Tentokrát tu máme tři knižní bonbonky. Co by můj syn měl vědět o světě od autora bestselleru Muž jménem Ove vás rozesměje a donutí se zamyslet nad tím, že to rodičovství je někdy vážně dřina.
Zvlášť, když se ho snažíte provádět co nejlíp. Malinka od Dity Táborské drnká na vážnější struny krize lidské identity a rozhodně není oddechovou četbou. A nakonec zábavná braková urban fantasy Drake, která je něco mezi seriálem Californication, Kmotrem a Buffy, přemožitelkou upírů. Necháte se zlákat?

Peter McLane – Drake

Máte rádi noirové detektivky? Užije vás na fantastické příběhy o magii, démonech a padlých andělech? V Drakeovi se protíná obojí. Znělo by to jako dobrý začátek příjemného příběhu. Na to ale zapomeňte. Drake je hovado. Srab, alkoholik a příšerný budižkničemu. Ten typ člověka, před kterým matky varují své dcery a který potkáte ve čtyři ráno spícího na stole v nejbližším nonstopu. Jenomže Drakea máte rádi, protože je svým podivným způsobem sympaťák. A je vám ho líto. Tedy, HLAVNĚ je vám ho líto. Protože se dostal do královského průseru. Nejen, že dluží obrovskou sumu peněz nebezpečnému chlápkovi, ale při jedné prácičce omylem sejmul dítě. A to se jen tak neodpouští…

Do toho všeho se mu do života přimotá podivná kočka proporcí Heidi Klum. A jediný, kdo zůstává na jeho straně, je krvežíznivá potvůrka/artefakt/probohakdovíco Spálený muž, prostřednictvím kterého Drake vykonává svou práci. Ještě jsem to nezmínila? Drake je nájemný vrah. Likviduje na zakázku pomocí démonů, které mu Spálený muž pomáhá ovládat. Vážně. Hovado.

Peter McLean napsal svého antihrdinu dobře. Vykreslil ho do nezbytných podrobností a všechny ty problémy vás u něj vůbec nepřekvapí. Kniha je návyková a pokračování by bylo příjemným překvapením. Na to, že se jedná o paperback, je jí věnovaná velká péče a zářivě barevná předsádka je příjemná na oko. Tahle urban fantasy je jednoduše další „must–have“ do vaší knihovny.
Knihu zakoupíte za 254 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Fredrik Backman – Co by můj syn měl vědět o světě

Autor bestsellerů Muž jménem Ove nebo Babička pozdravuje a omlouvá se, Švéd Fredrik Backman, přichází s příručkou pro „moderní fotry“. Jak sám mezi řádky přiznává, jedná se o knihu pro nedokonalého rodiče. Backman se veze na vlně současných cool tátů a maminek, kteří přiznávají, že vychovat dítě rovná se projít si svým malým osobním peklem. Pokud máte rádi bloggera Dominika Landsmana s jeho Deníčkem moderního fotra nebo statusy Radky Třeštíkové, určitě vás Backman nadchne. S dávkou humoru, který je autorovi vlastní, bude čtenář ujištěn o tom, že rozhodně není nejhorší rodič na světě.

Dozvíte se, že je naprosto ok nenávidět zvratky a hovínka vlastních dětí, nebo že generace Googlu má dnes všechno daleko těžší. Kniha je kromě kratších kapitolek s neotřelými názvy proložena krátkými úvahami a glosami, které se všechny vztahují k rodičovství. Nehledejte zde návod na to, jak vychovat své děti. To, co vám autor chce sdělit, nemá s výchovou nic společného. Pouze vám předá zprávu o tom, že být na prášky z role otce je v pořádku a není se za co stydět. Pokud se tedy potřebujete ujistit v tom, že děláte, co můžete, i když ne možná úplně správně, sáhněte po novém Backmanovi. Kniha překypuje lidským přístupem k celé věci a místy vás jistě dojme a pobaví. Nejste v tom sami, až se zase budete cítit jako nejhorší rodič ve vesmíru, vzpomeňte si, že někde ve Švédsku svádí svůj urputný boj Fredrik Backman.
Knihu zakoupíte za 220 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

Dita Táborská – Malinka

Málokdy se stane, že se mi kniha vryje pod kůži natolik, že se z ní vzpamatovávám ještě několik dní po jejím přečtení. Obvykle si příběh přečtu a zůstane ve mně zhruba stejně dlouho jako plátek másla vhozený na rozpálenou pánev. Malinka Dity Táborské je ale spíše celou kostkou másla na pánvi, která byla zrovna vytažená z mrazícího boxu. Je to už pět dní od chvíle, kdy jsem knihu dočetla a pomyslný mléčný výrobek se ne a ne rozpustit.

Hlavní hrdinkou románu je Milena Hlinecká, dvaadvacetiletá slečna, kterou nejspíše porodila žena těžce závislá na drogách a krátce po narození ji adopotoval sympatický pár, Ina a Jaromír. Ti už měli dvě vlastní děti, Vojtěcha a Mikuláše, ale Milenu, kterou neoslovili nikdy jinak než „Malka“ nebo „Malinka“, milovali úplně stejně. Milovali ji tak moc, že jí dali všechno na světě a byli k ní často velmi benevolentní a tolerovali jí věci, které by u vlastních synů nesnesli. Její neskutečná rozmazlenost, spratkovské chování a žádný vděk ve mně vyvolávaly pohrdání a Malku jsem od srdce nesnášela od první do poslední stránky.

Ačkoliv autorka nabídla v jednotlivých kapitolách více pohledů na jednu situaci – zjistili jsme, co se odehrávalo v nitru Iny a co si myslela Malka během vzájemného konfliktu – a ukázala, jak lehce může vzniknout velké nedorozumění, když spolu lidé neumějí otevřeně komunikovat, stále považuji Milenu za sobeckou mrchu, která se neustále ohání tím, že je adoptovaná a že se jí biologická matka vzdala. Ač prochází peklem a Táborská její trápení a minulost, kterou nechce žádná dívka zažít, popisuje velmi detailně, nevzbudila ve mně jediný náznak sympatie.

Ina se snažila dát své dceři maximum a neskutečně ji trápí fakt, že ji její adoptovaná dcera nenávidí. Oporou je jí Jaromír, stoicky klidný manžel, který má naopak s Malkou vřelý vztah. Jaromír se zdá jako nejlepší postava v knize, v závěru však začnou ze skříně vycházet i jeho kostlivci a i když se nejedná o nic extrémně překvapivého, nejednoho čtenáře pravda o něm zklame.

A taky tu máme Alici a Romana – manželský pár, který nemůže mít děti přírodní cestou a rozhodli se adoptovat. Roman – okouzlující sochař – je děvkař. A jedna z jeho milenek otěhotní. Pár se rozhodně získat dítě za každou cenu do výhradní péče. Dita Táborská se toho nebojí a čtenáři nakládá solidní diktát. A že se jí to daří, dokazuje moje kostka másla, která je stále v původním stavu a zatím nemá v plánu se konečně rozpustit a připravit tak půdu pro nový příběh.

Petr – psychiatr, který pracuje dlouhá léta v poradně pro adoptivní rodiče a jejich osvojené děti. Další postava v knize. Chcete vědět, jak zkazit celý život hodnému a milujícími muži a jak jej dostat na samé dno? Přečtěte si knihu, nebo se rovnou zeptejte Malky…
Ve finále vyšla jako jediná rozumná postava Mikuláš – nevlatní bratr Malky, který stál celou dobu nohama na zemi a uvažoval racionálně. Sice se jedná o vedlejší postavu, příběh nijak zásadně neovlivnil, ale jeho názory a přístup mi byly rozhodně nejvíce sympatické.
Závěr knihy vám nabídne dobře mířenou facku. Hořkou pachuť v ústech. V anotaci se sice píše, že Malinka je „svižně a vtipně podaný příběh“, ale já se nesmála. Bylo mi spíše smutno a pociťovala jsem chvílemi i úzkost.

Není to veselé čtení, ale rozhodně je podmanivé a knihu jsem doslova hltala. Táborská svou prvotinu vypilovala k dokonalosti; pokud bude mít literární svět to štěstí a autorka vydá knihu druhou, ihned ji objednávám, vypínám počítač i telefon a s chutí se začtu do nového příběhu.
Knihu zakoupíte za 280 Kč na stránkách www.hostbrno.cz.

 

Na článku spolupracovaly: Šárka Hromádková (Malinka), Lucie Martincová (Drake) a Petra Rašková (Co by můj syn měl vědět o světě)