- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut

Přelom roku s sebou přináší mnohá bilancování. I já se ohlížím zpět za zážitky z loňska. Mezi nejzajímavější rozhodně patří již tradiční akce Open House New York – Weekend, která se konala v polovině října 2015. Prostřednictvím magazínu Kulturio vám přináším fotoreport, který je zároveň i tipem k návštěvě zajímavých newyorských míst.

Projekt Open House New York – Weekend

Jedná se o každoroční dvoudenní akci, kdy milovníci architektury, designu i historie mají možnost podívat se na místa, která jsou buď po většinu roku veřejnosti uzavřena, nebo v tento víkend nabízejí speciální program a komentované prohlídky.
Měla jsem možnost se akce zúčastnit nejen jako návštěvník, ale využila jsem šance se na projektu podílet i jako dobrovolník – jako dalších 1 200 nadšenců, kteří se chtěli na víkend stát součástí jedinečné atmosféry Open House New York. Naše „práce“ spočívala ve vítání a počítání návštěvníků a navazování konverzace s nimi na náhodně přiděleném místě. S kamarádkou jsme dostaly za úkol reprezentovat Open House New York v Marine Air Terminal, kde také zahájím dnešní prohlídku po netradičních newyorských místech, která stojí za to navštívit.

Marine Air Terminal

Marine Air Terminal v newyorském Queensu je nejdéle sloužícím a stále aktivním letištním terminálem V USA (je součástí letiště LaGuardia). Jedná se o architektonický skvost navržený ve stylu art-deco. Největším tahákem je venkovní mozaika létajících ryb (terminál ve svých počátcích ve čtyřicátých letech odbavoval transatlantické lety a hydroplány) a uvnitř terminálu kruhová výmalba zobrazující dějiny člověka v jeho vztahu k létání a letectví, od Ikara po Charlese Lindbergha.

Open House New York

Brooklyn Grange

Brooklyn Grange je jedna z mnoha newyorských střešních farem. Nenachází se v Brooklynu, jak by se z názvu mohlo zdát, ale v Queensu, a to na střeše kancelářské a průmyslové budovy. Trend střešních farem je v New Yorku čím dál více populární. Obyvatelé betonové džungle chtějí více zeleně a také pěstovat vlastní ovoce, zeleninu nebo květiny a střešní farmy jsou ideálním místem. V přízemí budovy doporučuji navštívit kavárnu Coffeed, která si praží vlastní kávu a je celkově orientovaná na trvalou udržitelnost a ekologii. Kavárna některé ze surovin získává právě ze střešní farmy Brooklyn Grange.

Open House New York

Brooklyn Army Terminal

Architektonický unikát s mrazivou, až postapokalyptickou atmosférou byl v Brooklynu postaven americkou armádou v roce 1918 a během 2. světové války sloužil jako největší armádní zásobovací zařízení. V současnosti se zdánlivě chátrající objekt revitalizuje a v jeho prostorách se začínají usídlovat firmy menších i větších rozměrů, mimo jiné i výrobce čokolády Jacques Torres.

10 Brooklyn Army Terminal

Velká zednářská lóže New York

Svobodní zednáři? Příslib mystické atmosféry a tajných rituálů! Co se děje na zednářských schůzích, nám členové bratrstva neprozradili, ale zato nás ochotně provedli několika přenádherně zdobenými sály, kde své schůze pořádají. Výzdoba jednotlivých jednacích sálů je inspirovaná různými styly světové historie a architektury – nechybí egyptský nebo renesanční sál. Velká zednářská lóže pro stát New York leží v srdci Manhattanu a můžete ji navštívit každý den od pondělí do soboty.

Velka zednarska loze New York

Umbrella House

Umbrella House je název jednoho z legalizovaných squatů v manhattanské Lower East Side, která je a byla centrem svobodomyslných umělců, ale i drogových dealerů. Dnes zde najdete spoustu galerií a hip restaurací a kaváren. Na střeše domu jsme se připojily ke komentované prohlídce (vedené obyvateli domu) o historii komunity nájemníků, kdysi squatterů. Na střeše se mimo jiné pěstují bylinky, z nichž jedna z nájemnic vyrábí léčivé mastičky a odvary. Nesmím zapomenout zmínit, že jak ze střechy Brooklyn Grange, tak z Umbrella House, je nádherný výhled na manhattanská panoramata se všemi jeho mrakodrapy, ale tentokrát z naprosto netradičního úhlu.

Umbrella House

Bullet Space

Další legalizovaný squat, Bullet Space, najdete jen pár kroků od Umbrella House. Současní nájemníci a původní squatteři jsou výtvarní umělci. Není tedy divu, že v přízemí domu otevřeli galerii. Zajímavý je i sklep domu, který je takovým malým muzeem. Když majitelé na dvoře domu před lety kopali jámu pro studnu, nestačili se divit tomu, co při výkopu našli. Nádobí, boty, kartáčky na zuby. Že se vám to zdá obyčejné? Některé tyto artefakty byly i pár set let staré a vy je při návštěvě Bullet Space můžete vidět na vlastní oči a na vlastní uši si poslechnout autentické příběhy newyorských squatterů.

 

Open House New York

- Reklama - Letní intenzivní kurzy němčiny - Goethe Institut