Publikace Jiřího Anderleho vychází u příležitosti autorových osmdesátých narozenin. Představuje ohlédnutí za jeho celoživotním dílem od začátku šedesátých let dvacátého století až po současnost.

 


Ukazuje bohatou šíři jeho tvorby, která čerpá inspiraci z hudby, divadla, literatury i z vrcholných historických projevů výtvarného umění. Vedle textu vedoucího kurátora GASK (Galerie Středočeského kraje) zde najdeme i výmluvné osobní reflexe a vzpomínky samotného autora.

 

 

Od svého nástupu na českou výtvarnou scénu v polovině šedesátých let 20. století získal Jiří Anderle v rámci návratu k figuraci ojedinělé místo nejen v domácím, ale i v mezinárodním kulturním kontextu. Proslul především grafickou tvorbou, ve které vyvíjel nezaměnitelnou uměleckou řeč založenou na mistrném ovládání a kombinování grafických technik.

 

 

Rozsáhlé a různorodé dílo, které Jiří Anderle za více než padesát let vytvořil, zahrnuje grafické listy, kresby, obrazy a plastiky. Autor ve svých dílech reflektuje svět prostřednictvím groteskní proměny, v níž se lidská postava stává metaforickým ztělesněním vnitřní povahy. V Anderleho výjevech jsme svědky velkolepých dramat, v nichž se se úžas nad lidským „pradávnem“ volně mísí s ostrou ironizací záporných jevů moderní společnosti.

 

 

V letech 1972 a 1980 Anderle vystavoval v československém národním pavilonu na Benátském bienále a v letech 1982 a 1984 jako jediný Čech v ústřední expozici Benátského bienále. Uspořádal samostatné výstavy například v Nationalmuseum ve Stockholmu, v Národní galerii v Praze, v Císařské konírně Pražského hradu, v Cincinnati Art Museum, v Galerii hlavního města Prahy a v Obecním domě v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v řadě českých i světových muzeí a galerií, příkladem je Národní galerie v Praze, Albertina, Centre Georges Pompidou, Stedelijk Museum, The Museum of Modern Art v New Yorku a The Metropolitan Museum of Art.
Knihu zakoupíte za 679 Kč zde.