Letos se uskutečnil již 22. ročník fotografické soutěže Czech Press Photo, která mapuje události uplynulého roku skrze hledáček. Fotografie jdou napříč celým společenským spektrem od zpravodajství přes umění a lifestyle až po sport a přírodu. Výstavu si můžete prohlédnout v pražské Staroměstské radnici.
Fotografové skrze své snímky zachycují autentické události tak, jak je sami vnímají. Soutěž jim tak dává prostor zveřejnit i snímky, které nenašly v médiích uplatnění. Soutěž probíhá v devíti kategoriích: aktualita, problémy dnešní doby, každodenní život, lidé, o kterých se mluví, umění, sport, portrét, příroda a věda a lifestyle. Každá z nich je ještě rozdělena podle toho, zda je soutěžní fotografie jediná či součástí série. Napříč všemi kategoriemi je pak ocenění nejvyšší, fotografie roku.
Ceny 22. ročníku byly vyhlášeny 21. listopadu, kdy byla zároveň zahájena i výstava. Jen ta obsahuje 460 snímků od stovky různých autorů. A to jsou jen vítězové jednotlivých kategorií a vybrané nominované snímky. Řekla bych, že práce poroty nebyla snadná, neboť bylo třeba zhodnotit opravdu velké množství snímků a vybrat vítěze v každé z kategorií.
Snímky hodnotí odborná mezinárodní porota, které jsou fotografie předkládány anonymně. Hodnotí se novinářská hodnota snímků (tedy jejich informativnost, pohotovost a aktuálnost) a současně i jejich estetické vyznění. Na základě těchto prvků se porota shodla, že nejlepší fotografii roku pořídil Michal Šula, který zachytil na svůj fotoaparát průběh česko-čínského sporu při příležitosti návštěvy čínského prezidenta v České republice. Vítěze dalších kategorií naleznete na stránkách webu Czech Press Photo, nyní bych se chtěla věnovat těm fotografiím, které sice třeba nevyhrály, ale rozhodně upoutají vaši pozornost.
Nejzajímavější mi přišla asi série fotografií Michala Sváčka, který zachycuje cestu Martiny Sáblíkové do Ria – její naději i její zklamání z rozhodnutí o její neúčasti na Olympijských hrách. Druhou sérií, která mě nejvíce zaujala, byly portréty Gabi od Vladimíry Židkové. Fotografie dokumentují proměny transsexuála na ženských hormonech v průběhu jednoho roku. Dále mě nadchly fotografie svatovítské katedrály od Vavřince Menšla nebo fotografie ze zvířecí říše.
K vidění je toho na výstavě mnohem víc, nechci vám ale prozrazovat vše. Protože vy si na Staroměstskou radnici zajdete sami a na vlastní oči se přesvědčíte, že i fotografové-novináři umí stvořit skoro až umělecká díla. Výstava probíhá od 22. 11. 2016 do 30. 1. 2017, otevřeno je kadžý den od 10.00 do 19.00.