- Reklama -

V současné době pravděpodobně není na světě prodávanější umělec než Ed Sheeran. Čerstvý držitel Řádu britského impéria, čtyřnásobný držitel Grammy a pětinásobný vítěz BRIT Awards, jehož živé koncerty patří celosvětově mezi nejžádanější akce, vystoupil 7. a 8. července 2019 v pražských Letňanech.

První vyprodaný koncert vidělo osmdesát tisíc diváků. I na druhý dorazilo neuvěřitelné množství návštěvníků a areál praskal ve švech. Všichni hledali škvíru, aby zahlédli génia, který jim připravil jeden z největších životních zážitků.

Ed Sheeran

Publikum do areálu proudilo už od brzkých odpoledních hodin. K včasnému příchodu nemotivovala jen touha po dobrém místě, ale i dva předskokani. Sheeran do Prahy přivezl švédskou zpěvačku Zaru Larsson a svého krajana Jamese Baye.

Zara Larsson

Zatímco Zara Larsson předvedla menší taneční show s rádiovými hity jako Symphony nebo Lush Life, Bay vsadil na rockovější image. Ani on hity nešetřil, fanoušci se dočkali i závěrečné Hold Back The River. Bohužel publikum na ně moc nereagovalo a začalo tančit nebo zpívat jen při známějších kouscích.

Zara Larsson

Především na starších návštěvnících bylo vidět, že Larsson není úplně jejich šálek čaje. Oběma předskokanům uškodilo stejně jako předešlý den i špatné nazvučení, díky kterému nevynikly jejich hlasy. To se ale naštěstí hlavní hvězdy večera netýkalo.

James Bay

Za bouřlivého přivítaní fanoušků se na scéně zjevil Ed Sheeran. Jen se svou kytarou otevřel, stejně jako předchozí večer, své druhé vystoupení singlem Castle On The Hill z nejnovější desky ÷ (Divide). Pak už následovaly hity napříč celou jeho kariérou. V nabitém úvodu zazněly ještě například The A Team nebo Don´t. Úžasnou atmosféru vytvořil během Tenerife Sea, kdy vyzval k absolutnímu tichu. Vyzněl tak úžasně jeho hlas a několikatisícovému davu běhal mráz po zádech.

Ed Sheeran

Neopomenul ani nejnovější singly z alba No. 6 Collaborations Project, které má vyjít tento pátek. Skladby I Don’t Care nebo Beautiful People se sice musely obejít bez kolegů, se kterými je Sheeran nazpíval, ale zvlášť I Don’t Care fungovala v sólovém provedení mnohem lépe. Velkým překvapením byla písnička Blow v netradičním rockovém kabátu. Právě tu viděli pražští diváci na živo jako první.

Ed Sheeran

Největší reakce se od diváků hvězda večera dočkala při Galway Girl, přídavkové Shape Of You nebo závěrečné You Need Me, I Don´t Need You. Nostalgickou slzu jste museli zamáčknout při Thinking Out Loud, protože jak sám Sheeran poznamenal: „Jestli ji neznáte, tak jste asi na špatném koncertě…“

U některých návštěvníků to i tak vypadalo, zvláště u pánské části publika. Ti občas působili, jako by se v Letňanech ocitli náhodou. Ať už to byly páry, které jen postávaly, nebo diváci vyššího věku, fanouškům chyběla jiskra. Nejhlasitější odezvy se britskému sympaťákovi dostávalo z předního sektoru A, kde byl největší kotel, a ten byl slyšet až do zadních řad.

Ed Sheeran

Držitelé lístků na klasické stání nebo na sezení byli od stage opravdu daleko, a i to možná v jejich řadách způsobilo mrtvolnější atmosféru. Nepomohly ani neustále natáčející mobilní telefony bránící ve výhledu ostatním.

Ed Sheeran

Sheeran předvedl excelentní výkon, který však pohřbila velikost areálu. I když se snažil a komunikace s publikem byla nadstandardní, řada lidí mu vyčetla, že se nerozloučil a je pravdou, že chyběl i větší osobní kontakt. A toho se vám na tak velké ploše opravdu jen tak nedostane.

Ed Sheeran

V dnešní době, kdy se mnohé koncerty zakládají jen na propracovaných choreografiích, světelných show nebo jiných speciálních efektech, je k neuvěření, že jeden člověk s kytarou a pedálovým efektem zvládne hodinu a půl bavit osmdesát tisíc lidí. Nad tím, co Sheeran předváděl na pódiu, zůstával rozum stát.

Předvedl špičkový výkon bez jediné chybičky. Dokonalý zpěv, hra na kytaru, komunikace s publikem. Pomohly mu i projekce na obrovském podiu, kde se drobný zpěvák trochu ztrácel, ale úžasně dotvářely atmosféru jednotlivých písniček. Za zmínku stojí projekce během I See Fire z filmu Hobit. Právě během ní se na obrazovce prohnal sám drak Šmak.

Ed Sheeran

Setlist pro druhý koncert se trochu lišil pořadím písniček a dokonce přidal i nějaké navíc. Tím bohužel utrpěla komunikace s fanoušky, na kterou už nezbylo tolik prostoru. Během prvního večera byl mnohem výřečnější a zkoušel i nové věci. U druhého koncertu zcela chyběla práce se zpívajícím publikem, kdy bylo hlediště rozděleno na půlku, každé s jinou melodií. Tak jako během nedělního večera, i v pondělí při přídavku oblékl český fotbalový reprezentační dres, jen bílý vyměnil za červený.

Opět záleželo, kde jste stáli. Čím blíže pódiu, tím lépe pro vás. Už jen kvůli zvuku. Nebo zapojení obecenstva. Protože právě na těchto velkých koncertech dělá vaše okolí půlku úspěchu vašeho večera.

Ed Sheeran

Po organizační stránce byla celá akce velice dobře zvládnutá. Při kontrole lístků se nedalo mluvit o frontách, které neberou konce, a i doprava se dala zvládnout. Přímo na místě bylo mnoho stánků s jídlem nebo s pitím. Jen ceny mířily do astronomických výšin. Večerní doprava byla trochu běh na delší trať, přesto se, s trochou štěstí, dalo z Letňan dostat překvapivě rychle. Metro jezdilo každé dvě minuty, jediný problém bylo dostat se dovnitř. Pak už ale šlo vše hladce.

Ed Sheeran

Ed Sheeran naplnil tužby všech návštěvníků a přidal i něco navíc v podobě nezapomenutelného zážitku. Nedá se cokoliv vytknout. Tedy až na moc velký areál, kde se zbytečně vytrácela atmosféra, pokud jste nestáli v předních řadách.
Zamilovaným párům Ed připravil romantickou chvilku, nadšené fanynky poblouznil ještě víc a všem ostatním zajistil hodinu a půl dobré zábavy. Klobouk dolů, pane Sheerane!

Jen pár hodin po spuštění prodeje vstupenek na první ohlášený termín pražského koncertu Eda Sheerena, 7. 7. 2019, je jasné, že zájem fanoušků nepokryje ani kapacita letiště v Letňanech. Prodejci vstupenek bojovali s náporem desetitisíců fanoušků hned od 11 hodin, kdy byl předprodej spuštěn. Organizátoři proto rychle reagují na vzniklý zájem a přidávají další koncert, který proběhne v pondělí 8. 7. 2019 na stejném místě.
Tyto vstupenky jsou k zakoupení v sítích GoOut, Eventim a TicketPortal Slovensko. Český TicketPortal, který jediný nabízí vstupenky i na sezení, je uvede do prodeje 28. 9. 2019 v průběhu dne.

Ed Sheeran do Prahy zavítá v rámci evropského turné Divide 2019. Atraktivitu pražského koncertu jistě zvyšuje i fakt, že nejpopulárnější světový umělec vynechá okolní státy jako Polsko nebo Slovensko. Do České republiky se umělec vrací po čtyřech letech po svojí beznadějně vyprodané tuzemské premiéře v Tipsport Areně.

„Je nám opravdu velkou ctí, že jsme dostali možnost Eda Sheerana do Prahy opět přivézt. Byli jsme u jeho tuzemského začátku v roce 2015, kdy jsme pořádali první pražský koncert. Od té doby s hrdostí sledujeme jeho raketový růst,“ říká Lenka Muráriková z pořádající agentury Charmenko CZ.
Ed Sheeran v loňském roce vydal svoje třetí studiové album ÷ (Divide), které získalo ocenění Grammy, a dosud se jej prodalo více než 15,5 milionů kopií.

Od té doby dominoval všem světovým hudebním žebříčkům. Album ÷ přineslo světové singly jako Shape of You (třetí nejprodávanější singl všech dob ve Velké Británii a vůbec nejčastěji streamovaná skladba na Spotify), Castle on Hill, Galway Girl, Perfect nebo Happier a patří tak po předchozích albech + (Plus, 2011) a x (Multiply, 2014) k dalším průlomovým deskám světové hudební historie.

Na konci roku 2017 obdržel Ed Sheeran Řád britského impéria za své aktivity v oblasti hudby a charity, toto ocenění se tak řadí k dalším, které během své kariéry získal, včetně 4x Grammy, 4x Ivor Novello, 5x BRIT Awards, 6x Billboard Awards a mnoha dalších.

Informace k sekundárnímu prodeji vstupenek:

Ed Sheeran a jeho tým zaujímají nekompromisní postoj vůči komukoliv, kdo využívá neetické webové stránky nabízející sekundární prodej vstupenek. Na pražském vystoupení se v rámci turné budou využívat pouze e-tickets, což znamená, že kreditní nebo debetní karta nakupujícího se stanou jeho vstupenkou. Tím se zabrání překupníkům prodávat vstupenky za nadsazené ceny. Fanoušci, kteří se nakonec nebudou moci koncertu zúčastnit, budou mít možnost změnit své jméno na vstupence za administrativní poplatek uhrazený v místě nákupu.

Pořadatelé vyzývají všechny zákazníky, aby používali pouze oficiální předprodeje oznámené na adrese www.edsheeran.cz a připomínají, že společnost Viagogo.com není oficiálním prodejcem vstupenek na tento koncert. Pokud má někdo potíže související s touto nebo podobnou webovou stránkou, doporučujeme obrátit se na FanFair Alliance.

 

KONCERT: ED SHEERAN

KDY: 7. července a 8. července 2019
KDE: Letiště Praha–Letňany
VSTUPNÉ: do 1 600 Kč do 2 300 Kč
WWW: www.edsheeran.cz

ED SHEERAN @ Praha (8. 7. 2019)