Jestli znáte jeho dílo, asi víte, jak jedinečný umělec to je.
Česko-argentinský tvůrce Federico Díaz proslul svým umem s kovem. Od téměř ikonické zlaté kapky LacrimAu, která byla představena na EXPO v Šanghaji, až po nejnovější sochu, která byla instalována v zahradách Slovanského domu. Federico Díaz patří k současné generaci našich umělců, na které můžeme být hrdí.

Autorka fotografie: Kateřina Rohová

Dílo umístěné v zahradě Slovanského domu je nazvané Subtile a příhodně evokuje ptačí hnízdo. Během dne a s každým závanem větru odráží jiný odstín okolních stromů a keřů. Ocelová konstrukce vytvořená z rámů a leštěných zrcadlových plátků kovu s okolím na jednu stranu splývá, ale přitom sebevědomě vyčnívá a v každém probudí jinou emoci.

I to možná bylo cílem Federica Díaze, který je často označován za vizuálního aktivistu. I výše zmíněná zlatá kapka na EXPO 2010 měla za cíl probudit v člověku emoce a na jejich základě byly přetvořeny v parfém. Slovanský dům je jedním z mála míst, kam se návštěvníci mohou přijít na Díazovo dílo podívat, neboť ač v Čechách vystavoval a vystavuje, jeho dílo je známé především v zahraničí.

Autorka fotografie: Kateřina Rohová

V dohledné době bude na jeden ze stromů v zahradě instalováno další dílo od Federica Díaze v podobné estetice, avšak s jinou výslednou emocí.

Informace o autorovi
Federico Díaz se narodil v roce 1971 a žije a působí v Praze. Svá díla vystavoval na třech kontinentech, od Tokia přes několik evropských měst až po Miami a Sacramento ve Spojených státech amerických. Působil jako vedoucí Ateliéru supermédií na UMPRUM, přednášel na University of Columbia a Buffalo University v New Yorku a též na ETH v Curychu.

Autorka forografie: Kateřina Rohová

Přízvisko vizuální aktivista získal od ředitele The Brooklyn Gallery Roberta T. Bucka a přijal je za své. Již od začátku své kariéry se věnuje projektům, které probouzejí lidské emoce a vnímání na vyšší úrovni, než jsme zvyklí. S využitím kovů, zvuků, vůní a mnoha dalších materií vytváří nezapomenutelné momenty, které si člověk uchová v paměti, ne jen umění, na které se člověk podívá.
Informace o Slovanském domě najdete na internetových stránkách www.slovanskydum.cz.