Ještě koncem dubna jsme v New Yorku oblékali zimní kabáty. S příchodem května už však vysvitlo slunko a s ním přišel příslib nových zážitků v rozkvétajícím městě. Parky se zelenají, aleje kvetou a plní se jak Newyorčany, tak turisty. Přečtěte si, jak hezkého počasí využít, přijedete-li do New Yorku právě v květnu. Vše je vyzkoušeno a ověřeno na vlastní kůži!

Za sedmero horami, sedmero řekami a asi po půl hodině jízdy metrem (2, 3 nebo Q) z Times Square se vám otevřou brány oázy klidu jménem Brooklynská botanická zahrada. Ta se každoročně pyšní svou nejlákavější přírodní atrakcí – rozlehlou třešňovou alejí, která vždy na přelomu dubna a května rozkvétá a stává se kouzelným místem, které stojí za to objevit. O návštěvníky zahrada nouzi nemá – musely jsme s kamarádkou vystát desetiminutovou frontu, abychom si také mohly užít vůni růžových květů. Zajímavé je, že zahradu navštěvují převážně místní, což je v turisticky exponovaném New Yorku pozoruhodný jev. „Botanka“ se nenachází přímo v centru dění a turisty ještě nebyla zcela objevena.
Kromě třešní můžete oko potěšit pohledem na tulipány všech barev a tvarů, magnolie, nebo narcisy… (a další rostliny a stromy, které nedovedu pojmenovat). V areálu se nacházejí i skleníkové pavilony, které jsou domovem stálých expozic věnovaných floře různých klimatických pásem. Během několika minut se ocitnete ve vyprahlé poušti nebo v tropickém pralese. Nenechte si ujít pavilon věnovaný bonsajím starším než vaše prababička nebo japonskou zahradu.

Rozkvetlá alej

V zahradě je i místo k posezení a občerstvení, bohužel za nehorázný peníz. Drobná rada: nesete-li si s sebou vlastní jídlo a pití, schovejte si ho, nebo vám ho seberou hned u vchodu, jako se to stalo nám. Nemyslete si, není to z důvodu ochrany přírody před případným odpadem, ale právě kvůli výše zmíněné restauraci. Byznys je byznys, nezbývá, než dobroty na piknik pod rozkvetlými třešněmi dobrodružně propašovat.
Botanická zahrada v Brooklynu je vyhledávaným místem pro svatbu. Na pověru, která odrazuje od svateb v květnu se tu rozhodně nedbá. Rozkvetlé třešňové stromy jsou nepochybně překrásným pozadím na svatebních fotkách, pověra nepověra.

Máj v New Yorku

Z přírody za kulturou do Metropolitního muzea

Květnové Met Gala zahájilo výstavu šatů britského návrháře Charlese Jamese (1906 – 1978), který pobýval většinu svého života v USA. Expozice nazvaná Charles James: BeyondFashion se nachází v nových prostorách Institutu Anny Wintour v Metropolitním muzeu. James se specializoval především na večerní róby. Své výtvory navrhoval s matematickou přesností. Jamesovy večerní šaty svou dokonalostí v každém záhybu připomínají díla antických sochařských mistrů.
Exponáty se nacházejí v černých mírně osvětlených sálech se zrcadlovými stěnami, po jejichž obvodu se táhnou Jamesovy citáty týkající se jeho tvorby, inspirace i módy. Každou významnou róbu doprovází digitální prezentace popisující techniku zpracování a příběh vzniku šatů: pro koho a na jakou událost byly ušity.

Negativem výstavy je, že se exponáty nesmí fotografovat, oproti ostatním prostorám muzea. Co se týče obrazového doprovodu mého příspěvku, musíme se spokojit s tím, co internet dá. Výstava Charlese Jamese měla vynikající reklamu – zmíněný hvězdný galavečer. Osobně jsem čekala trochu více. Nechci nijak snižovat uměleckou hodnotu vystavených výtvorů, ale chvílemi jsem si připadala jako bych procházela divadelním fundusem. Přece jen Jamesovy róby mají už nějaký ten pátek za sebou a je to znát. Možná nejsem v té správné cílové skupině, jíž je výstava určena. Zdálo se mi, že mnoho návštěvníků výstavy zažilo Jamesovy zlaté časy…
Pokud vás Jamesova tvorba zajímá, v Metropolitním muzeu ji můžete navštívit do 10. srpna letošního roku. A pokud jde móda mimo vás, přesto stojí za to muzeum navštívit a jen tak se jím potulovat a obdivovat umění všeho druhu. Pamatujte, vstupné je „doporučené“. Znamená to, pokud vám to není blbé, že můžete do muzea zadarmo. Ale dolar či dva nikoho ještě nezruinovaly a muzeum se na vás za příspěvek rozhodně zlobit nebude.

Botanická zahrada, New York