„Chci, aby se lidi báli žen, které oblékám,“ řekl britský módní návrhář Alexander McQueen (1969–2010). Podobné budou možná dojmy a pocity návštěvníka aktuální výstavy Alexander McQueen: Savage Beauty ve Victoria and Albert Museum v Londýně. Člověk si totiž nikdy nebyl jistý, co od jeho přehlídek čekat – dění na catwalku vždy působilo jako napínavé divadelní scény a performance. A přesně tento dojem charakterizuje expozici, která módního velikána připomíná. Nikdy nevíte, co se objeví v další místnosti. Zeď obložená kostmi, nebo kabinet kuriozit?

Oficiální informace lákající návštěvníky jsou tak nudné, že by nenalákaly nikoho jiného než módní nadšence. A to by byla velká škoda, protože Savage Beauty je jedním slovem Ú-CH-V-A-T-N-Á.

Savage Beauty

Trocha faktů: londýnský rodák Lee Alexander McQueen byl módní návrhář a nositel Řádu britského impéria. V roce 1992 založil značku Alexander McQueen a na několik let se stal hlavním designérem značky Givenchy. Kdo ví, co by světu ještě ukázal, kdyby se ve čtyřiceti letech neoběsil kvůli ztrátě své matky. Pamatujete si ten extravagantní videoklip od Lady Gaga‚ Bad Romance? Zejména ty pohodlně vypadající boty ve třetí minutě a třiceti sekundách? Alexander McQueen, kolekce jako/léto 2010 nazvaná Plato’s Atlantis.
Nebo hologram, na kterém je Kate Moss v životní velikosti? Alexander McQueen podzim/zima 2006. Tohle na vás ve Victoria and Albert Museum mimo jiné také čeká… Co bylo na McQueenově tvorbě tak zajímavého, že se o expozici mluví jako o módní události roku? Rozpočet byl vysoký a kurátoři měli volnou ruku.
V&A Museum (a Metropolitan Museum of Art v New Yorku, kde výstava proběhla v roce 2011) se nespokojilo jen s vystavením návrhářovy již prezentované tvorby.

Kurátoři vytvořili dramatickou scénu plnou efektů. Nejprve vejdeme do tmavé místnosti s ohromným plátnem promítající návrhářův obličej v nadživotní velikosti, který se pomalu mění v umělecky ztvárněný motiv lebky. A to za doprovodu melodramatické muziky, která dokresluje ponurou atmosféru. A v tomto duchu se nese tón celé výstavy.

Je to teatrální, intenzivní, divný a vy chcete vidět víc. Každá místnost je originál. Každý pokoj má svůj vlastní nápad, je jinak zpracovaný, doprovázený jinou hudbou. To je na celé výstavě to nejlepší. Jednou stojíme v místnosti poseté lebkami, kde nad námi stojí figuríny s koženými rouškami přes obličej, v dalším pokoji zkoumáme, co se promítá nad naší hlavou ve skleněném vybouleném akváriu.

Savage Beauty

Největší zklamání přichází na konci, když vidíme ceduli EXIT. Výstava je drahá (v přepočtu kolem 400 korun studentský lístek a přibližně 700 korun dospělý), přeplněná (ta fronta člověka téměř odradí), ale zážitek stojí za to. Pro mě bezpochyby nejlepší kulturní akce za tento rok. Pokud náhodou budete v Londýně a výstavu navštívíte, hned po vstupu do první místnosti nebudete litovat!

ALEXANDER MCQUEEN: Savage Beauty @ Londýn, Velká Británie