- Reklama -

Čajovny jsou špinavé. I čisté. Omšelé i originální. Hlučné a zakouřené. Tiché a meditativní. Maličké i velké. Útulné i moderní. Staré i nové. Schované i nápadné.

Mají tolik tváří jako čaj samotný. Alespoň jednu najdete skoro v každém městě České republiky. Kam ale vyrazit na čaj v Praze? Čajovna rozhodně nemusí být jediná možnost. Objevujte. A nebojte se čaje.

Čajovna Jedna báseň

„Vstupte, odložte 
smutky, zde 
smíte mlčet…“
Před desátou večerní vytížená, po poledni prázdná, zve do svých křesílek, láká křiklavě žlutou zdí a mozaikou, dobrá hudba hraje, čaj voní, ve vzduchu je klid, čisto a „domáckost“. Není milejší místo v Praze.

V záplavě čajů se neztratíte, ať ukážete na jakýkoliv, bude vám chutnat. U čaje to ale nekončí. Připraví vám kakao, ajurvédskou kávu, mošty, a dokonce i veganské polévky. Vodní dýmky nevedou. Chcete sedět na zemi, nebo se zabořit do křesla s knížkou? Toužíte po denním světle, nebo po romantickém přítmí? Jak je libo.

Jedna báseň ale nejsou jen čtyři obyčejné stěny a pár rozvrzaných stolečků. Mozaiky, nejrůznější průhledy a zákoutí budete bedlivě zkoumat. Budete se sem rádi vracet. A na cestu si nezapomeňte vzít jednu báseň!

Čajovna Jedna báseň

Čajovna Dharmasala

Chcete si udělat výlet do Tibetu, jenomže je Tibet daleko? Malý kousek z něho můžete přesto ochutnat u Karlínského náměstí. Pestrobarevná, dřevěná, jedinečná tím, že má nějaké zaměření – specializuje se na indické čaje. A v létě si tu vychutnáte nápoj na dvorku s bylinkovou zahrádkou.
Mimochodem – jsou vážně machři na čaje z Darjeelingu (kterým se přezdívá „šampaňské mezi čaji“) a nikde neochutnáte lepší Masalu. A taky dobře vaří. A kdybyste toužili po zážitku, najdete tu i „zpívající“ tibetské mísy, na které si můžete zahrát.

Dharmasala

Tea Mountain

Tohle není čajovna. Spíš moderní čajový obchod se skvělým čajem a maličkými stolečky, který se neohání okázalou obřadností. Na nic si tu nehrají, prostě vaří a prodávají čaj. A to stačí.

Tea Mountain

Čajové studio

Tohle není čajovna. Není to ani obchod. Ale o to víc stojí za návštěvu. Tenhle prostor mají pod taktovkou tři pánové (rozumějte blázni do čaje tělem i duší), kteří vám prakticky ukážou, co to ten čaj je. Jak ho připravit, jaký příběh se za ním skrývá, poradí, povypráví a budete odcházet se zážitkem.

Čajové studio

Typika

Tohle není čajovna. Je to kavárna. Ale s moc dobrým čajem a pěkným způsobem podávání. Konečně – už i v kavárnách pochopili, že čaj nemusí být nutně ta anonymní hmota v sáčku, ale má svůj původ, příběh a kvalitu. Víc takových, prosím – a nejenom v Praze!

Typika

Čajovna Setkání

Kousek od Tančícího domu, trochu schovaná a z venku ne úplně vábná. Nenechte se zmást. Když seberete odvahu a vstoupíte dovnitř, otevře se před vámi originální kamenný prostor a nápojový lístek, ve kterém můžete listovat hodiny. Maximalisti, blázni do čaje, neúnavní cestovatelé. Doporučuju rezervaci a mangový dezert s chia semínky a kokosovým mlékem. Ale ten se musí objednat dopředu, tak na to myslete.

Čajovna Setkání

Čajovna U Zlatého kohouta

Rozvrzané stoličky, milý čaj a oheň. Tohle místo najdete blízko hlavních turistických tepen, zdejší ceny tomu ale moc neodpovídají. Nečekejte ty nejkvalitnější a nejdražší čaje podávané ve vymazleném nádobí, voní to tu ale nezaměnitelně útulnou poetikou.

Čajovna U Zlatého kohouta

Dobrá čajovna

S velkou nadsázkou by se dalo říct, že síť Dobrých čajoven, které najdete po celé republice, se trochu podobá McDonaldu. Všechny téměř stejné, nabízejí totožný sortiment. Ale kvalitní! Jejich čajovny oplývají čistotou, milostí a orientálností. V Praze se nacházejí hned dvě – jedna na Václavském náměstí a jedna v ulici Ostrovní. Dobré místo, kde s čajem začít, ale rozhodně nekončit.

Dobrá čajovna

Jděte ven! Třeba do Divoké Šárky, na Parukářku, do Riegráčů…

Protože je hezky. Protože je to levnější. Protože nepotřebujete moc – jenom kvalitní lístky, šálek a horkou vodu v termosce. Najděte si prostě místo, kde se vám bude líbit, sedněte si do trávy, pod strom, sledujte Pražský hrad nebo údolí, hoďte pár lístků do šálku a zalijte je vodou.

Divoká Šárka

Víc vědět nepotřebujete. Opravdu. Říkal to přeci i velký čajový mistr Sen Rikjú. Protože „jaký si to uděláš, takový to máš…“ – a to je to největší čajové tajemství.