Kam zajít na dobré cappuccino či flat white s perfektně našlehanou mléčnou pěknou, která vytvoří dokonalé obrázky hodné novému postu na Instagram či lahodné snídaně nebo brunche, po nichž se budete cítit jako v pravém nebi? Máme pro vás jedenáct tipů, kam zajít v Olomouci na kávu, jídlo a limonádu a navíc potěšit i pár chuťových buněk.

Café La Fée
Ostružnická 13, Olomouc
www.facebook.com/cafelafeeolomouc

První kavárna, kterou jsem v Olomouci navštívila. Tak rozkošná jako název ulice, na které sídlí. Stoly seskládané ze střepů tvořící mozaiku jsou pro mě poznávacím znamením. Stejně tak jejich výborné palačinky na sladko i na slano či francouzské koláče. V letních měsících vedou osvěžující limonády, u kterých si můžete vybrat z několika druhů. S žádnou volbou nešlápnete vedle, všechny jsou výborné.

KAFE JAK LUSK
tř. Svobody 646/4, Olomouc
www.kafejaklusk.cz

Barevné hrníčky plné nejlepší kávy, kterou můžete v Olomouci ochutnat. Výborný dezert, nebo nějaká bezmasá varianta na svačinu? O ty tady také není nouze. Plus velice příjemná obsluha jako bonus, která hned zpříjemní den o něco více.

Sophie’s Café
Denisova 292/33, Olomouc
www.miss-sophies.com

Temnější atmosféra, kterou ovšem rozbíjí venkovní zahrádka plná květin a pěstovaných bylinek spolu s houpačkami a houpací sítí, která tomu všemu nasazuje pomyslnou korunu. Kavárna se pyšní výběrovou českou kávou La Bohéme. Káva je dobrá, ovšem oproti Lusku ne tak výborná. Nicméně svým prostředím to Sophie’s Café náramně kompenzuje. Navíc se do boje proti plastu zapojila kavárna opravdu s vervou a originálně, namísto plastových brček dává do svých domácích limonád dlouhé těstoviny, čímž si získala srdce nás všech.

Jazz Fresh Café
Sokolská 48, Olomouc
www.jazzfreshcafe.cz

Kavárna, která mě ihned upoutala svými nevšedními světly zavěšenými ze stropu. Originální tapety a útulné barevné prostředí. Výběrová káva z německé pražírny The Barn, k zakousnutí sendviče, zákusky, makronky. Jazz Fresh Café se nachází v blízkosti spřízněného Jazz Tibet Clubu kousek od Horního náměstí.

Coffee Library
Biskupské nám. 1, Olomouc
www.facebook.com/Coffee-Library/

Prostorná kavárna nacházející se u knihovny olomoucké univerzity skýtá vzdušný a světlý interiér, který přímo nabádá k tomu býti aspoň trochu pilným a pouze neprokrastinovat. Strávit zde chvíli vzhledem ke svému pracovnímu nasazení či pouhému odpočinku u čaje nebo kávy a něčeho dobrého na zub je skvělým řešením, jak započít, nebo zakončit svůj den. V Coffee Library je v nabídce jak slané, tak sladké a na denním jídelníčku i chutné polévky. Domácí quiche, asijská kuchyně, mrkvánky a cupcakes.

Long Story Short Hostel & Café
Koželužská 945/31, Olomouc
www.longstoryshort.cz

Krásné oslňující prostředí, a ještě lepší káva a jídlo. Zabijácká kombinace. Nebo spíše dechberoucí a skvostná? Tato restaurace a kavárna vyrostly z pevnosti, později přestavěné na vojenskou pekárnu v moderně zařízeném prostředí, které je opravdu pastvou pro oči. Pastva jak pro oči, tak i pro ústa, protože po vyzkoušení zdejších burgerů či sedvičů vám už nebude stačit jen tak něco. Kousek od historického centra nacházející se Long Story Short ovšem není jen o jídle, označuje se i jako hostel, kde se můžete na pár dní ubytovat a pokochat se okouzlující Olomoucí.

FÆNCY FRIES
Ztracená 15, Olomouc
www.faencyfries.cz

Dva mladí ambiciózní zakladatelé René Müller a Jan Haščák stojí za konceptem dokonalých hranolek Faency Fries, a z lokální Ostravy se dostali až do Olomouce, Brna a Prahy na Manifesto market a chystají se expandovat do dalších měst, jako je například Liberec, Opava nebo Pardubice. K hranolkům, které jsou dělány výhradně jen z českých brambor, podávají domácí dipy ve stálé i sezónní nabídce. Výběr je velký a ani jeden mě ještě nikdy nezklamal. Faency Fries jsou sázka na jistotu.

BerryBlue Café
tř. Svobody 639/20, Olomouc
www.facebook.com/BerryBlue-Café/

Každý týden jiná nabídka denního menu, které se hodí nejlépe ke snídani či pozdnímu brunchi. Vždy je zde na výběr sladká i slaná varianta, takže si dozajista vybere každý. Palačinky, opečené žitné chleby, vajíčka. Prim tady hraje avokádo, jenž nesmí chybět na žádné správné hipsterské snídani. Prostředí, ve kterém se cítíte jako v pohádkovém světě. Vše je laděné do modra nebo do růžova a kolem vás jsou plameňáci. Obsluha je vždy milá a nápomocná.

Little Crêperie
Denisova 1, Olomouc
www.facebook.com/littlecreperieolomouc

Což takhle dát si palačinky? Ať už ty špenátové s česnekem a cibulkou, nebo nějakou jinou variantu, která vám osladí život zase o trochu víc? Na výběr je z mnoha možností. Povidla, tvaroh, marmeláda, čokoláda či javorový sirup. V horkých letních dnech zkuste třeba mražený jogurt, jenž vás na jednu strachu sice zchladí, ovšem svou chutí nenechá chladnými. S přidaným ovocem tvoří skvělou a lahodnou kombinaci.

Špagetárna
1. máje 825/4 a 17. listopadu, Olomouc
www.facebook.com/spagetarna/

Miluji špagety. A ještě více zbožňuji ty ze Špagetárny. Tento koncept se tak rozrostl, že kromě prvního sídla, jenž se nachází přímo v jádru Olomouce, bylo vytvořeno ještě jedno u Přírodovědecké fakulty. Malinké bistro, které ovšem za svými červenými dveřmi skrývá velké věci. Špagety na mnoho způsobů, špenátové, žampionové, s bazalkovým pestem a sušenými rajčaty či klasické boloňské, které nezklamou snad nikoho. Výběr je široký a opravdu máloco je tak skvělé jako právě špagety lechtající chuťové pohárky snad ze všech možných stran.

Café na cucky
Dolní nám. 23/42, Olomouc
www.divadlonacucky.cz

Kavárna, jež je zároveň vstupní branou do Divadla na cucky. Dobré jídlo propojené s uměním. Obojí na jednom místě, co více si přát? Café na cucky je spíše restaurací specializující se na snídaně a brunche. Přijďte si dopřát dobrou kávu, čaj, snídaňový talíř, lehčí oběd a k večeru něco ostřejšího.