Komiks Zvrácená: smrtelně nebezpečná lolita ze smeťáku

426

Nakladatelství CREW před létem vydalo rozsáhlou hororovou mangu Zvrácená od japonského autora Haruta Rjó. O něm samotném mnoho informací k dohledání není, lze se však setkat s názorem, že se zde rodí další Džundži Itó. A jelikož Itó je celosvětově uznávaným mistrem hororové mangy, nelze toto přirovnání nechat bez povšimnutí.

Hororové mangy se těší oblibě nejen v Japonsku, ale také u nás. V Nakladatelství CREW vyšla například čtrnáctidílná série Tokijský ghúl (Sui Ishida), do jedné knihy zkompletovaná manga Ryby a soubor hororových povídek Balónky oběšenců (obojí Junji Itó). Hororovou řadu nyní rozšířil komiks Zvrácená (Haruto Ryo), který obsahuje první i druhý díl a jako bonus dvě krátké povídky, jež však se Zvrácenou nijak nesouvisí.

Příběh Zvrácené vychází ze strašidelné městské legendy (tzv. urban story). Ty jsou v Japonsku mimořádně populární a autoři toho využívají a staví na nich své příběhy. Takový je případ i záhadné lolity, která se o půlnoci zjevuje na smetišti mezi odpadky. Chlapci, který jde zrovna kolem, položí otázku: „Máš mladší sestru?“ Neexistuje však správná odpověď, o čemž se přesvědčí i hlavní hrdina Kazuki Itó. Ten záhadné dívce odpoví a už se jí do smrti nezbaví.

Dívka proniká do života chlapců a snaží se zaujmout místo jejich mladší sestry. Své oběti pronásleduje a trestá, když nesplní její zvrhlou představu o dokonalém sourozeneckém vztahu. Asi není třeba podotýkat, že tresty jsou kruté a v řadě případů končí smrtí. Jakmile lolita umoří jednu oběť, vydá se na lov další. To vše se Kazukimu podaří o záhadné dívce zjistit – jednak ze zkazek na internetu a jednak při svém pátrání v opuštěné psychiatrické léčebně, kde se dívka kdysi léčila (jaké klišé, že?). Jak se však stala Zvrácenou? Co bylo příčinou jejího zešílení? Ačkoli se zdá, že nám autor historii Zvrácené prozradí, nakonec se ukáže, že nikoli. Zásadní otázka „Co jsi vlastně zač?“, kterou si spolu s Kazukim čtenář pokládá, zůstane nevyřčená. Nedozvíme se tak, zda jde „pouze“ o šílenou dívku, nebo nadpřirozenou démonickou bytost.

Autorka fotografie: Soňa Hanušová © Kulturio.cz

Zvrácená je klasickým hororovým příběhem, jakých známe celou řadu. Pocit známého vyvolává mnoho pro horor typických motivů, ale také vzhled děsivé lolity, jejíž vlasy spadají přes oči a zakývají obličej. Tím připomíná Samaru z hororu Kruh. Pouze ve vypjatých situacích se mezi prameny vlasů zjeví prázdné oční důlky plné temnoty.

Děj je do značné míry předvídatelný. Hlavní hrdina se o dívce snaží zjistit veškeré informace a odhalit její minulost, aby přišel na způsob, jak ji zastavit a přimět ji, aby Kazukiho i jeho sestru Hikari nechala na pokoji a oni unikli jejímu běsnění. Přesto se autorovi podaří na konci překvapit. Čím? To vám samozřejmě nemůžeme prozradit.

Autorka fotografie: Soňa Hanušová © Kulturio.cz

Haruto Rjó je autorem scénáře i samotných kreseb. Zvrácená není kolorovaná, o to větší prostor je dán stínování černobílých panelů. Rjó i bez barev perfektně vyjádřuje emoce postav či detaily jako například krvavé šmouhy na zdi. Naopak zcela zbytečné se jeví ecchi prvky (termínem se označuje anime s erotickými motivy) jako odhalená ňadra Kazukiho sestry či pohled na její rozkrok v kalhotkách. Vůbec násilí lolity vůči Hikari má sexuální ráz, přitom nemá žádné opodstatnění ani vysvětlení, proč tomu tak je. Zřejmě tedy jde o prvoplánovou snahu udělat komiks atraktivnější, ačkoli do něj podobné scény vůbec nesedí.

Celkový dojem z knihy snižují i dvě bonusové povídky, které jsou o poznání slabší než hlavní příběh. Máme tu tedy skutečně nástupce Džundžiho Itó? Těžko říct. Řada čtenářů však vezme Zvrácenou zavděk při čekání na Itóovu Spirálu, jež má vyjít letos v srpnu.

KOMIKS: ZVRÁCENÁ

Scénář a kresba: Haruto Rjó
Překlad: Michaela Kropáčová
Redakce: Veronika Kursová
Lettering: Jakub D. Kočí, Lelita Kočí
Vydavatel: CREW
Rok vydání: 2021
Žánr: Horor, zombie, thriller
Počet stran: 420
Formát: 128 × 182 mm
Vazba: brožovaná
Tisk: černobílý
www.crew.cz

PŘEHLED RECENZE
Příběh
6
Kresba
8
Zpracování
6
komiks-zvracenaPříběh Zvrácené je založen na městské legendě, která vypráví o lolitě, jež se o půlnoci zjevuje na smetišti mezi odpadky a kolemjdoucích chlapců se ptá: „Máš mladší sestru?“ Neexistuje správná odpověď, a tak lolita začne své oběti pronásledovat, dokud je neumoří k smrti. Také hlavní hrdina Kazuki se na její otázku nechá nachytat a čeká jej nejeden souboj s lolitou. Děj Zvrácené obsahuje řadu pro horory typických motivů a je tak do značné míry předvídatelný. Přesto se autorovi podaří koncem překvapit. Dojem z knihy však snižují nadbytečné ecchi prvky a také dvě bonusové povídky, které jsou o poznání slabší než hlavní příběh.