Vánoce jsou za dveřmi, dárky už máte nejspíš nakoupené a my si teď přijdeme s knižními tipy. Jak by se vám hodily pár týdnů zpátky, když jste si marně lámali hlavu, co koupit pod stromeček svým blízkým nebo co si dokonce sami přát. My víme. Ale nezoufejte, však ona i v příštím roce bude příležitost. Dobrá kniha totiž potěší kdykoli, nejen pod stromečkem.

Patrick Ness – Probuď monstrum

Trilogie Nespoutaný chaos, kterou nakladatelství Slovart vydává v novém překladu, je konečně kompletní. Po Naslouchej noži a Najdi odpověď vyšla poslední část nazvaná Probuď monstrum. Ke dvěma válčícím stranám, které jsou zastoupené prezidentem Prentissem a mistrovou Coyleovou, se přidává ještě strana třetí. Sádrovci. Domorodí obyvatelé planety, které lidé kdysi přemohli. Nyní však vyráží do boje znovu, mnohem silnější a s rafinovanými zbraněmi, proti kterým jsou lidé krátcí. Vytoužený mír, který se Viola s Toddem tak zoufale snaží nastolit, je opět v nedohlednu. K tomu všemu se z nebe snese první loď Violina konvoje. Blíží se noví lidé, kteří se tak ocitnou přímo uprostřed bitevní vřavy. Jak tohle celé dopadne? Kdo zvítězí a za jakých podmínek dojde ke smíru?

Ve druhém díle se Viola a Todd rozdělí, a jelikož je kniha vyprávěná z pohledu první osoby, máme tím pádem i dva vypravěče. Ač ve druhém díle nedocházelo k pravidelnému střídání po kapitolách, třetí díl je už o něco důslednější. Violin a Toddův úhel pohledu se navzájem doplňují a pomáhají čtenáři dotvořit si o situaci obrázek. Tentokrát však přichází ještě třetí vypravěč. Jednou za několik kapitol je příběh vyprávěn z pohledu Sádrovce, který touží po navrácení planety svým druhům. Zemi, jak se nazývají. Díky tomuto střídání neupadá příběh do monotónnosti, a naopak udržuje čtenáře připoutaného ke stránkám. Stejně jako předchozí díly má i tento švih. Děj dynamicky pádí kupředu a i tentokrát byste marně hledali hluchá nebo nudná místa. Zkrátka perfektní závěr perfektní trilogie.

Madeline Miller – Kirké

Tak trochu jiná stará řecká báje a pověst, o níž Homér ani Petiška určitě neměli nejmenší ponětí. Americká autorka Madeline Miller se totiž zaměřuje na převedení klasických textů do moderních forem. Jejím prvním románem je Song of Achillus z roku 2012 (česky Achilleova píseň, taktéž jedna z letošních novinek Slovartu), za který Miller získala ocenění Orange Prize. Druhým románem je Kirké (2018), který vypráví o slavné čarodějce, jež je v Odysseovi zmíněna jen letmo. Také ten se dočkal značného úspěchu – již vzniká televizní adaptace románu pro HBO MAX. A kromě toho se také dočkal překladu do češtiny.

Kirké je dcerou slunečního boha Hélia, jednoho z Titánů, místo kterých se vlády světa ujali Olympané s Diem v čele. Je jasné, že se staří bohové s těmi novými nemají zrovna dvakrát v lásce, udržují však křehké příměří. To je narušeno, když se zjistí, že Héliovy děti, které zplodil s Persou, jsou nadanými čaroději. Olympané v nich vidí nebezpečí a chtějí je poslat co nejdál od míst, kde sami přebývají. Kirké si navíc moc nepomůže, když se přizná k proměně krásné nymfy Skylly v ohavnou mořskou obludu. Jejím motivem byla žárlivost a láska k rybáři Glaukovi, kterého měla proměnit v boha. Verdikt, který je nad ní vynesen, jí ukládá vyhnanství na pustém ostrově. Kirké je na něm však celkem dobře. Rozhodně lépe než u dvora jejího slunečního otce, plného intrik a pomluv.

Kirké je zajímavá především tím, že její příběh známe. Jde o román, jehož děj nám není neznámý, je jen vyprávěný jiným způsobem. Z pohledu Kirké, která se tak stává ústřední hrdinkou. Naopak Odysseus se zde stává epizodní postavou v Kirčině dlouhém životě ovlivněném částečným božstvím, dlouhověkostí a zdánlivou nesmrtelností. A také díky svému božství není Kirké jen další ženskou hrdinkou, jež se musí vypořádat s útrapami světa. Příběh je nadto poutavě napsaný a čtivý. A nelze opomenout ani vizuální stránku knihy. Ta má překrásnou obálku, na níž perfektně kontrastují ornamenty barvy mědi na černém podkladu.

C. G. Drewsová – Tisíc dokonalých tónů

Na závěr jeden debut. Autorka C. G. Drews je blogerka známá pod nickem Paper Fury. Jejím životním cílem je přečíst všechny knihy v této galaxii. K jejich neustále se zvyšujícímu počtu nyní přidala i své dva kousky. V roce 2018 vznikla její prvotina Tisíc dokonalých tónů, která letos vyšla i u nás. Současně v tomto roce autorka vydala i svou druhou knihu, The boy who steals houses.

Tisíc dokonalých tónů je povedeným uvedením se do knižního světa. Příběh vypráví o Beckovi, obyčejném klukovi, jehož život však není obyčejný ani trochu. A už vůbec ne v pozitivním slova smyslu. Jeho život řídí matka, jíž však neřekne jinak než Maestro. Ida Kerevichová bývala slavnou klavírní virtuoskou, jíž však mrtvice zmařila veškeré sny a naděje. Ty se proto rozhodla realizovat alespoň skrze svého syna, kterého nutí vstávat v pět ráno a cvičit. Po škole okamžitě domů a opět cvičit, až do půlnoci. Žádní přátelé, žádný sociální život, žádné učení se, žádná televize a dost často ani žádné jídlo. Paní Kerevichová je možná velkou umělkyní, ale mizernou matkou a hospodyní. A přes veškerou Beckovu snahu je přesvědčená, že její syn je tupé poleno a neváhá mu to omlátit o hlavu – doslova.

Že takový život není žádný život a že rodiče by měli své děti milovat a podporovat, si Beck matně uvědomuje. Naplno však prozře až díky Augustě, své potrhlé spolužačce, která mu ukáže, jak by mělo vypadat teplo domova. C. G. Drews se podařilo vytvořit emocionálně napjatý román pro mladistvé. Beckova složitá životní situace, fakt, že je vlastně nadaný klavírista, jemuž je pouze pošlapáno sebevědomí, a revolta objevená spolu s pubertou a první láskou, je kombinací, jíž porozumí dospívající i dospělý. Proto neváhejte po knize sáhnout.

Všechny knihy zakoupíte na stránkách www.slovart.cz.