Slovní spojení renesanční člověk se vžilo jako označení geniality a všestrannosti. Renesance je z hlediska dějin obdobím, během kterého docházelo k objevování principů perspektivy, prosazoval se návrat k antice a klasické vzdělanosti a spojujeme si ji především s Italií a umělci Florencie. Téměř každý má představu o typické renesanční malbě, ale je jen minimum těch, kdo znají malíře Perugina, který tento klasický renesanční kánon výrazně formoval.
Jména jako Raffaelo, Michelangelo nebo Leonardo Da Vinci obíhají svět. Každý, kdo prošel povinnou školní docházku, o těchto význačných italských umělcích období renesance minimálně slyšel. Zato jméno Pietro Perugino se většině s ničím konkrétním nespojí a znají jej primárně historici umění. Přitom jeho umělecká díla jsou rozeseta v mnoha částech Itálie a jeho malířská dílna byla jednou z nejslavnějších, kde se učili i malíři jmen, které dnes známe. Byl to malíř, který maloval až do konce svého života a přesto jeho sláva upadla v zapomnění. Malíř, který umřel se štětcem v ruce.
Pocházel z Umbrie, kam se nakonec i vrátil. Často právě krajinu Umbrie ve svých dílech zobrazoval. Zemřel ve vysokém věku, kdy během procesu malování Klanění pastýřů umřel na mor. Jeho závěrečné dílo Polyptych svatého Augustina, které nedokončil, bylo mnohokrát přepracováno, rozděleno a částečně poničeno, ale právě rozkouskováním po světě mělo dle papeže napomoci šíření evangelizace a křesťanské zvěsti. Byl to umělec, který mohl malovat dokonce i za Savarolovy vlády nad Florencií, během které bylo mnoho umělců vyhoštěno a mnoho uměleckých dílen pozavíráno. Za svého života zažil mistrovství i pád. Mnoho děl, i když na ně podepsal smlouvu, nedokončil. Byl tím pověstný a zavdal tak argument pro pomluvu svým konkurentům. Jeho díla se často opakovala a nemaloval vše vlastní rukou, aby jeho dílna byla schopná vzít co nejvíce zakázek, což mu taktéž mnozí vyčítali a přispělo to k tomu, že nakonec obecenstvo znudil.
Tento dokument, který se snaží o rehabilitaci a znovuobjevení významného malíře světové úrovně, je sám o sobě uměleckým zážitkem. Skrze něj je nám umělcovo dílo i jeho život přibližováno v nejrůznějších barvách a odstínech. Průvodcem, který nás po stopách Peruginova života dokumentem provází, je herec Marco Bocci a svým účesem a světlým oblekem jako by odkazoval na harmonickou stylizovanost umění renesance a ožíval v něm jakýsi současný pokračovatel odkazu renesančních umělců. Právě barevnost, svěžest, celková harmoničnost, důmyslná architektura, to vše jsou typické znaky umění renesance. Znaky, na které nás Marco v Pietrově díle upozorňuje. Skrze zasvěcené komentáře historiků umění a kurátorů sbírek galerií, které Peruginiho díla opatrují, se divák dovídá, že právě tento malíř přinesl obrovskou stylovou čistotou a položil základy tomu, co dnes považujeme za klasickou renesanční malbu.
Snímek divákovi nabízí ucelený vizuální zážitek, který je doslova pastvou pro oči. Díky němu má možnost detailně prozkoumat umělecká díla, tak jak se mu to nikdy během návštěvy galerie nepoštěstí. Zažít zpřítomnění a oživení uměleckých děl, které formovaly dějiny umění. Zasvěcené komentáře a duch inspirace, který Peruginiho dílo vyzařuje, nám převedený do pohybové podoby zprostředkovává taneční choreograf Virgilio Sieni. Jeho snová choreografie, která pracujeme s jemnou a vzdušnou renesanční gestikou, nás přenáší na hranice skutečného a snového světa. Tanec, který se odehrává jako dialog s obrazy v pozadí, podpořený šerosvitem, do kterého je celá scéna ponořena, diváka mocně vtahuje a rozechvívá. Celá atmosféra je dokreslena jemným hudebním podkresem, který tvoří spojující linku po celou stopáž snímku. Sledovat tento film je jako snít během bdělého stavu s otevřenýma očima.
Dokument tak plně naplňuje to, co si sám předsevzal. Barvitě a poutavě oživuje vzpomínku na uměleckou osobnost, která si nezasloužila být zapomenuta. Není tak pouze suchým informačním snímkem, ale uměleckým dílem sám o sobě. Je mnoharozměrným vyprávěním, které je doprovázeno záběry krajiny, které s malířovým životem a dílem souvisí a pestrobarevným karnevalem renesančních maleb.
FILM: PERUGINO – VĚČNÁ RENESANCE
Žánr: Dokumentární
Vydání: Itálie, 2023
Délka: 80 min
Režie: Giovanni Piscaglia
Kamera: Antonio Scappatura
Hudba: Lorenzo Esposito Fornasari
Hrají: Marco Bocci
Distribuce: Aerofilms