Procházky po městě mají své kouzlo. Člověk může obdivovat architekturu, objevovat nová zákoutí a prozkoumat kdejakou uličku, jestli zrovna v ní není zastrčená nejlepší místní kavárna. Nicméně někdy se stává, že ulice vypadají stále stejně, nudně, šedě. Nikoli však v Portugalsku! Díky nápadu výtvarníků se procházka na tamních promenádách městečka Águeda stává úplně novým zážitkem.

Každý rok v červenci ožívá portugalská Águeda uměleckým festivalem AgitÁgueda. Festival probíhající po celém městě je zaměřen hlavně na umění, ale je doprovázen i dalšími kulturními událostmi, koncerty a sportovními akcemi. V roce 2012 byla součástí výstavy i instalace barevných deštníků nad vybranými ulicemi a promenádami města. Umbrella Sky Project získal na takové popularitě, že letos se objeví deštníky v Águedě již potřetí.

Zdroj: flickr.com (Autor: B. Marra)

Za nápadem stojí Sextafeira Produções, jeho realizaci si pak vzalo na starost design studio Ivo Tavares. Nad obvykle prázdné ulice byly zavěšeny stovky barevných deštníků. Deštníky, byť upevněny na lanech, budí dojem, že levitují v prázdném prostoru nad ulicemi.
Instalace poskytuje zajímavou variaci barevných kontrastů, které jsou vytvářeny slunečními paprsky dopadajícími skrze deštníky na ulici. Deštníky paradoxně poskytují jak stín před portugalským sluncem, tak zároveň vrhají barevná světla na šedé ulice a projasňují je. Stejně tak chrání chodce před deštěm a lidé se mohou procházet ulicemi za každého počasí.

Zdroj: flickr.com (Autor: herinque_melo1955)

Každý rok výtvarná skupina přichází s jinou barevnou paletou, aby deštníky nabídly nové efekty. V některých místech jsou deštníky zavěšeny podle určitého plánu, aby vytvářely na zemi hravé stíny. Instalace tak nenese riziko, že by se stala nudnou, naopak… nikdy neomrzí.
Mluvčí Umbrella Sky Project láká návštěvníky, aby se přišli podívat osobně. Výstava podle něj tvoří úžasné scenérie a transformuje realitu v magii, vyvolává radostné pocity a nabíjí pozitivní energií.
Cílem umělců bylo vnést barvy a radost do životů lidí. Vzhledem k úspěchu se záměr povedl a vznášející se deštníky se stávají tradicí AgitÁguedy.