…a přináší čtenářům Kulturia novou várku zajímavostí zpoza velké louže. Už jsme si společně prošli Times Square, přivoněli jsme si ke květům v botanické zahradě a dotkli se hvězd. Dnes se vypravíme do pár destinací, které ještě nejsou tolik „profláknuté“…

New York 1

Středověk neskončil, středověk trvá… v muzeu Cloisters

Pod názvem Cloisters, v překladu „kláštery“, se ukrývá pobočka Metropolitního muzea v New Yorku. Muzeum Cloisters bylo pro veřejnost otevřeno v roce 1938, vypadá jako středověký klášter kdesi ve Francii či Itálii. Rázem zapomenete, že se stále nacházíte na šíleném Manhattanu.
Met je masově navštěvované turisty den co den. Cloisters, možná díky své poloze mimo turistické centrum New Yorku, nebylo turisty ještě zcela objeveno. Nejčastěji muzeum navštěvují školní skupiny (ano, je to velmi poučné!) a turisté z Francie (asi aby porovnali s jejich „pravými“ kláštery) Ačkoliv leží až na severním cípu Manhattanu, je velmi snadné se k muzeu dostat. Stačí na Times Square nasednout na modré metro A a vystoupit na 190. ulici.
Odtud se vydáte přes nádherný park Fort Tryon. Doporučuji navštívit v květnu – ano, vše kvete! Cloisters i park Fort Tryon se nachází na břehu řeky Hudson, na niž máte nádherný výhled odkudkoliv, stejně tak na impozantní most George Washingtona a na skalnaté palisády New Jersey na protějším břehu.
Vstupné je „doporučené“. Stejně jako v Metropolitním muzeu můžete přispět, kolik chcete, či můžete. Vypadá-li muzeum jako klášter zvenčí, uvnitř tomu není jinak. Najdete zde originální středověké artefakty všeho druhu: vitrážová okna, autentické náhrobky s reliéfy pohřbených rytířů, šperky, relikviáře. Části Cloisters byly zrekonstruovány podle některých evropských klášterů za použití dovezených originálních částí: kamenných dílu, pilířu… Do této chvíle jsme se mohli smát americké snaze napodobovat to, co v Evropě máme, a oni ne. Ale po zjištění, jakou si tvůrci muzea dali práci, nás smích přejde a jen obdivujeme perfektní výsledek.
Ve správném klášteře nechybí ani nádvoří s podloubími. Ty jsou v Cloisters mými nejoblíbenějšími zákoutími. Z jednoho se naskytují malebné výhledy na park a řeku, uprostřed druhého zurčí voda ve fontáně a kolem rostou, kvetou a voní bylinky všeho druhu – například ty, co se ve středověku používali k léčení i k čarodějnictví.

Umeni pod sirym nebem 2

Governors Island – pro každého něco

Naprostá většina návštěvníků Velkého jablka se z Manhattanu vydá na Liberty Island, kde stojí Socha svobody, nebo na Ellis Island, kudy byli kdysi do Ameriky vpouštěni imigranti z celého světa. Governors Island tu byl odjakživa, ale poprvé jsem o něm slyšela teprve vloni v létě od známých, kteří na malý ostrůvek u Manhattanu jezdili na večírky taneční hudby. Tím je G.I. mezi mladými asi nejvíc vyhlášený.
Governors Island byl dlouhá léta nepřístupný veřejnosti. Své brány obyčejnému lidu otevřel v roce 2003 a od té doby ho jeho správci a různé nadace a spolky zvelebují k lepšímu. Ničivý hurikán Sandy se vyřádil i tady, takže na obnově částí ostrova se pracuje velmi intenzivně. Cílem správců ostrova je zpopularizovat ho a přitáhnout ještě více návštěvníků, včetně zahraničních turistů. Ty tu spočítáte na prstech jedné… no dobře, dvou rukou. Naprostá většina návštěvníků jsou lidé z New Yorku a blízkého okolí.
Ostrov je otevřený pouze od června do září, a to jen během dne, pokud se tam zrovna nekoná taneční party. Na ostrov se dostanete lodí: z dolního Manhattanu je to jen asi tříminutová plavba. Governors Island nabízí k zapůjčení kola, pokud si nepřivezete vlastní. Můžete si tu zahrát minigolf, uspořádat piknik, zúčastnit se prohlídky týkající se dějin ostrova, navštívit jednu ze tří pevností z 19. století nebo se jen procházet podél břehu ostrova a kochat se výhledy na Sochu svobody, Jersey City, celý dolní Manhattan a Brooklyn.

New York 2

Po celém ostrově se pořádají akce všeho druhu pro všechny věkové i zájmové kategorie: workshop o kompostu, jazzový večírek, matematický workshop pro děti, ochutnávky organických pokrmů, výstava roztodivného moderního umění pod širým nebem… Právě teď je plážový klub oficiálním místem ke sledování světového šampionátu ve fotbale.
Co se občerstvení týče, celá jedna ulice na ostrově je plná trucků s občerstvěním: párky v rohlíku, tacos, belgické vafle, káva Starbucks, burgry, domácí limonády – prostě vše pro multi kulti New York.
Milí potenciální návštěvníci Nového Yorku, nebojte se vybočit ze zaběhlých turistických kolejí a objevte stále ještě ukryté klenoty, které ještě turistické průvodce zcela „neprovařily“. V Closters ani na Goveronrs Island se vám rozhodně nestane, že byste narazili na osmdesátičlenný zájezd z Číny.

Neobvyklá místa v New Yorku