Hlavním výstavním místem letošního Designbloku je Gabriel Loci

183

Gabriel Loci na pražském Smíchově bude stejně jako v minulém roce hostit letošní ročník Designbloku. Členité prostory bývalého benediktinského kláštera na pražském Smíchově uvítají výstavu novinek designérů, škol, galerií, výrobců a prodejců. V prostoru Gabriel Loci bude také umístěno Superstudio, Openstudio, Designérie a v přilehlém kostele Zvěstování Panny Marie bude na diváky čekat Art House. 

Klášter sv. Gabriela v Praze na Smíchově se v minulých měsících proměnil v originální umělecké a kulturní centrum Gabriel Loci. Rozlehlý areál postavený na konci 19. století v sobě mísí beuronský styl s atmosférou totalitní doby, která se svou architektonickou neomaleností na stavbě také podepsala. Tím jí ale nahlíženo optikou 21. století přidala na výjimečnosti. Bývalý benediktinský klášter nabízí dnes na ploše 16 000 m2 jedinečné prostory vhodné pro jakoukoliv společenskou, kulturní nebo firemní akci. Unikátní komplex postavený v novorománském stylu na konci 19. století, který obývaly benediktinské jeptišky, tak dnes hostí filmaře, firmy, svatebčany, módní návrháře, designéry a umělce. 

Gabriel Loci každého návštěvníka doslova uchvátí duchem místa. Na své si zde přijde milovník historie, umění i kultury. Kostel Zvěstování Panny Marie, který se nachází v areálu, je nejvíce zachovalá část celého objektu a je vyzdoben původními freskami z 19. století. 

Magické prvky nalezne návštěvník i v klášteře, i když toho se podstatným způsobem dotkla předlistopadová éra, jejíž až kafkovská tíživost je zde stále patrná. Na začátku 20. století připadl klášter ministerstvu pošt a telegrafů a v rukách pošty setrval až do roku 2020. V chodbách kláštera se nachází kromě vitrážových oken a malovaných fresek umakartové zdi a linoleum. Absurdní důkazy dědictví této doby zde lze shlédnout téměř na každém kroku. Právě pro tuto rozmanitost člověka duch místa ještě více pohltí. Nesmyslná, ale jednoduchá řešení, kdy například přes ozdobné fresky vede zcela bez respektu vzduchotechnika, člověka vrací do temných komunistických let. I proto ale příjemně překvapí, když návštěvník vstoupí do zachovalého sálu nazvaného Rajská zahrada. Jedná se o nejvýznamnější místnost, která je pronajímána pro společenské akce. Další oslnění člověk zažije ve Sloupovém sále s impozantními sloupy a klenbami, Trezorovém sále se sto let starými trezory a Knihovnou s původním nábytkem. 

Celý klášter je tedy mixem historie, umění, ale i absurdních výjevů, a právě proto je pro mnohé umělce inspirací. Klášter je v současné době domovem umělců, kteří zde nejen čerpají nápady a ideje pro svou práci, ale mají zde i plnohodnotné zázemí. „Areál Gabriel Loci je pro své architektonické pojetí jako stvořený pro největší designový svátek. Členité a rozmanité prostory dovolují umělcům vytvořit originální instalace a překvapit tak návštěvníky festivalu svojí unikátností,“ uvádí Magdalena Dvorská, manažerka Gabriel Loci.

Rozsáhlé prostory benediktinského kláštera v novorománském stylu spolu s přilehlým kostelem, který v roce 2020 za 353 miliónů Kč koupila společnost Cimex Invest od České pošty, postupně vzkvétá. „Udělali jsme zde nezbytné úpravy, aby se prostory mohly začít bezpečně a pohodlně využívat. Naším cílem bylo probudit nádherný, ale zapomenutý areál k životu, a to se nám daří,“ uvádí Miroslav Kosnar, generální ředitel Cimex Invest. 

Tématem, které tradičně propojí jednotlivé části Designbloku, bude letos ŠTĚSTÍ. Kromě hlavního výstavního místa v Gabriel Loci se program festivalu letos rozšíří o nové prostory a návštěvníka tak zavede do Uměleckoprůmyslového musea na Palachově náměstí. Výstavní projekt v museu nazvaný RENESANCE 21 je zaměřen na projekty českých výrobců a designérů.