FOTOREPORT: výstava Kristýna Šraierová – VZTAHY

- Reklama -

Talentovaná malířka Kristýna Šraierová (narozena v roce 1992) představuje to nejlepší ze své dosavadní tvorby. Studuje obor Ilustrace a grafický design na Západočeské univerzitě v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara a má za sebou již několik úspěšných výstav. Ve svých malbách spojuje postavy – lidské skořápky a duši, neoddělitelnou součást člověka. Svou tvorbou se snaží rozluštit základní pocity a touhy každého jedince.

Kristyna Sraierova

Pokud máte rádi abstraktní umění s emocionálním nábojem, přijdete si na své. Kristýna používá k malbě převážně akryl v kombinaci s olejem. Důraz klade na tahy štětcem v různých směrech, širokou paletu sytých barev a hru se světlem. Je skvělé vidět rychlý vývoj v její tvorbě – ovlivnění futurismem (dynamika a pohyb) či Kupkou (barevnost a technika).

Kristyna Sreierova

Co na výstavě uvidíte?

Hlavní částí výstavy je cyklus čtyř velkoformátových maleb z cyklu Cesta životem (2015). Námětem je autoportrét a proces změny, která proběhla během autorčina krátkého a velmi intenzivního období.
Doplňující menší obrazy spojuje téma Dotek (2016). Prostřednictvím ruky, jejích gest a dotyků jsme často schopni vyjádřit emoce či vztahy k jiné osobě mnohem výstižnějším způsobem než slovy. Téma je aktuální: porušení našeho soukromého prostoru, kterého se všichni tak bojíme.

Kristyna Steierova

Který obraz bych si nejraději odnesla?

Vztahy (2016), velkoformátový obraz, který ukrývá dvě osoby. Prostor mezi nimi je naplněn emocemi – od lásky až po nenávist. Autorka se mimo jiné inspirovala oltářním světlem a vodní hladinou. Při delším zkoumání naleznete na obraze řadu skrytých symbolů, jež pozorovateli napoví, že nic není jednoznačné. Naprosto mě nadchla barevnost a propojení různých technik nanášení barvy.
Závěrem bych ráda dodala, že mladá malířka je opravdu talentovaná. V jejím díle se odráží hluboké náměty odpovídající zpracování a něco navíc: cit.
Přijďte v sobě probudit pozitivní náhled na vztahy!

 

výstava Kristýna Šraierová - Vztahy @ Foyer Divadla Palmovka, Praha