- Reklama -

Finsko je jednou z největších zemí Evropy, avšak značná část jeho území zůstává neobydlena. Nelze se tomu divit, neboť většina země leží za polárním kruhem, oproti tomu většina obyvatel žije na jihu. Ale i to má své kouzlo – nádherné přírodní scenérie, lesy plné bříz a borovic a jezer. A liduprázdno vyzývající k relaxaci a odpočinku. Zde je pár tipů, kam se při návštěvě této fascinující země jet podívat.

Jezero ve Finsku
Helsinky

Hlavní město Finska se nachází na jihu, na pobřeží Baltského moře. Milovníci přírody budou nadšení, protože tak čisté a uklizené město jsem ještě neviděla – žádné odpadky, nedopalky od cigaret ani nic podobného.

Navíc město se může pyšnit mnoha zajímavostmi. Mezi ty nejznámější patří bílá luterská katedrála Senaatintori. Nedaleko od ní je postaven červený pravoslavný chrám Zesnutí Panny Marie. Zajímavým kostelem je také Temppeliaukio, vybudovaný v 60. letech 20. století ve skalním masivu.

Pyšní se výbornou akustikou, kterou si nejspíše chtěli ověřit i hluční turisté. Takové chování jsem v kostele ještě nezažila, žádná pokora ani úcta, proto byla jeho návštěva pro mne velkým zklamáním.

Jednoznačně nejnavštěvovanější památkou je námořní pevnost Suomenlinna, která je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nedaleko pevnosti se nachází i ostrovní skanzen Seurasaari, kde najdete lidové stavby z celého Finska.

Helsinky nejsou příliš velké město a pokud nechcete využívat hromadnou dopravu, doporučuji vyzkoušet kolo, které si můžete za mírný poplatek (okolo 5 euro) vypůjčit. Případně všude dojdete do půl hodinky pěšky, což je zdarma.

Milovníci specialit ocení přístavní tržiště, kde můžete ochutnat spoustu lokálních produktů a nakoupit si tradiční dřevěné suvenýry.

Odvážlivci mohou vyzkoušet i místní pláže, ale mějte na paměti, že letní sezóna ve Finsku není příliš dlouhá, takže se před odjezdem začněte pořádně otužovat.

Na své si zde přijdou i milovníci designu a módy. V Helsinkách najdete síť second-handů Fida, kde naleznete opravdu krásné kousky za skvělou cenu. Nechybí zde ani muzea fotografie, moderního umění a designu.

Tampere

Třetí největší město Finska Tampere se může pyšnit velmi bohatou historií. Z těch nejdůležitějších dějinných událostí bych ráda zmínila například první setkání Lenina se Stalinem.

V roce 1946 zde proto bylo vybudováno první muzeum Lenina, které se nachází mimo Rusko. Muzeum popisuje historii rusko-finských vztahů a život slavného muže. Jen málokdo si dnes uvědomuje, že svoji nezávislost získalo Finsko právě díky tomuto ruskému revolucionáři.

Tampere bývalo velmi průmyslovým městem a díky textilnímu průmyslu získal přezdívku Manse – Manchester severu. Většina průmyslových budov však již dnes neslouží svému původnímu účelu.

Na místo toho v nich sídlí řada administrativních a nákupních zařízení. I přes proměnu charakteru města z průmyslového na rekreační zde sídlí asi nejznámější finská značka Nokia.

Lákadlem k návštěvě nejen pro děti je muzeum Mumínků. Kresby a příběhy těchto pohádkových postaviček vznikly perem švédsky píšící finské spisovatelky Tove Jonssonové. Muzeum je interaktivní a moderní, avšak stále uchovává krásu nestárnoucích příběhů. Na konci prohlídky si můžete sami zkusit nakreslit nějakého Mumínka. Schválně, jak se vám to povede.

Hanko

Malé romantické přístavní městečko sloužilo během 2. světové války jako sovětská námořní základna. Velkou část obyvatelstva tvoří tzv. švédští Finové, takže pokud náhodou ovládáte švédštinu, nebudete mít problém se domluvit.

Toto městečko si oblíbil i velký ruský spisovatel Anton Pavlovič Čechov, který zde čerpal inspiraci pro své romány. K místním zajímavostem patří 50 metrů vysoká vodárenská věž, z jejíhož vrcholu se naskýtá nádherný pohled na město a moře.

A chcete zažít opravdové dobrodružství? Vydejte se lodí k majáku Bengstkär.

Kerimäki

V malé vesničce Kerimäki, nacházející se na jihovýchodě Finska, se ukrývá nádherný dřevěný kostel, který má být druhým největším kostelem svého druhu na světě. Byl postaven mezi lety 1844-1847.

Není vybavený žádným topením, proto slouží pouze k letním bohoslužbám. Z tohoto důvodu byla v roce 1953 ke kostelu přistavěna zimní kaple, která v tuhých finských zimách slouží věřícím namísto kostela. Vstup je zdarma, ale určitě přispějte drobným darem, aby tak krásná památka mohla být uchována i pro další generace.

Savonlinna

Město Savonlinna je obklopeno lesy. Díky tomu je v okolí řada národních parků. Vypůjčit si zde v letní sezóně můžete i kajak. Projížďka na jezerech musí být opravdu nádherná! Pokud máte štěstí, můžete při plavbě spatřit i vzácného tuleně kroužkovaného. Z památek stojí za návštěvu hrad nabízející krásné pohledy na jezera.

Verla

V této malé vesničce naleznete unikátní technickou památku – továrnu na výrobu papíru. Celá tato oblast je papírenským průmyslem známá. Ve Verla se však nevyráběl ruční papír, ale tvrdé kartony, s použitím jednoduché mechanizace a s velkým podílem lidské práce.

I proto je papírna od roku 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. I když většina z nás neumí finsky, nezoufejte, mají zde tištěného průvodce ve slovenštině a milá průvodkyně vám velice ráda zodpoví všechny dotazy v angličtině.

FINSKO

Katka Rohová