Tipněte si. Který hrad je největším obývaným hradem na světě? Pražský hrad. Tahle informace nás možná překvapí, ale asi tolik nevytrhne, protože jsme ho už někdy navštívili v rámci školního výletu, případně si ho můžeme často prohlédnout ve zprávách nebo v novinách. Takže, jaký je druhý největší obývaný hrad na světě? Anglický hrad Windsor, oficiální residence královny Alžběty II. To už zní víc jako výlet, co myslíte?

Hrad Windsor

Ale hezky popořadě. I když jsou praktické informace a tipy velmi důležité, bylo by vhodné vědět předem více než jen to, že zde královna tráví většinu dní (pokud teda zrovna nemusí vládnout svým šestnácti nezávislým státům). Hrad Windsor je starý více než tisíc let a byl založený Vilémem I. Dobyvatelem. Od té doby slouží jako sídlo britských královen a králů. Třeba Tudorovci v něm trávili mnoho času a říká se, že během druhé světové války tam královská rodina pravidelně přespávala, i když měla oficiálně pobývat v Buckinghamském paláci v Londýně.

Hrad Windsor

Základní informace máme, teď ty praktické. Lístek pro dospělého stojí 20 liber, pro studenty 18 liber 20 pencí. Lístky můžete zakoupit buď na místě, nebo přes internet předem. Otevřeno je denně od 9:45 do 17:15 (březen – říjen) popřípadě do 16:15 (listopad – únor).
Co tam? V ceně jsou zahrnuté prohlídky státních apartmánů, katedrály svatého Jiřího a domečku pro panenky královny Marie z Tecku. Od dubna do července, každý den kromě neděle, zde probíhá střídání stráží.

Hrad Windsor

Jak se tam dostanu? Windsor je malé město vzdálené asi 30 kilometrů od Londýna. Nejlepším spojením je vlak, který jezdí několikrát denně z londýnského nádraží Waterloo, kam se dostanete lehce metrem – buď po šedé, černé nebo hnědé trase. Cílová stanice je Windsor and Eton Riverside, cesta trvá hodinu a deset minut a zpáteční lístek stojí 11 liber 90 pencí. A dál? Hrad je od nástupiště kousek, přibližně 10 minut chůze, stačí sledovat cedule, anebo samotný hrad, který okamžitě uvidíte.

Hrad Windsor

Už víme, jak se tam dostat, za kolik a co tam. Tou nejdůležitější otázkou ale je, zda to za to stojí? Pokud nejste zatvrzelí republikáni, které by hrad akorát naštval, tak si dovolím tvrdit, že stojí. Už jen proto, že člověk trochu pozná, proč mají Britové královnu a celou monarchii tak v úctě. Státní apartmány jsou nádherné a domeček pro panenky, který je vyroben v poměru 1:12, je skvostná miniatura aristokratického sídla. Venkovní areál hradu nabízí naopak hezkou procházku a celá prohlídka trvá přibližně 2 až 3 hodiny.

Hrad Windsor

Tip na závěr. Víte, co mají společného David Cameron, Harold Macmillan nebo George Canning? Kromě toho, že to všichni byli (a Cameron stále je) britští premiéři, tak všichni také navštěvovali elitní chlapeckou privátní internátní školu Eton College. Eton je přibližně 15 minut chůze od hradu, a pokud by vám zbyl čas, proč se nepodívat na místo, kam chodili mimo jiné i princ William a jeho bratr Harry? A i když to asi nikdy nezjistíte, možná budete mít štěstí a uvidíte na ulici dalšího budoucího britského premiéra.

 

Hrad Windsor @ Windsor, Anglie