Přicházíme opět s našimi pravidelnými knižními tipy, tentokrát doporučujeme tituly z nakladatelství Grada. Zaujala nás oddechová kniha Dovolenkáři, Psychologie sériových vrahů předního odborníka Andreje Drbohlava, nové Opráski, Recyklované divadlo a Tajemství prezentací Steva Jobse.

Emma Straubová – Dovolenkáři

Manželé Postovi se vypraví společně s přáteli na dovolenou na Mallorcu. Nejprve vše vypadá jako idylických 14 dní zalitých sluncem, ale společné dva týdny, kdy spolu výletníci tráví příliš mnoho času a mají spoustu času na přemýšlení, rozvíří polozapomenuté lži, nevyřčené křivdy a drobná ponížení. Paní Postová se podobá matce Bridget Jonesové, je nesnesitelná, chvílemi až trapná.

Postupně se však čtenář dozvídá, že ve skutečnosti je to nešťastná žena, jejíž manžel ji podvedl s o 20 let mladší kolegyní z práce. Pan Post má výčitky svědomí, snaží se však na sobě nedat nic znát a přemýšlí, jak bude vypadat jeho budoucnost v případě, že se s ním manželka rozvede. Homosexuální pár Charles a Lawrence čekají na schválení adopce dítěte, jeden z nich si však život s dítětem nedokáže představit. Dcera Postových Silvia, která po dovolené nastupuje na vysokou školu, má problém s muži.

Stále je panna, na Mallorce však dostane mladého a krásného učitele španělštiny a románek je na spadnutí. Poslední dvojicí dovolenkářů je syn Postových a Sylviin bratr Bobby, který na dovolenou přijede se svou o několik let starší přítelkyní Carmen. Tu nemá nikdo rád, je posedlá cvičením a Postovým nejvíce vadí, že je o tolik starší jako jejich syn. Bobby se zadlužil a bojí se říct o půjčku rodičům, Carmen by se s ním ráda usadila, netuší ovšem, že Bobby je záletník a budoucnost s ní rozhodně neplánuje.

Kniha je oddechovou četbou, místy pobaví, jindy rozesmutní, rozhodně však nenudí. Velkým plusem shledávám konec knihy, který se vyhnul klišé „a všechno dobře dopadlo“, naopak čtenáři servíruje příběh, který se může stát komukoliv z nás.
Grada-3

Andrej Drbohlav – Psychologie sériových vrahů

Kniha představuje základy psychologie a behaviorální patologie sériových vrahů. Jako ukázku různých podob tohoto patologického fenoménu uvádí stručné příběhy těch nejbrutálnějších sériových vrahů dnešní doby, a to od jejich dětství až do aktuálního stadia vyšetřování jejich násilných činů. Publikace je určena jak široké veřejnosti se zájmem o stinné stránky lidské psychiky, tak studentům a odborníkům z oboru psychologie, etopedie, sociologie, behaviorální či sociální patologie, psychiatrie nebo kriminalistiky.

Představuje více než 200 příběhů jedinců s vysoce patologickým profilem osobnosti a chování a ukazuje tak přehled příčin vzniku a projevů zla, násilí a bolesti. Kniha obsahuje velké množství fotografií, dopisů, psychologických rozborů a obrazů vytvořených přímo pachateli.
Andrej Drbohlav je vynikajícím odborníkem ve svém oboru a v knize nabízí člověku možnost alespoň trochu nahlédnout do hlav sériových vrahů, do jejich minulosti a pohnutek, které vedly k jejich jednání.

Teoretická část knihy může být pro někoho nudná, ale bez ní by si čtenář nedokázal vytvořit představu o profilu sériového vraha.
Zbytek knihy je tvořen seznamem známých sériových vrahů, mezi nimi jsou i Češi. Seznam obsahuje vrahovy fotografie, popisy jeho činů, jeho minulost a průběh případů, kde chvílemi šokuje přístup policie k dané situaci.

Grada-4

Carmine Gallo – Tajemství skvělých prezentací Steva Jobse

Kniha, kterou by měl mít doma každý, kdo veřejnosti představuje svůj produkt.
Světově populární prezentace Steva Jobse, zakladatele a ředitele společnosti Apple, se staly novým celosvětovým zlatým standardem. Tato kniha vám krok za krokem přesně ukáže, jak můžete techniky Steva Jobse využít při svých vlastních vystoupeních. Budete mít pocit, že k vám osobně mluví tento mistr prezentací.

Autor knihy, komunikační expert Carmine Gallo, prostudoval a analyzoval nejlepší ze všech Jobsových vystoupení a nyní nabízí podrobné příklady a techniky a odkrývá tajemství úspěšných prezentací, které fungují kdykoliv a kdekoliv. Budete překvapeni, jak je snadné prodat své myšlenky, sdílet entuziasmus a ohromit a získat si publikum tak, jak to dokázal Steve Jobs.

Grada-1

Vojtěch Poláček, Vít Pokorný – Recyklované divadlo

Autoři se věnují divadlu z pohledu architektury. Nejen však divadlům se z tohoto hlediska věnují, v každé kapitole proberou obecné architektonické trendy daného tématu a ty pak ukazují na příkladech divadel.

Popis jednotlivých konceptů tvoří první třetina knihy. Autoři se věnují například adaptaci divadelního prostoru, tedy vytvoření divadelní scény v nevyužívaném prostoru.

Krásným příkladem za všechny jsou holešovická Jatka78, která vznikla v prostoru bývalých jatek.

Zbylá část knihy se věnuje jednotlivým profilům takovýchto recyklovaných divadel.

Kniha je bohatě ilustrována a je provedena v dvojjazyčném znění. Je tedy jen na vás, budete-li ji číst česky, nebo anglicky.

 

Grada

jaz – Opráski sčeskí historje 4

Již pátý „sborňík vjedeckíhc příspjefkú k historji českího nárotu“ je na světě.

Pátý, neboť předchozí tři díly doprovázel ještě jeden speciál věnovaný nejoblíbenějším figurkám Oprásků – Huzovi a Zmikundovi.

Ani s tímto dílem se nebudete nudit, dozvíte se, jak to bylo s Věstonickou venuší, na co lákal lid kupec Sámo, a mnoho dalšího.

I když všechny komiksy povětšinou budete znát z facebookových stránek Oprásků, je to přesto nutná součást knihovny každého fanouška.

 

Na článku spolupracovaly Soňa Hanušová a Šárka Hromádková