Derby je britské univerzitní město, které leží na řece Derwent v regionu East Midlands, hrabství Derbyshire. V tomto kraji se odehrává děj Pýchy a předsudku od Jane Austenové a dalších děl, například od Toma Stopparda, D. H. Lawrence, George Elliota nebo Sira Waltera Scotta. Zároveň jde o oblast, která inspirovala umělce k tvorbě nádherných maleb Derbyshiru a jeho okolí.

 

Proto není divu, že právě v Derby se nachází muzeum a galerie umění, kde se dozvíte více o historii právě tohoto kousku Anglie. Derby Museum and Art Gallery není zrovna největší institucí, ale rozhodně neuděláte chybu, když se tu zastavíte. Nachází se nedaleko centra města, kde stojí i zdejší katedrála.

V muzeu můžete vidět vycpané zástupce z říše živočichů – savce i ptáky – či obrazy od místních umělců, zejména pak Josepha Wrighta, pro jehož tvorbu je typické užití šerosvitu. Další malby oslavují krajinu v okolí Derby a Nottinghamu. Mimo jiné si zde můžete prohlédnout ukázku porcelánu firmy Royal Crown Derby a dalších porcelánek z regionu.

Dále se v muzeu nachází vojenská expozice, kde jsou k vidění dobové zbraně i uniformy. Na své si ale přijdou i ti z vás, kdo mají rádi interaktivní výstavy. Rozpohybováním různých klik, páček a mačkáním knoflíků můžete rozhýbat i miniaturní létající stroj i s řidičem.

Ale tím největším lákadlem v samotném muzeu je ale expozice týkající se Starověkého Egypta. Nejenže tu můžete vidět sarkofágy, ale i pravou mumii!
Ačkoliv Derby není zrovna Mekkou umění a ani zdejší muzeum vám svou sbírkou dech nevyrazí, jedná se o milé zpestření pobytu v East Midlands.

Dozvíte se toho dost o místě, kde se zrovna nacházíte, a rozhodně se tam nebudete nudit. Mimo to byste si neměli nechat ujít QUAD, kde najdete kino, kavárnu, galerii, a můžete se zúčastnit i workshopů, které organizace nabízí. Příznivci tanečního a cirkusového umění by neměli opomenout návštěvu centra Déda.