Galerie Villa Pellé právě nabízí úchvatnou výstavu s názvem M. Šašek let č. 59/74. Představuje tvorbu světoznámého ilustrátora Miroslava Šaška, autora osmnácti fenomenálních obrázkových knih o světových metropolích a zemích To je… Od To je Paříž, Londýn, Řím se dostáváme až do New Yorku či Hongkongu. Nádherné ilustrace hrající všemi barvami, interaktivní instalace pro děti či tvorbu jiných umělců inspirovaných Mistrem Šaškem, to vše je možné vidět v příjemném vzdušném prostředí hradčanské Villy Pellé.

Pražský rodák Miroslav Šašek (1916-1980) již v mládí podnikal studijní cesty po Evropě a severní Africe. Ve třicátých a čtyřicátých letech ilustroval a graficky upravil řadu knih českých nakladatelů, byl také spolupracovníkem několika časopisů. Po emigraci v roce 1948 se stal Šašek zaměstnancem rádia Svobodná Evropa v Mnichově, kde působil jako hlasatel, herec a dokonce i zpěvák. Koncem padesátých let se vrátil do Paříže, kde před emigrací pobýval a pracoval na ilustrovaném průvodci pro děti. Rozhodl se ho tentokrát dokončit, a tak vznikla v nakladatelství Allen v Londýně první kniha This is Paris. Následovaly knihy o Londýně, Mnichově, Benátkách, Edinburghu a další. Tyto průvodce byly přeloženy do mnoha jazyků, přinesly svému autorovi několik ocenění a ovlivnily celou generaci dětí.

Právě ilustrace z těchto průvodců jsou hlavním předmětem výstavy M. Šašek let č. 59/74. Autor ve svém díle zachytil historický obraz jednotlivých zemí i jejich dynamiku moderní doby šedesátých a počátku sedmdesátých let. „Jedinečný koncept knih, pečlivost při sbírání a zpracování námětů, a především humor tvoří z díla Miroslava Šaška moderní klasiku a z jejich autora jednoho z našich tří nejproslavenějších světových ilustrátorů.“ S tímto popisem Šaška a jeho díla z anotace k výstavě můžeme jen souhlasit.

Výstava je rozdělena do tří pater, přičemž v prvních dvou jsou ilustrace uspořádány do úseků podle jednotlivých měst, případně zemí a také podle roku vzniku. V dolním patře návštěvník může nalézt díla z posledku jeho tvorby, kterým je například Hongkong, jedno z nejexotičtějších a nejbarevnějších Šaškových měst. V dalším patře můžeme vidět spíše jeho rané ilustrace, ovšem také s veselým nábojem plným barev. Zde zaujme velmi propracovaný a vtipně řešený Londýn. Mimo to jsou připraveny k prohlédnutí i samotné knihy To je… znovu vydané nakladatelstvím Baobab či originály v angličtině.
V posledním podkrovním patře je k vidění projekce a také výstava knih, jejichž vznik podpořila Nadace Miroslava Šaška, mimo jiné například poměrně nově vydaná kniha To je Praha od Olgy Černé a Michaely Kukovičové, čímž bylo navázáno na Šaškovy průvodce.

Výstava je velmi hezky a logicky uspořádána. Autorovy ilustrace jsou opravdu unikátní a zpříjemní den malému i velkému návštěvníkovi. Za vidění stojí už jen samotná Villa Pellé, jejíž vzdušné prosvětlené prostory a okolní zahrada zavání pohodou nadcházejícího léta. Výstavu můžete zhlédnout do 7. července a my ji můžeme jen vřele doporučit!

 

výstava Miroslav Šašek – Let č. 59/74 @ Galerie Villa Pellé