Říkáte si, že psaní pohledů je již dávná minulost a posílání takzvaných „čumkaret“ patří do filmů pro pamětníky? Je tomu právě naopak, posílání pohledů stoupá v oblibě čím dál tím víc. O tento druh záliby se zasadil především fenomén Postcrossing čili výměna pohlednic.
    


S myšlenkou na výměnu pohledů přišel Paul Magalhães ještě jako student. Paulovi vždy zlepšilo náladu, když ve své schránce našel dopis od rodiny, přátel nebo od podobného nadšence z jiného koutu světa. Rozhodl se tedy pro sebe a ostatní vytvořit webovou platformu, kterou nazval POSTCROSSING. První spuštění Postcrossingu proběhlo 14. července 2005 v komoře Paulova domu. Brzy se začali přidávat další a další zájemci a původní záliba jednoho člověka přerostla do světového hobby. Postcrossing má cíl sdružovat lidi z celého světa pomocí pohledů nezávisle na zemi, ze které pochází, věku, pohlaví, rasy nebo přesvědčení. 

Moje cesta k Postcrossingu

Dlouho dobu jsem hledala cestu, jak si zlepšit angličtinu. Nechtěla jsem doplňovat předpřipravené konverzace, ale zajímala mě realita. Pro první pokusy jsem si vybrala penpalling, ale veškeré moje dopisy zůstaly bez odezvy. Tak mi máma poradila, ať se zeptám naší známé, která sbírá pohledy z celého světa a určitě bude mít více zkušeností. Tím to celé začalo. První pohled mi přišel z Turecka v dubnu 2017 a do této chvíle jich mám více než třicet. Nejsem vášnivý sběratel ani se nesnažím sbírat nějakou sérii. Spíš se zajímám o kulturu nebo historii města či přímo státu, ve kterém odesílatel žije. Jednou jsem dostala pohled z Petrohradu, kde mi paní napsala o historii města v ruštině i angličtině. 

Jak začít s Postcrossingem

1. Nejprve se musíte rozhodnout, jakou platformu vyberete, jestli platformu Postcrossing nebo neoficiální Facebook skupiny.

Platforma POSTCROSSING

Každý člen se registruje zdarma. Vytvoří si tak vlastní profil obdobný tomu na Facebooku, kde je viditelný počet přijatých a odeslaných pohlednic, vzdálenost a čas, kterou pohlednice urazila. Každá odeslaná pohlednice má své ID, které se potom zadává po obdržení do systému. Systém sám vybírá, komu má odesílatel pohled poslat. Můžete poslat, jaký pohled chcete nebo se inspirovat zájmy příjemce, které má napsané v profilu. 

Skupiny na Facebooku

Tady uživatel nemusí řešit registraci. Vybírá si sám, s kým pohlednici vymění a jaká pohlednice to bude. Ovšem facebookové skupiny už jsou často zahlcené uživateli a bývá těžké vyhovět jejich přání. Rovněž se vám může stát, že odešlete pohlednici, ale vámi očekávaná už nepřijde. Na Facebooku existují i alternativy,  například Postcrossing lottery. Jedná se o hru, kdy do komentáře napíšete pořadové číslo a pak čekáte, jestli vás dotyčný vylosuje. Pokud máte to štěstí a jste vylosováni, obdržíte nejen pohled, ale i závazek vytvořit novou loterii.

2. Když už máte příjemce – ať už určeného, nebo jste si sami vybrali -, tak teď už jen stačí napsat pohled a poslat jej. 

Zpráva se ve většině případů píše v angličtině. Je to i oficiální jazyk Postcrossingu. Kreativitě se meze nekladou. Pohled může být vyzdobený samolepkami nebo hezkou známkou. Jenže není pohled jako pohled. Jsou obyčejné pohledy, které koupíte všude za pár korun. Existují i speciální pohlednice jako třeba GF nebo FOTW.

Greetings from (GF) kromě fotky z dané oblasti obsahují i základní údaje a zajímavosti.

Flags of the World (FOTW) podávají geografické informace o státě včetně erbu, poloze a vzniku.

Další zajímavé série jsou třeba WT (World travel), kde se pomocí malých fotek na přední straně pohlednice představuje celý stát nebo WOW (What do you know about). Zde se kombinují kreslené obrázky s textem, který v sobě zahrnuje zajímavosti daného státu.  

Pokud s Postcrossingem začnete, přeji vám mnoho pohledů z celého světa.