Příběhy lidí, kteří byli od dětství kvůli svému vzhledu vystavováni kritice, urážkám a ponižování, vypráví nový dokument Dagmar Smržové Tělo v mé hlavě. Skupina žen a mužů se v něm na základě výzvy České televize sešla v televizním studiu a sdílí své zkušenosti s body shamingem i způsoby, jak mu čelit. Snímek, který vznikl ve spolupráci s O2 Czech Republic a projektem O2 Chytrá škola, uvede ČT2 v úterý 24. září ve 21:00, dostupný bude také v iVysílání.

Body shaming, tedy forma šikany namířená na vzhled člověka, se ve společnosti objevuje v opakujících se vzorcích, a to zejména ve zranitelném období dětství a dospívání, přičemž zanechává trvalé stopy na psychice. „Během natáčení se nám pro zúčastněné podařilo vytvořit bezpečné terapeutické prostředí, díky němuž získali odvahu sdílet své příběhy a zkušenosti. Otevřeně hovořili nejen o nepřijetí a s ním spojenými psychickými problémy – bulimií, anorexií, bigorexií, rozpadem vztahů nebo sebepoškozováním, ale také o způsobech, jak body shamingu čelit,“ popisuje kreativní producentka a autorka námětu Veronika Slámová.

Ponižování, posměšky a nevhodné komentáře mohou vést k posedlosti jídlem, váhou či vzhledem a být příčinou deformovaného vnímání sebe samých. Původci nevhodných komentářů jsou přitom často lidé z blízkého okolí, jimž důvěřujeme nejvíce – příbuzní, učitelé, trenéři, spolužáci. „Jak aktuální a zároveň alarmující je to problém ve společnosti, ukazuje i to, kolik se nám na základě výzvy ozvalo lidí. Bylo to spousty zájemců, nejen z řad žen, ale také mužů, kteří chtěli své velice silné příběhy sdílet a tím i ukázat možná řešení těm, kteří něco podobného zažívají,“ vypráví o natáčení režisérka Dagmar Smržová v Domě ČT na MFF Karlovy Vary. Záměrem snímku je podnítit pozitivní zájem o druhé a jejich příběhy. 

Součástí experimentu byly také osobní zkušenosti hudebníka Raega, herečky Báry Jánové a plus size modelky Natálie Debnárové, kteří si body shaming zažili na vlastní kůži. Byli přítomní ve studiu, a poskytli tak podporou těm, kteří svůj příběh sdíleli poprvé. Doplnil je i psycholog Jan Kulhánek, který se této problematice dlouhodobě věnuje. „Dokument Tělo v mé hlavě mi přijde speciální v tom, kolik v něm vystupuje lidí, do kterých byste na první pohled ani neřekli, že by mohli mít takové potíže. Líbí se mi, že otvírá diskusi o tom, jestli v naší společnosti musí být krása definovaná vždycky fyzicky a zda nemůže být respektována i ta duševní,“ navazuje na režisérku projektu na besedě v Domě ČT hudebník Raego, který je autorem závěrečné písně Mý tělo odrážející jeho osobní reflexi body shamingu.

Na ČT edu budou pro školy připraveny atraktivní výukové materiály pro učitele do hodin ve formě komiksů. Ty učitele provedou tím, jak o těchto složitých tématech mezi žáky ve třídě mluvit. K tomu jim poslouží srozumitelné návody. 

Dokument byl uveden v soutěži festivalu Jeden svět 2024 a vznikl ve spolupráci s O2 Czech Republic a jejich projektem O2 Chytrá škola. Součástí projektu je osvětová kampaň, kterou ve vysílání a na sociálních sítích provází spoty s pěti dobrými radami proti body shamingu. Jejich kompletní verze budou k vidění také na www.o2chytraskola.cz.