- Reklama -

Pokud se budete v dohledné době pohybovat okolo Národního divadla, neměli byste přejít galerii CZECHDESIGN ve Vojtěšské ulici, v níž nyní probíhá výstava DEKOR 2. Expozice představuje díla českých a slovenských současných autorů, kteří vystavují předměty volné i užité, z keramiky a porcelánu. Všechny autory spojuje jednotné téma: dekor.

Dekor

Každý autor má svůj vlastní přístup i výrobní technologie, takže budete mile překvapeni, co všechno lze z keramiky a porcelánu vytvořit. Oceňuji spojení autorů z české a slovenské scény, které u nás není tak časté. Mezi vystavujícími zněla taková jména jako Markéta Nováková, Simona Janišová a Linda Viková – společně jako si.li., dále Martina Klbečková, Nela Havlíčková, Mira Podmanická, Pavla Vachunová, Monika Brzá, Martina Hudečková, Roman Šedina, Lenka Sárová Malíská a také Markéta Kalivodová spolu s Richardem Švejdou (studio Vobouch).

Dekor

A jaké dekory mě nejvíce oslovily? Váza Markéty Novákové mě zaujala motivem kořenů. Organický dekor vystupuje na povrch a vyjadřuje tak sílu rostliny. Hravě bych si kořenový dekor dokázala představit i na květináčích. Spolu s Mirou Podmanickou vytvořila Markéta Nováková také asymetrické porcelánové vázy s dekorem šeříkových květů. Dekor je hustě vyveden po celé ploše, a proto máte pocit, že vázu tvoří samotné větvičky šeříku. Kolekce inspirovaná typickými barvami šeříků je skutečně něžná a jarní. Naopak výrazné barvy dle mého potlačují smysl dekoru.

Dekor

Studio Vobouch představuje vázy, které kombinují dva nesourodé materiály – beton a porcelán. Za svou kolekci Beton byli nominováni na ocenění Czech Grand Design. Konečně originální nápad! Součástí vázy nebo vázou samotnou se stává forma, ve které je porcelán odlit. Kombinace hrubého betonu a křehkého porcelánu působí téměř jako zastoupení dvou autorů, kde muže představuje beton a ženu porcelán.

Dekor

Prostor galerie je ideální pro tematické výstavy, jako je tato. Zaručeně neodejdete přesyceni, spíše doufám, že příjemně osvěženi. Přijďte se jarně naladit a načerpat inspiraci třeba pro nový doplněk do interiéru.

 

výstava DEKOR 2 @ galerie CZECHDESIGN, Praha