Autorka fotografie: Soňa Hanušová

V samém srdci Prahy, přímo na Staroměstském náměstí otevřelo své brány nové muzeum. A ne ledajaké, nýbrž rovnou muzeum iluzí – Illusion Art Museum Prague. Jeho hlavním lákadlem je však fakt, že celá expozice je interaktivní a na vše, co je zde k vidění, si můžete i sáhnout.

Autorka fotografie: Natálie Máchová
Autorka fotografie: Soňa Hanušová
Autorka fotografie: Soňa Hanušová
Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Stejně tak, na rozdíl od dalších galerií a muzeí, se nemusíte bát, že by vás nerudní hlídači plísnili za focení. Zde je naopak potřeba telefon z kapsy nebo kabelky vytáhnout. Jen tak odhalíte iluzivní malby a ze stěny se na vás najednou řítí svatý Václav na koni, nebo vykukují malí roztomilí syslové. A místní zaměstnanci ochotně vše vysvětlí, nastaví vás a vyblejsknou vám tu nejlepší fotku, s níž se můžete pochlubit na všech sociálních sítích.

Autorka fotografie: Soňa Hanušová
Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Kromě maleb, které se při správné optice z 2D změní na 3D a které tvoří podstatnou část prvního patra, si zde můžete prohlédnout i portrét Nikoly Tesly. Že je to jen kupa haraburdí?

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Opět je třeba nalézt správný úhel pohledu. Nemějte však strach, že byste jej nenalezli – u některých exponátů je přesně vymezené, odkud je ten nejlepší záběr. U jiných, pravda, musíte trochu hledat. Například u porcelánových zrcadel, jejichž úhel je nastaven tak, aby v nich obličej viděl ten, kdo fotí, nikoli ten, kdo je focen.

Autorka fotografie: Soňa Hanušová

Nebudeme prozrazovat vše, co vás v Illusion Art Museum Prague čeká, naneštěstí vám však nezatajujeme mnoho. Interaktnivní výstava iluzí zabírá pouze první patro a je vcelku skromná.

Druhé patro je věnováno krátkodobým výstavám, v současné době zde vystavuje Patrik Proško. Výstava nese název Na hraně reality. Jeho práce je nejčastěji založená na „jistém druhu optické iluze se schopností uměleckými prostředky proměnit běžný stereotypně vnímaný svět v magický prostor plný změn a nečekaných překvapení.“ Nicméně i přes tento vzletný popis jde o „obyčejnou“ výstavu obrazů, byť zajímavých, to rozhodně ano.

Ovšem ten, kdo zběžně prohlédne stránky muzea a najde zmínku, že „IAM Prague offers 3 full floors…“, tedy že jde o tři patra, bude zklamán, přestože při detailním pročtení stránek se dobere k tomu, že umění iluzí je věnováno první patro. Zkrátka kouř a zrcadla.