- Reklama -

Václavské náměstí ožilo 12. září na další čtyři týdny sochařskou výstavou, kde se prezentují studenti Akademie výtvarných umění v Praze. Václavák + Art = VáclavART a jedná se o jedinečný projekt, který letos poprvé zahýbal prostorem na jednom z nejfrekventovanějších míst v Praze. Výstava představuje práce 9 mladých talentů z ateliéru Lukáše Rittsteina.

“Příběh, vize, myšlenka, která získává fyzický rozměr, je podle mě zázrak. Výrazové prostředky se vyvíjejí. Nové technologie i konceptuální umění sochařství obohacují.
Socha je ale pořád nezastupitelná, protože člověku nemůže zmizet vášeň pro hmotu…

Václavské náměstí je jakási ,aréna reality’, rychle ukáže, jaká věc je schopna se prosadit, žít sama o sobě bez vysvětlivek a obohatit prostředí. Tato nesmírně důležitá zkušenost je pro mladé sochaře zároveň výjimečnou příležitostí představit se široké veřejnosti,” říká o výstavě a svých studentech Lukáš Rittstein, vedoucí sochařského ateliéru Akademie výtvarného umění v Praze.

Nikola Emma Ryšavá – Closer

Pro mě osobně je výstava skvělý krok jak vzhledem k motivaci studentů, tak i v ohledu konfrontace kolemjdoucích s uměním. Tím také myslím, že výstavu určitě ocení i turisté, kteří si mohou “hodit selfíčko” i s jinou sochou než s Václavem na koni. Dále oceňuji skvělé umístění soch v domě Van Graaf, kde sochy díky prostředí dostávají provokativnější nádech, či jiný kontext. Nakonec musím podotknout, že všechna vystavená díla stojí za pozornost, nicméně mé srdce si získala socha Punk od Anny Krninské.

Nikola Emma Ryšavá – Vysocí cizí neznámí

“Na Václavském náměstí je jedna jediná samostatně stojící socha. A pokud jde o sochy na fasádách domů, poslední byla instalována v minulém století, navzdory politikům, kteří pravidelně slibují miliony korun na umění v ulicích. Proto jsme se rozhodli nečekat a představit díla mladých tvůrců sami, dát jim příležitost ukázat talent před širokou veřejností. Je mezi nimi nový Myslbek? Přijďte posoudit sami,” říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

VáclavART je umělecký projekt, jehož cílem je uvést zajímavé umění do veřejného prostoru, oživit ho, provokovat a přinést nové impulsy do diskuze o budoucí podobě Václavského náměstí.

Celkem 19 instalací můžete na Václaváku a v obchodním domě Van Graaf vidět až do 10. 10.