Na podzim loňského roku vznikl nový prostor, který se stal jakýmsi ústředím české fotografie. Galerii Czech Photo Centre v Nových Butovicích určitě nepřehlédnete i díky 12 metrů vysoké soše Davida Černého. V samotné galerii jsou dvě místnosti, kde mohou kromě výstav probíhat i multimediální projekty či besedy.

My se nechali zlákat výstavou nazvanou 12. Antonín Kratochvíl, Dorothea Bylica, Jaroslav Fišer, Karel Cudlín, Lukáš Dvořák, Marian Beneš, Michal Štěpánek, Ondřej Štěpánek, Tomáš Hercog, Tomáš Třeštík, Vladimír Kozlík, Zdeněk Lhoták – dvanáct fotografů, jež jsou zároveň pedagogové na fotografických školách, Střední škole Michael a na Vysoké škole kreativní komunikace.

Středobodem výstavy byl kalendář, pro který každý z dvanácti fotografů poskytl fotografii na daný měsíc. Výstava dalších několika fotografií, jež jsou od poloviny ledna do poloviny února vystaveny v malé síni Czech Photo Centre, pak doplňuje fotografie v kalendáři.

Co autor, to odlišný styl. Mezi dvanáctkou fotografů však pro mě nejvíce vynikali dva. Antonín Kratochvíl, jehož fotografie byly dost zastřené a rozmazané, působily, jako by fotil pouhé stíny a více než fotku připomínaly obraz nakreslený uhlem. Kdo tvorbu Antonína Kratochvíla trochu zná, ten ví, že se jeho snímky vyznačují jistou diverzitou a rozostřeností, pokud tedy nejde o portréty, které jsou naopak precizně ostřené.

Druhou autorkou, která nás nejvíce zaujala, je Dorothea Bylica. Její fotografie často zobrazují zátiší, jaká proslavili holandští umělci v 17. století. Kdo by si koupil kalendář, v listopadu by si užíval pohledu na mrtvou koroptev v míse s citrusy. Květinová zátiší pak tvořila vystavené doplňující snímky.
Ve velké síni v současné době probíhá druhá výstava fotografa Martina Frouze nazvaná Proti času. Fotografie autor zachycoval posledních 15 let a představují různé pražské památky v průběhu jejich oprav.

Autorka fotografií: Lenka Lesenská