Spanilá jízda krátkého filmu indické režisérky Apoorvy Satish v produkci FAMU International a Lonely Production pokračuje. Na již předcházející zahraniční úspěchy Kanya navázala metou nejvyšší – v noci z 15. na 16. července se ocitla na short listu studentských Oscarů. O studentské Oscary se utká celkem 82 filmů v sedmi kategoriích, z toho čtyř mezinárodních. Finalisté budou oznámeni v srpnu, vítězové v září. Předávání cen se následně uskuteční v říjnu 2021. Na short listu jsou i další tři české filmy, Kanya je však jediným z nich v prestižní kategorii hraných filmů (Narrative International).

Kanya byla do soutěže vyslána s oficiální nominací domovské FAMU a na základě účasti na čtyřech Oscar Qualifying festivalech. Ve hře o studentského Oscara v kategorii hraných filmů (Narrative International) je Kanya společně s dalšími 14 filmy a je zde jediným českým zástupcem. Již postup do semifinále je pro film, který se z převážné části natáčel v České republice a s českým štábem, obrovským úspěchem.

„Jsem opravdu ohromena a nemohu slovy vyjádřit ten pocit, že se Kanya dostala do úzkého výběru 15 nejlepších studentských hraných filmů z celého světa. Znamená to, že náš film je mezi 7 % filmů, které mezi více než 1 000 přihlášených postoupily. Stále nejsem schopna pojmout, co všechno to znamená a jak daleko jsme se dostali. Těším se ale, kam nás tento úspěch zavede! Kanya by nemohla vzniknout bez laskavosti a velkorysosti tolika úžasných lidí. Jsem nesmírně vděčná každému jednotlivci, který do tohoto projektu investoval svůj drahocenný čas, úsilí a peníze. Obzvláště bych chtěla poděkovat producentovi Michalu Sikorovi a FAMU za důvěru a víru v tento náš projekt,“ vysvětluje nadšená režisérka Apoorva Satish.

Michal Sikora z Lonely Production dodává: „Jsme šťastni a neskonale vděčni za takovou poctu. Když jsme film přihlašovali na festivaly a první půl rok přicházely odpovědi, že nás nevybrali, mrzelo nás to, ale neztráceli jsme naději. Zlomilo se to někdy v srpnu minulého roku a první tři premiéry se dokonce udály v jeden jediný den, postupně v Jižní Koreji, Indii a Anglii. Teď nezbývá než čekat a doufat, že se film Kanya dostane i mezi finalisty nejprestižnější studentské filmové soutěže. Moc bych to Apoorvě přál, dala do filmu všechno – odhodlání, vlastní prostředky, talent a inspiraci čerpala z vlastních zkušeností.“

O krátkém filmu Kanya

Apoorva Satish je režisérka indického původu a absolventka FAMU International. Ve své tvorbě se zaměřuje na společenská a politická témata, která konfrontuje ve světle kulturních tradic své země. Na FAMU absolvovala v roce 2020 15minutovým filmem pojmenovaným Kanya (dívka, panna). Jedná se o drama dospívající dívky, která vyrůstá na pomezí západních a tradičních hodnot v Indii. Kanya je vášnivou závodní plavkyní. Její ambice stát se profesionální sportovkyní je výrazně narušena ve chvíli, kdy dostane svoji první menstruaci.

Její život se tak ze dne na den otočí, neboť její rodina přijímá tradiční postavení ženy ve společnosti. Dívka získává pocit, že její svoboda je těmito zvyky výrazně omezena a dostává se tak do vnitřního konfliktu, který vychází z touhy jít za svým snem. Navenek se přitom zdá, že Kanya svoji novou roli bez námitek přijímá. Její vnitřní rozpor ji však nakonec vede k odhodlání shromáždit odvahu a vzbouřit se proti systému, který jasně definuje a stanovuje standardy konvenčního postavení ženy v indické společnosti.

Kanya je inspirována skutečnými událostmi, které se v mém životě odehrály. Pocházím z konzervativní bráhmanské komunity, která se nachází na jihu Indie. Vzpomínám si, že když jsem dostala poprvé menstruaci, jak bylo v mém životě najednou všechno tak odlišné. Chtěla jsem zachytit vnitřní rozpor dospívající dívky, která se snaží zvládnout tuto fyzickou i psychickou transformaci. Věřím, že můj film má co říci komukoliv, bez ohledu na to, kým je, nebo odkud pochází,“ vysvětluje režisérka Apoorva Satish.