Nepropadejte panice aneb Sbohem a díky za knihu!

90

Když se řekne Stopařův průvodce po Galaxii, spousta lidí si představí Martina Freemana v županu, Paranoidního robota Marvina ve své plechové nádheře a hlavně ručník. To je ale jen jedna z mnoha podob Stopařské ságy a jen jeden střípek tvorby Douglase Adamse. Neil Gaiman se rozhodl napsat knihu, která mapuje celou uměleckou tvorbu tohoto autora a já měla možnost se s ní seznámit v audioverzi zprostředkovanou hlasem Tomáše Černého.

Od vzniku k zániku…

Jako mnoho umělců, co svojí tvorbou ovlivnili svět, byl Douglas Adamas předtím, než se prosadil, mladým člověk plným ideálů, představ a cílů avšak naprosto bez peněz a jasné cesty. Už od mládí si vysnil dráhu spisovatele. Literární talent měl, ale chyběl zajímavý nápad, který by ho proslavil. A tak zatím zkoušel nejrůznější zaměstnání, snažil se prosadit jako herec komik, ale stále nic nevycházelo. Nakonec si sám sobě musel přiznat, že ve svých dvaceti čtyřech letech je životním ztroskotancem. Pak ale přišel skutečný nápad, který předznamenal celý jeho budoucí život. Začal pracovat na rozhlasové hře Stopařova průvodce po galaxii. 
Když se ho mnozí ptali, kdy onen nápad vznikl, uvedl historku, jak kdysi cestoval stopem po Evropě a octl se kdesi na poli bez peněz, opilí se Stopařovým průvodcem Evropou v kapse pod noční oblohou. Ležel naznak a tu si pomyslil, že by vážně měl někdo napsat stopařova průvodce po galaxii. Tuto myšlenku ještě téhož okamžiku zapomněl a vrátil se k němu až o několik roků později. Později ale tuto historku o vzniku nápadu popřel. Nesporné je pouze to, že Stopařův průvodce vznikl a prošel si řadou různých stadií, podle toho, jakému médiu Adams zrovna fandil. Nakonec se rozhlasová hra, seriál, knihy, divadla stala celosvětovým tématem.

Fanoušci začali nosit ručníky a při konverzacích pronášet různá podivná slova. Douglasovi se to nakonec povedlo, prorazil a stal se spisovatelem. Jeho umělecké dílo se pak postupně rozrostlo o další položky, ale Průvodce zůstal kultovní klasikou. Právě jemu kniha Neila Gaimana věnuje nejvíce prostoru. Mapuje cestičky, kterými se Průvodce vyvíjel, jednotlivé etapy Adamsova života včetně velmi charakteristického rysu, že Adams nikdy nebyl schopen odevzdat rukopisy včas a spolupráce s ním byla často velmi náročná. Kromě historie Douglasova tvůrčího procesu je kniha především poctou jemu osobně. Osobě, se kterou bylo občas těžké vyjít, bylo třeba krotit její neustálý proud nápadů a držet pod dohledem, aby se alespoň rámcově dodržel termín. Gaiman ukazuje Adamse jako průkopníka technických možností v oblasti rozhlasu a seriálu. Ukázal, že Adamsova fascinace technologiemi posunula možnosti uměleckého světa téměř do říše fantasie. A tak když se v knize dostává k Adamsově smrti, uvědomuje si, že svět přišel o velkého člověka, který toho mohl ještě mnoho vykonat a především, že už opravdu platí Douglasova věta, že už v životě žádnou stopařskou knihu nenapíše. 

Jak je to tedy s tím županem?

Samotná audiokniha je rozdělena do několika kapitol, ve kterých se čtenář-posluchač postupně dozvídá o Douglasově mládí, prvních literárních pokusech a následně rozebírá jeho uměleckou tvorbu a další projekty jako takové. Nejvíce prostoru se věnuje Stopařské sáze, kde autor probírá veškeré její podoby a vzájemné odlišnosti mezi nimi. Samotný prostor zaujímá také část o jednotlivých hlavních postavách Stopařova průvodce a rozbor jejich typického charakteru, takže se například dozvídáme, proč Arthur nosí stále svůj župan. Samostatná část je také věnovaná Douglasově podílu na seriálu Doctor Who za jehož některými scénáři stojí a především se dozvídáme zásadní informaci, jak se to má s Tardis. I když jsem měla období, kdy jsem na Pána času hodně koukala a hledala všechno možné ohledně celého seriálu, musím se přiznat, že do poslechu této knihy jsem netušila, nakolik je Douglas Adams vlastně s Pánem času propojen.

V knize dokonce zazní scénář nazvaný Pán času a Krikeťané, který vlastně nikdy nebyl použit. Čím více prozkoumávám uměleckou tvorbu Adamse, tím stále častěji si pokládám otázku, co mu Na kriketu tolik vadí, že se neustále v jeho díle objevují Kriketší válečníci, kteří mají zájem zničit celý svět a kteří zůstali ve vzpomínkách lidí v podobě dnešního kriketu, jak jej známe jako hru s pálkami a míčky, které původně byly bombami a pistolemi. Na tuhle moji otázku však v tomto díle odpověď bohužel nenacházím. Nakonec, se v knize objevuje i několik úryvků přímo z průvodce. Kniha tak potěší všechny skalní fanoušky tohoto díla, zároveň pro ty, kdo neznají Adamsovu jinou tvorbu, může sloužit jako motivace sáhnout i po jiném jeho díle. Pro úplné neznalce Průvodce však kniha bude dosti cizí.

Způsob, jakým je kniha psaná, očekává určitou zasvěcenost do Douglasova díla. Bez znalosti začne kniha brzy nudit, protože nebude pochopitelné, o čem je řeč. Je to asi zhruba, jako jít na besedu fanoušků Harryho Pottera, i když o něm tušíte jen to, že je to čaroděj. Ale i věrné čtenáře Stopařské ságy kniha může trošku zklamat. Od určitého momentu se stane poněkud stereotypní ve svém obsahu. Za nejlepší část knihy tak můžeme považovat zejména její začátek, kdy se dozvídáme o životě D. Adamse mimo jeho literární svět. Bohužel vtipné historky ze života postupně nahradí výčet rozdílů jednotlivých forem Stopařova průvodce. 

Najdi svůj ručník a poslouchej!

Co se týče samotného audio zpracování knihy, tak se může těšit na bohatý zážitek. Hlas Tomáše Černého se k načtení knihy dokonale hodil. Svou intonací a změnami barvy hlasu vás nezačne uspávat ani vám nebude trhat uši. Kniha tak příjemně plyne a odráží veselou lehkou a často komickou atmosféru, jakou je psaná. Všemu je vždy perfektně rozumět, takže vám opravdu nic neunikne. Velmi kvituji i volbu hudby, která od sebe odděluje jednotlivé kapitoly. Opět odráží lehkost textu, zároveň má něco z poťouchlé sci-fi atmosféry, která je tolik typická pro Stopařova průvodce. Způsob, jakým je kniha namluvená, umožňuje čtenáři/posluchači dostat dílo v přesně odměřených částech, které jsou srozumitelné a tak vlastně částečně oddělitelné od celku. Což vám umožní pouštět si knihu třeba pravidelné večer před ulehnutím do postele. Rozhodně tedy doporučuji všem milovníku Douglase Adamse, kteří touží slyšet zábavné historky a zavzpomínat na celé jeho dílo. Tomáš Černý vás svým hlasem brzy přenese do světa, kde se stopují vesmírné lodě s ručníkem kolem ramen.

AUDIOKNIHA: NEPROPADEJTE PANICE

Délka: 8 hodin 51 minut
Autor: Neil Gaiman
Intrerpret: Tomáš Černý
Překlad: Jana Hollanová
Kategorie: Populárně naučná
WWW: audioteka.cz

PŘEHLED RECENZE
Hudba
10
Zvuk
10
Přednes
10
neil-gaiman-nepropadejte-paniceKniha je určená všem milovníku díla Douglase Adamse, kteří se chtějí dovědět více o celé jeho umělecké kariéře, zasmát se nad vtipnými historkami, které doprovázeli vznik legendární ságy a litovat Douglasových spolupracovníku za to, jak s nimi zacházel. Díky hlasu Tomáše Černého se budete skvěle bavit a zároveň relaxovat díky nenáročnosti celého tématu. Jen pozor pro ty, kteří nemají zájem poslouchat o odlišnostech jednotlivých variant Stopaře, protože těmi kniha překypuje. Pro někoho to může být neunesitelná nálož. I přes toto riziko knihu velmi doporučuji.