Najdi odpověď, druhý díl trilogie Nespoutaný chaos, samozřejmě mnoho odpovědí nenabízí

108
- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

V nakladatelství Slovart se rozhodli do češtiny znovu přeložit a vydat prvotinu Patricka Nesse, trilogii Nespoutaný chaos. Po prvním dílu Naslouchej noži se tak nedočkavým čtenářům toužícím po pokračování příběhu a rozuzlení některých záhad dostává do rukou díl druhý, Najdi odpověď.

Naslouchej noži: Nakladatelství Slovart představuje prvotinu Patricka Nesse

Hlavní hrdina Todd Hewitt by se měl stát mužem, ovšem iniciační obřad v městečku Prentisstown, kde žije, není žádná procházka růžovou zahradou

Aby se Todd mohl stát mužem, musí se připojit ke kolektivní vině všech z města – musí zabít. Což je mu samozřejmě proti srsti, stejně jako jeho pěstounům, proto musí z městečka utéct.

Hned za městečkem narazí na první ženu ve svém životě – Violu. Ona a její rodiče tvořili posádku průzkumné lodi, předvoj nové vlny osadníků této planety.

Její rodiče bohužel ale nepřežili prudký střet s novým domovem, a tak Viole nezbývá než se spolehnout na Todda a vydat se s ním na cestu, na jejímž konci by měla čekat záchrana. Starosta Prentisstownu však nechce nechat odejít byť jediného člena svého stádečka a tak je Toddovi a Viole v patách celá jeho armáda.

Oba upínají své naděje k největší osadě planety, Havenu. Naneštěstí je oba čeká překvapení – starosta Prentiss je předběhl a čeká na ně. Ne však v Havenu, ale New Prentisstownu, jak Haven po jeho kapitulaci přejmenoval. A není už starostou, ale prezidentem.

Ač se v prvním díle zdálo jasné, kdo je kladný a kdo záporný hrdina, v druhém díle je již zaujatými stanovisky otřeseno. Prezident Prentiss neustále opakuje, že válka už skončila, že není nepřítelem a že má zájem na tom vybudovat z osady ráj na zemi, který vřele přivítá nové osadníky. Ne každý mu na jeho sladké řeči ovšem skočí – skupina havenských léčitelek se vytratí z města a založí odbojnou skupinu zvanou Odpověď. Následují bombové útoky na budovy v osadě, které nešíří jen chaos, ale také smrt, byť jsou bomby ukládány do prázdných objektů.

Rozhovor s Patrickem Nessem: „Psaní je o velké sebedisciplíně a nedovedu si představit, že by mi do toho měl někdo zasáhnout…“

Ty však nejsou vždy prázdné, a tak lidé opět umírají a vůbec není jasné, kdo je nyní kladným a kdo záporným hrdinou. Starosta, tedy vlastně prezident Prentiss, v odpověď přijímá také některá opatření, vůbec však není jasné, zda je to dílem jeho krutosti, nebo je k tomu dohnán okolnostmi. Todd i Viola se v této politické hře stávají spíše vedlejšími postavami, loutkami obou znepřátelených stran.

Stejně jako první díl je i Najdi odpověď velmi čtivé. I tato kniha má téměř 500 stran a ani zde není hluchých míst. Stránky jsou vyplněny akcí, krutostí i vypočítavostí jednotlivých postav a opět bych trilogii neřadila bezvýhradně jen do žánru young adult. Jsem opravdu zvědavá na rozuzlení celého příběhu, což je ten nejlepší pocit, jaký může autor ve čtenáři vzbudit – lačnost po pokračování. Za mě tedy velká spokojenost.

 

Kniha: Najdi odpověď

Autor: Patrick Ness
Překladatel: Hana Březáková
Vazba: měkká
Počet stran: 480
Formát: 13 x 21 cm
ISBN/EAN: 99788075295620
Nakladatel: #booklab

Rok vydání: 2019
Edice: Young Adult
Cena: 389 Kč
www.slovart.cz

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

PŘEHLED RECENZE
Příběh
10
Práce s jazykem
10
Originalita
10