Jste v Londýně a máte volný večer i noc. Tak co s tím? Vezmeme to pěkně od míst, kde se najíst, kde si dát pivo či víno, potom se podíváme do divadla, poslechneme si vydařený koncert, zatančíme si na rozjeté party a budeme hledat netopýry v Hyde Parku.

 

Kam na večeři?

Začneme tím nejdůležitějším: kde se pořádně najíst. Pokud hledáte místo, kam na pořádnou pizzu, tak mí italští spolužáci mají jasno: Franco Manca a Pizza Pilgrims (a TripAdvior s nimi také souhlasí). Menu mění podle sezóny a ceny za pizzu jsou většinou pod 10 liber. Navíc je jich v Londýně víc, takže najdete pobočky jak v Kensingtonu, tak v čínské čtvrti Soho.
Pokud vás pizza nijak nezaujala, další dobré místo, kam vyrazit s přáteli, je restaurace The Real Greek. Je to řecká restaurace, kde si neobjednáte jídlo pro sebe, ale každý chod sdílíte s ostatními. Moc dobře dělají třeba tzatziki a sýr halloumi.

Trochu tradičnějším a rozhodně romantičtějším místem je italská restaurace Strada na Southbank. Výhled je moc hezký, koukáte jak na řeku a na Tower Bridge, tak na City Hall, kde sídlí londýnský starosta. Jen ceny jsou trochu vyšší, připravte se na hlavní chod kolem 15 liber.
Že 15 liber nic není? V tom případě jste v ideálním městě. Pokud peníze nejsou překážka, tak si rozhodně zajděte do dvou sice drahých, ale nejvyhlášenějších restaurací: Quaglino’s nebo The Ivy, která je oblíbená mezi celebritami.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kam do divadla?

V Londýně je divadel nespočet. Máte chuť na něco tradičnějšího? Třeba na Past na myši, Fantoma Opery, Dámu v černém nebo Lvího krále? Nebo něco novějšího jako The Book of Mormon nebo muzikál 42nd Street? Záleží opravdu jen na vás, všechna velká divadla jsou od sebe jen kousek.
Něco trochu jiného je venkovní divadlo Regent’s Park Open Air Theatre, kde hrají například Jesus Christ Superstar nebo malinké divadlo Leicester Square Theatre, kam jsem se jednou spíše omylem nachomýtla na hru An Evening With Lucian Freud, kde hrála expřítelkyně prince Harryho Cressida Bonas a kde bylo jen 25 židlí, z čehož deset obsadila její aristokratická rodina. Jestli se necítíte na velké produkce, můžete v Londýně zažít i takovéto intimní divadlo.
Jedna zajímavost – většina hospod, ale i restaurací, nabízí tzv. “pre-theatre set menu“, což je předem dané menu ideální právě před návštěvou divadla. Zkuste třeba Chop Shop na Haymarket, který je hned vedle Her Majesty’s Theatre (Fantom Opery) a naproti Theatre Royal Haymarket.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kam na víno?

Luxusní vína si dopřejete v Sager+Wilde. Nápojový lístek má 22 stran a můžete si vybrat vína z téměř celého světa. Preferujete-li tradičnější sklípek, tak The Winemakers Club by měl být pro vás skvělým řešením.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kam na pivo?

Skvělá londýnská piva nabízí The Arbitrager, naopak skotská piva prodává Brewdog.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kam na drink?

Víte, který londýnský bar několikrát vyhrál označení Nejlepší bar na světě? Artesian Bar v Londýně. Zajímavé na něm je, že jej donedávna vedl Čech Alex Kratěna. Chcete-li sledovat česko-slovenskou stopu, doporučujeme dále The American Bar v hotelu Savoy, kde natrefíte na současný Nejlepší barový tým světa v čele s Erikem Lorinczem a Martinem Hudákem. K návštěvě svádí i bary Tonyho Conigliara pod hlavičkou Drink Factory: Termini, Untitled a 69 Colebrooke Row.

Takže chcete-li si vyrazit do opravdu luxusního baru, není nad čím přemýšlet, výběr je pestrý. Dalším vyhlášeným barem je Coctail Trading Company, který neočekává, že tam přijdete v obleku a na jehlách (upozornění: pokud se chystáte do nějakého luxusnějšího baru, zejména těch hotelových, tak si budete v converskách připadat opravdu, ale opravdu blbě).

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kde tančit?

Nebojím se tipnout, že většina Londýňanů, nebo lidí žijících v Londýně, si chodí zatancovat do Ministry of Sound nebo do KOKO. Ministry of Sound je legenda a hlavně byznys – mají vlastní časopis i nahrávací společnost. Poslední léta, kdy začal být východ Londýna hipster místem, se také začalo chodit do Queen of Hoxton.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Kam na koncert?

Je libo blues? The Blues Kitchen je jasným místem, navíc se tam můžete i najíst. Zajímavým místem je i gay klub Heaven, jeden z prvním gay klubů v Londýně, kde však ne každý večer je výhradně pro gaye. Byla jsem zde třeba na koncertě švédsko-australského sesterského dua Say Lou Lou.

Zdroj fotografie: www.pixabay.com, Creative Commons
Pár zajímavostí na závěr

− Většina větších londýnských muzeí má v pátek otevřeno až do deseti večer.
− Máte rádi netopýry, nebo byste se o nich chtěli dozvědět něco víc? Zkuste zajít na Bat Walk v Hyde Parku a Kensingtonských zahradách, kde se budete snažit najít různé druhy netopýrů.
− McDonald ‘s není jediným místem, kde je otevřeno 24 hodin. Určitě zkuste VQ bar/restauraci.
− Dlouho do noci je také otevřený pouliční market Dinerama v Shoreditch.
See London by Night je noční bus tour po Londýně.
− Omrkněte také kabaret The Black Cat Cabaret.