historie. Vzhledem k tomu, že je to opravdu maličký ostrov, lze vidět z jeho krás mnoho i za jediný týden.

Jedním z největších turistických lákadel je určitě hlavní město Valletta. Úzké uličky, kavárničky a restaurace, nespočet kostelů (úchvatný je například St. John’s Co-Cathedral) či prohlídka bývalé nemocnice rytířského řádu Sacra Infermeria.

Mdina

Dalším krásným místem je dřívější hlavní město Malty, a to Mdina, v jejímž centru je zakázána automobilová doprava. Je to opravdu úchvatné historické městečko plné křivolakých uliček a krásných panoramat.

Co se týče pěší turistiky, určitě se vydejte do vesničky Dingli, odkud vede stezka podél útesů. Opět se vám naskytnou neskutečná panoramata. Během cesty je k dispozici spousta laviček, a tak si můžete sednout a kochat se, jak dlouho bude potřeba.

Zážitkem je také projížďka člunem do jeskyně Blue Grotto. Cesta tam i zpět trvá přibližně 20 minut s tím, že se dostanete i do okolních jeskyní a nechybí ani výklad.

Dingli

Ke koupání můžeme doporučit Zlatou zátoku neboli Golden Bay. Jedná se o tři písčité pláže, z toho na dvě se dostanete pouze pěšky opět podél útesů. Voda byla průzračná, pláž čistá a útulná. K tomu krásný výhled na skály všude kolem.

Golden Bay

A samozřejmě nelze opomenout ostrov Gozo, kam se lze dostat bez problémů pomocí trajektu. Tam určitě navštivte hlavní město Victoria, kde je krásná citadela a také nedaleký poutní kostel Ta‘ Pinu, který patří k těm nejúchvatnějším na celém ostrově.

Co ale radíme nenavštěvovat a neubírat si tím čas, je nedělní trh v Marsaxlokku. Jde sice o velmi hezkou rybářskou vesničku, trh je však jen „hadrárna“ a hra o nervy v záplavě davu turistů, kde není téměř k hnutí.

Golden Bay

Jak se tam dostanu a za kolik?

Vzhledem k tomu, že se jedná o ostrov, nejsnazší a pravděpodobně i nejlevnější možnost, jak se na Maltu dostat, je samozřejmě letadlo. Pokud budete sledovat akční letenky, vejdete se určitě do 3 000 Kč (tam i zpět). Každopádně pokud potřebujete určitý termín, který akčním letenkám nebude vyhovovat, cena se pohybuje okolo 3 500 Kč, což je stále přijatelná cena.

Půjčit si auto, nebo jezdit hromadnou dopravou?

Malta je opravdu malý ostrůvek a není problém ho za týden celý projet (včetně ostrova Gozo, který je k Maltě přidružen). Jediná možnost, jak se na ostrově přemístit z bodu A do bodu B je buď autobusová doprava, auto či taxík.

Většina turistů si zvolí autobusovou dopravu, jelikož na sedm dnů stojí neomezený pohyb po Maltě i Gozu pouze 21 eur, což je opravdu slušná cena. Má to však jeden háček. Autobusy nedodržují jízdní řády, často mají zpoždění, a tak cesta, která by za normálních okolností trvala 15 minut, často vyjde třeba i na hodinu.

Z vlastních zkušeností bychom tedy doporučili spíše půjčení auta, přičemž můžete jezdit podle sebe a ušetříte tím spoustu času. Ovšem i automobilová doprava má háček, a sice, že na Maltě se jezdí vlevo (vzhledem k tomu, že se jedná o bývalou britskou kolonii), což by pro mnohé řidiče mohl být poměrně velký problém.

Mdina

Kde se ubytovat?

Dostat se levně na Maltu určitě není problém. S ubytováním už je to pak ale horší. Pokud budete hledat přes Booking.com, možná vás vyděsí poměrně vysoké ceny, zejména pokud jste dobrodružství toužící studenti a počítáte každou korunu.

My máme dobrou zkušenost s Airbnb, kde jsme našli pokoj pro dva s koupelnou a společnou kuchyňkou za 9 000 Kč/týden. Najít ale tento pokoj nás stálo velké úsilí. Nejen, že ceny byly vysoké, ale často se ubytování nacházelo na odlehlých místech mimo civilizaci.

Neklesejte ale na mysli, pokud budete usilovně hledat, najdete ubytování dle svých představ. Určitě však hledejte něco poblíž Valletty, odtud se dostanete totiž téměř všude.

Mdina

Na jakou typickou pochutinu se můžu těšit?

Co se týče jídla, byla Malta mírným zklamáním. Očekávání, že si večer co večer budeme dělat piknik z vybraných pochutin, vyzrálých sýrů, kvalitních uzenin, čerstvé zeleniny a ovoce (jako například v Itálii či Francii), nebylo úplně naplněno.

V obchodech lze najít z poloviny potraviny dovezené z Itálie a z poloviny z Velké Británie, přičemž po celé Maltě není téměř možné najít větší supermarket kromě Lidlu, kde mají podobné zboží jako u nás.

A ceny? Pro představu: 3 eura za balíček rajčat, která byla z poloviny nahnilá, takže opravdu spíše zklamání, bohužel. Jediné co snad stojí za zmínku, je Kinnie, bublinková limonáda připomínající švédské kapky. Na Kinnie narazíte na každém rohu a v tašce téměř každého Malťana. A určitě stojí za ochutnání.

V restauracích je to samozřejmě něco jiného, i když také nemůžeme mluvit o ničem extrovním. Jejich specialitou je dušený králík a v tradičních restauracích jeho objednáním určitě neprohloupíte. Ovšem je nutné počítat s útratou alespoň 30 euro včetně nápojů.