Rok se s rokem sešel a i do New Yorku pomalu a nejistě přichází se zpožděním jaro. V loňském roce jsem vás v květnu zavedla do brooklynské botanické zahrady do zdejší rozkvetlé třešňové aleje. Letos jsem do botanické zahrady zavítala o týden dříve, a to na festival Sakura Matsuri. Ten se každoročně koná u příležitosti kvetoucích sakur (které poupata rozvíjejí o něco dřív než ostatní třesně). Slavnost je jak oslavou příchodu jara, tak i oslavou japonské kultury téměř se vším, co k ní patří.

Slavnost Sakura Matsuri se v brooklynské botanické zahradě každoročně koná dva dny – o víkendu. S kamarádkou a jmenovkyní Pavlou jsme jej navštívily v sobotu a načasovaly si příchod k zahradě na desátou hodinu ranní, kdy se areál otevíral veřejnosti. Očekávaly se totiž dlouhé fronty, kterým jsme se chtěly vyhnout. Vyplatilo se: čekaní nebylo dlouhé a za patnáct minut jsme po zaplacení studentského vstupného (20$) prošly branou do areálu botanky. Zdálo se, že jsme přišly příliš brzy: stánkaři byli stále ve fázi vystavovaní zboží na pulty a hlavní program mel začít až v poledne.

Sakura Matsuri Festival

Čas, který jsme měly k dobru, jsme využily k procházce po zahradě a pořizování fotodokumentace. Zanedlouho jsme potkaly první „japanofily“. Zde se musím omluvit, nejsem odborník na manga, anime, Pokémony, cosplay, kimona a další japonské záležitosti. Dvě dívky, které jsme potkaly, byly převlečené za postavy zřejmě z videoher nebo anime komiksu. Třeba někdo z vás pozná, čím se inspirovaly. Byly dosti spoře oděny (mini šortky a korzet s holými zády), zato o husí kůži na jejich tělech nebyla nouze a nešlo si nevšimnout, že jim po ránu není nejtepleji. Čtrnáct stupňů Celsia opravdu není teplota na šortky.

Děvčata ochotně zapózovala a my se přesunuly do japonské části zahrady, která je vždy jednou z hlavních atrakcí. Právě kolem jezírka kvetly sakury, kvůli kterým jsme přišly. Dále jsme navštívily expozice v několika sklenících, hlavně proto, že nám byla zima. Trvalou výstavu bonsají jsme viděly už před rokem. V tropickém skleníku s vysokou vlhkostí jsme si nahřály kosti, ale zamlžily se nám čočky u foťáku i mobilu.
V pavilonu, jehož strop připomínal tvar listu, probíhala výstava ikebany, japonského umění aranžování květin. Prohlédly jsme si řadu obdivuhodných květinových kreací. Ve stejném pavilonu byla umístěna výstava ze dřeva vyřezávaných japonských panenek, oděných do překrásných oblečků.

Sakura Matsuri Festival

Co se týče občerstvení na festivalu v areálu zahrady, byl pro nás velkým překvapením prodej dvou druhů točeného piva (japonské Kirin Ichiban a světlé pivo z brooklynského pivovaru) do průhledných (ne červených) plastikových kelímků na akci pod širým nebem, kde jsou rodiny s malými dětmi i mladiství. V puritánské Americe nevídané a neslýchané, nevýchovné, nemorální, ba i místy nelegální!

A ty kelímky s čirou tekutinou, z nichž návštěvníci usrkávali, nebyly naplněné vodou, ale šlo o saké! Alkoholy pod širým nebem na „family-friendly“ festivalu? Jsem ještě vůbec v Americe nebo jsem se přenesla na Rock for People? Neodolala jsem a ještě před polednem jsem si zvedla náladu lahodným koktejlem ze saké! A hned mi bylo tepleji…!

Na menu byly různé bento boxy, rýže se vším možným, slané tyčky v matcha polevě (cokoliv matcha je teď strašně in, hlavně matcha laté, které pijí všechny bloggerky jako přes kopírák), ale i obyčejné brambůrky pro ty, co neholdují exotice. Já jsem neodolala a ochutnala zmíněné tyčinky v matcha (laicky řečeno, je to zelený čaj v prášku) polevě. Zajímavá kombinace, možná časem vyzkouším i to nazelenalé laté.

Hlavní program začal asi hodinovým vystoupením tradičních japonských bubeníků. Dynamické a synchronizované, radost pohledět i poslouchat. Podle mě asi to nejlepší, co jsme na pódiu během pár hodin viděly. Následovala vystoupení tanečních skupin v typických japonských kostýmech. Po skupině dívek vystupujících s představením symbolizujícím různé květiny (jaro je tu!) jsme viděly i tradiční tanec gejši. Méně zajímavé byly proslovy brooklynských politiků a papalášů, které následovaly po tanečních vystoupeních.

Jak je tomu v USA zvykem, byly to řeči tak srdceryvné, pro naše české sarkastické uši hůře snesitelné. Na hlavní scéně později vystoupili samurajové s meči, měla se konat i módní přehlídka a čajový rituál. Ale to už se obešlo bez naší přítomnosti. My jsme se místo toho rozhodly pro další kolečko po areálu botanické, abychom vyfotili ještě více cosplay nadšenců. Pro mě osobně je tento fenomén lidí pózujících v pokémonských kostýmech naprosto fascinující!

Sakura Matsuri Festival

Milí čtenáři, budete-li se příští rok nacházet v New Yorku ne přelomu dubna a května, nenechte si festival Sakura Matsuri ujít. Poznáte i jinou část New Yorku než Manhattan. Navíc v okolí botanické zahrady najdete další místa, která stojí za vidění: Prospect Park (přímo sousedí s botankou), náměstí Grand Army Plaza s vítězným obloukem, majestátní portál brooklynské knihovny, nebo čtvrť Park Slope s pro Brooklyn typickou „brownstone“ zástavbou a Times Square.

 

Festival Sakura Matsuri @ New York