Čtvrtý ročník festivalu ilustrace LUSTR, který organizuje spolek CZECH ILLUSTRATORS ve spolupráci s PageFive, opět otevřel prostor pro dialog a nabídl návštěvníkům zábavu i zamyšlení nad vizuálním vnímáním světa.

Letošní festival ilustrace, který hrdě nesl číslo 4, zakotvil v komplexu prázdných budov v Hybernské ulici, které patří Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Svým návštěvníkům nabídl díla 40 českých a zahraničních ilustrátorů z řad profesionálů i nadšenců. Kdo by čekal, že ilustrace budou viset úhledně zarovnané a pěkně zarámované na bílých galerijních stěnách, byl by bezesporu zklamán.

Syrový a na první pohled vybydlený prostor, který Filosofická fakulta využívá jako multifunkční komunitní prostor, dokázala autorská díla proměnit v propojený systém místností a vtisknout jim osobité kouzlo. Pocit nehostinnosti se brzy proměnil v příjemný zážitek jak pro dospělé, tak i pro děti.

Pavla Baštanová – Ostrov Hestmona

Vystoupáním do prvního patra a překonáním prvotní nedůvěry, se návštěvník dostal do barevného světa Zazie v Paříži a mohl obdivovat ukázky geometricky minimalistické knižní ilustrace od Pavla Mrňouse. O pár místností dál, díky Filipu Pošivači, dostal příležitost nahlédnout do zákulisí války hub nebo byl Ondřejem a Matějem Vyhnánkovými vtažen do velkoformátového zobrazení komiksu o čertu Všechovi a jeho touze po moci a neduzích dnešní doby.

Pavel Mrňous – Zazie a Paříž

V souvislosti s touto velkoplošnou ilustrací je nutné zmínit, že ne vždy byl nositelem vizuální informace jen papír. Své uplatnění našly i zdi, které se díky své prostorové velkorysosti staly pro mnohé autory plátnem. Stěny nebyly využity jen jako nositelé vizuální informace, byly i vypravěči. Příkladem může být příběh Ostrova Hestmona od Pavly Baštanové, která koloběh života napsala na bílou stěnu pod čtyři své ilustrace.

Martin Lacko

Z hlediska expozičního se pořadatelům povedlo nenásilně vytvořit zajímavý, jednoduchý a celistvý prostor, kde svoje uplatnění našla i kancelářská svorka. Výstava umístěná ve dvou patrech tak vytvořila samostatnou, ale funkční část areálu a dopřála všem návštěvníkům komfort volného pohybu.

Jindřich Janíček

Byla by škoda vnímat LUSTR jen jako pasivní prohlídku vystavených ilustrací. LUSTR je hlavně o nespoutané, inovativní a nápadité tvorbě, je oslavou ilustrace. Přínos sedmi dní, během kterých festival probíhal, lze vidět hlavně v dialogu, který vede, a to prostřednictvím workshopů, projekcí či přednášek.

Jindřich Janíček

Velkým lákadlem tak pro mnohé mohli být zahraniční hosté Mágoz, Jonathan Vermesch či Martina Pauková, kteří v rámci svého přednáškového příspěvku udělali krátký, ale intenzivní vhled do své tvorby, nezapomněli sdílet své praktické zkušenosti s komerčními projekty či dát návod, jak se z ilustrátora může stát digitální nomád.

Pavel Mrňous – Zazie a Paříž

Návštěva přednášky, workshopu či master class tak byla jedinečnou příležitostí, jak poznat rozmanitý svět ilustrace a najít si k němu vlastní cestu porozumění.