- Reklama -

CZECHDESIGN zveřejnil výsledky designérské soutěže, kterou realizoval pro Národní muzeum. Vítězi jsou studia Marvil, Pixl-e a ReDesign. Tyto tři subjekty navrhnou grafickou podobu pěti expozic, které jsou součástí největšího projektu v historii českého muzejnictví.

Na konci října 2018 se po několika letech opět otevřely brány komplexu Historické a Nové budovy Národního muzea. Součástí oprav byly i úpravy interiérů, kde se chystají zbrusu nové expozice. Muzeum hledalo prostřednictvím výběrového řízení grafiku pro pět z nich:

  • Příroda, Zázraky evoluce, 
  • Dějiny, 
  • Dějiny 20. století, 
  • Klenotnice a Mincovní kabinet a  
  • Lidé: Člověk, společnost a kultura v minulosti. 
Pixl–e (citylight expozice)

Do soutěže se přihlásilo celkem 27 soutěžních návrhů. Jednotlivá grafická studia mohla přihlásit návrh na jednu až všech pět expozic. Porota hodnotila návrhy pro každou expozici zvlášť.

Studio Marvil – vítěz na návrh expozic Příroda, Zázraky evoluce, Dějiny a Lidé: Člověk, společnost a kultura v minulosti

Pražské studio zvítězilo hned ve třech kategoriích. Za 20 let působení na poli grafického designu a brandingu má za sebou hned řadu úspěšných projektů, jako první české studio získalo mezinárodní Red Dot Design Award (2010).

Studio Marvil – Návrh obálky průvodce expozicí

Filip Mond založil Pixl-e společně s Ondřejem a Pavlínou Doležalovými. Studio se sídlem v Brně získalo už několik nominací v prestižní soutěži Czech Grand Design. Vítězný návrh výstavy vznikl ve spolupráci s pražským nezávislým studiem Deep Throat.

„Do soutěže se přihlásilo mnoho kvalitních studií, což jsme kvůli administrativním bariérám a systému NEN vnímali jako malý zázrak. Díky intenzivní spolupráci s architekty výsledná řešení expozic konvenují s těmi architektonickými.

ReDesign – vítěz na návrh expozice Klenotnice a Mincovní kabinet

Vedoucí ateliéru Grafický design a vizuální komunikace na pražské UMPRUM Petr Krejzek v roce 1999 založil s Klárou Kvízovou studio ReDesign, které má za sebou úspěšné grafické počiny pro časopis Respekt nebo vizuální identitu a publikace pro firmu KOMA.

ReDesign – Návrh výstavního textového panelu expozice Klenotnice Národního muzea

„Do soutěže se přihlásilo mnoho kvalitních studií, což jsme kvůli administrativním bariérám a systému NEN vnímali jako malý zázrak. Díky intenzivní spolupráci s architekty výsledná řešení expozic konvenují s těmi architektonickými. Pozitivně vnímám i to, že se jednomu studiu povedlo získat zakázky na tři expozice v Historické budově, budou mít tedy ucelený grafický koncept.” dodává Jana Vinšová z organizace CZECHDESIGN.
Práce na jednotlivých expozicích intenzivně probíhají a postupně se budou veřejnosti otevírat v letech 2020–2021.