- Reklama -

Malá pražská výstavní síň Czech Photo Centre právě nabízí unikátní výstavu fotografií s názvem První republika. Autorské fotografie Angela Purgerta nás přenesou o sto let zpátky v historii.

Podíváme se do prvorepublikových pražských kaváren i na další místa, kde „swingová hudba zpříjemňovala společenská setkání a drahé parfémy se omamně rozlévaly prostorem“, jak je také uvedeno na upoutávce k této výstavě. Mimo jiné se jedná o velký charitativní projekt, který putuje napříč celou republikou. Výtěžek z prodeje fotografií a fotografických knih s tematikou První republiky bude využit pro onkologické a hematologické dětské oddělení FN Motol. Určitě tedy stojí za návštěvu!

Angelo Purgert absolvoval Pražskou fotografickou školu a polygrafickou školu. Své fotografie publikuje v cizojazyčných knihách, komerčním tisku a reklamě. Autorův styl je nazýván také jako fotografická lyrika. Jeho doménou je portrétní fotografie. Koncepčně i fotograficky se podílel na knize To nejlepší z Prahy. Na jaře roku 2011 vydal v nakladatelství Trojzvuk knihu autorských fotografií s názvem 1. republika a v roce 2013 knihu s názvem Jiný svět.

Autor se inspiroval společenskou atmosférou první republiky a snoubil ji s nádechem dnešní doby. Vytvořil tak originální fotografie, které z první republiky čerpají, ovšem neuzavírají se v ní. Fotografie zachycují prvorepublikové kavárny, jako je Louvre, Imperial či Slavia, ale také například Národní technické muzeum nebo restauraci a tančírnu Republika.

Dýchne na nás prvorepubliková atmosféra se vším všudy – s okouzlující a noblesní módou, s krásnými prostory kaváren i okolí. Zaujala mě například fotografie s názvem Kavárenská, která nás do takové „fancy“ kavárny přímo vtáhne.

Za zmínku stojí i portréty pojmenované Zasněná či Vdova. Ty sice až tak nevystihují prvorepublikové období, ovšem jsou to velmi povedené fotografie a čiší z nich emoce.
První republiku v Czech Photo Centre můžeme vidět až do 1. dubna a za návštěvu určitě stojí. Fotografie jsou líbivé a výtěžek z prodeje fotografií jde na dobrou věc. A v rámci vstupného v galerii je možné vidět i tvorbu jiných umělců, o nic méně zajímavých.

 

Autorka fotografií: Eva Hřebíková