Od 21. srpna je v Obecním domě otevřená výstava iMucha. Jejím základem je rozsáhlá umělecká sbírka Muchových děl, kterou založil Ivan Lendl. Jeho kolekce není v Obecním domě k vidění poprvé, před sedmi lety se zde konala výstava Ivan Lendl: Alfons Mucha. A přece se letošní expozice od té původní odlišuje. Vybraným postavám z plakátů totiž vdechli tvůrci život prostřednictvím nejmodernějších technologií. Stejně tak ožívá sám Alfons Mucha, který k návštěvníkům promlouvá z obrazu a vítá je na své výstavě.


Po roce 2013, kdy byla sbírka Muchových děl v Obecním domě k vidění, cestovala výstava Ivan Lendl: Alfons Mucha po celém světě. Z Prahy pokračovala do Itálie, Ameriky či Jižní Koreje. Od té doby se sbírka také významně rozšířila a jejímu správci Richardu Fuxovi se podařilo získat například Muchův obraz Modlitba nebo skici k vitráži katedrály sv. Víta. Na výstavě jsou tyto skici k vidění, byť v digitalizované podobě, stejně jako zmenšená replika celé vitráže. 


Současná výstava má s tou původní mnohé společné. Stejně jako v roce 2013 probíhá v Obecním domě, kde Alfons Mucha zanechal svou stopu v podobě výzdoby Primátorského sálu. Výstava se nachází ve stejném patře a ve stejných prostorách čítajících 550 m2. A stejně jako před sedmi lety je i nyní pod koncepcí expozice podepsaný renomovaný kurátor a expert na Alfonse Muchu Karel Srp. 


V čem se tedy aktuální výstava iMucha liší? Návštěvník má možnost zhlédnout více než 200 originálních děl Alfonse Muchy. A nejen to. Díky Michalu Dvořákovi, který stojí například za úspěšným projektem Vivaldiano, má možnost spatřit vybraná díla v pohybu. Hned v úvodu výstavy vás tak přivítá sám Alfons Mucha a popřeje vám, abyste si prohlídku užili. Hlas mu propůjčil Jiří Dvořák, v anglické verzi pak Muchu namluvil Pierce Brosnan.


Rozpohybovaná je i Slovanská epopej, dekorativní ornamenty z Muchových plakátů nebo některé z modelek. Čtveřice dívek představující drahokamy ametyst, rubín, topaz a smaragd tak na vás mrkne, pošle vzdušný polibek, nebo dá zívnutím najevo, že už je vaše přítomnost nudí. Přesuňte se tedy za veselými děvčaty z reklamních plakátů na šampaňské Moët Chandon, které na vás také mrknou, a ještě si spolu připijí. 


Výstava, jejíž příprava trvala 1,5 roku, je jen prvním z pilířů projektu iMucha. Druhým je multimediální show iMucha, která se uskuteční 19. května v O2 Universum. Diváci se mohou těšit na velkolepou show plnou hudby, tance i akrobacie a samozřejmě projekce rozpohybovaných Muchových děl po celém koncertním sále. Poslední z pilířů autoři projektu nazvali Multimedia. Jde o projekci rozpohybovaných Muchových děl na velkých formátech.


Než se však dalších částí projektu dočkáme, musí nám zatím stačit výstava v Obecním domě. Už ta sama však stojí za vidění. Nejvíce oceňujeme, že autoři dokázali propojit originální díla s moderními technologiemi vkusně a nenásilně. 

iMucha @ Obecní dům, Praha