Brněnský Atelier Cocktail Bar & Bistro není na české gastronomické scéně žádným nováčkem, nedávno oslavil první rok své existence. Svým vznikem ještě více rozvířil již zčeřené vody české gastronomie. Jedná se totiž o zatím ojedinělý koncept stavící na foodpairingu.

Bar i bistro tak mají v tomto podniku naprosto rovnocennou úlohu, což není v naší zemi úplně běžné. Buď máte restauraci, která nabízí i více či méně obstojné koktejly, nebo bar, kde jako bonus můžete něco malého zakousnout. V Atelieru se ovšem zvládnete královsky najíst i napít, takže už nikdy nebudete muset plánovat nejkratší trasu z restaurace do baru na zasloužený digestiv.

Za konceptem Atelieru stojí dvojice Milan Bukovský a Jakub Zatloukal Škaroupka, kteří se znají z dřívějšího působení v jednom z brněnských podniků. Oběma je blízká francouzská gastronomie a ačkoli pokrmy vznikají z lokálních surovin, dotek Francie je zde znát. Netradiční je i nabídka baru – Milan se specializuje na ovocné pálenky, cognac, armagnac či champagne.

Určitě vás oba hlavní aktéři svými výtvory mile překvapí. Velkou výhodou podniku je také otevřená kuchyně nacházející se hned vedle barového pultu. Pokud tak máte štěstí na místo, můžete sledovat celý gastronomický koncert od objednávky až po samotný servis, jako se to poštěstilo nám při naší návštěvě.

Hned na úvod před námi přistály dva pozdravy – z kuchyně i baru. Olivovou tapenádu s ovčím sýrem a slaným citronem doprovodila sklenka champagne. Z aktuálního husího menu jsme si jako první předkrm vybrali terinu z husích stehen a foie gras s šípkovou marmeládou a s čerstvým chlebem, který si tu sami pečou.

Koktejl do páru obsahoval ginový základ doplněný o rakytník a dýni. Jako druhý předkrm jsme ochutnali výběr z farmářských sýrů a uzenin, neodolali jsme ani husímu vývaru s kapustou a vaječnými nudlemi.

Výběr hlavního chodu představoval poněkud dilema, nakonec jsme se rozhodli pro kynuté buchty, které místo povidel byly plněné kysaným zelím a husími škvarky, a pro husí prso na krémové kapustě. K tomu se podával sour z hruškovice a Negroni vylepšené o pěnu z čerstvé pomerančové šťávy.

Před závěrečnou sladkou tečkou jsme ochutnali pár ovocných pálenek a doporučuji to i vám. Slivovice od strejdy z Moravy může být sice fajn, ale taková třešňovice zrající v sudu po cachaçe je přeci jenom jiná liga. Minimálně si jako my rozšíříte obzory o tom, co všechno se dá s ovocnou pálenkou udělat.

Jako dezert by posloužily už samotné koktejly – první na bázi armagnacu s pomerančovou espumou, kaštanovým pyré a špetkou vanilky dozdobený nastrouhaným kakaovým bobem, a druhý rumový s kiwi a citronovou trávou. My si k nim však vychutnali ještě granitu z pečeného čaje a kaštanový chleba s čokoládou a citronovou zakysanou smetanou.

Pokud jsme vás k návštěvě Atelieru nalákali, jenom dobře. Je však možné, že jídla, která jsme měli, už nebudou k mání. Menu zde totiž obměňují každý měsíc. Ačkoli s novým rokem se dějí nové věci. Od ledna je na menu nejen více vegetariánských jídel, ale bude možné si dát i celé degustační vegetariánské menu. Také se připravuje nealkoholické párování.

A některé pokrmy se staly takovým hitem, že zůstanou na menu i nadále. Například zmíněné buchty. My si nejvíce ovšem „sedli na zadek“ z husích prsou s krémovou kapustou. Nikdy bych nevěřila, že kapusta může být dobrá. A její tajemství? „Hodně másla. A tím myslím opravdu hodně, hodně másla,“ prozrazuje Milan. Inu, Francie.

Důležité prý také je nechat kapustu jen zkřehnout, ale nepřevařit ji. Nakonec zalít smetanou, a je to. Může se to zdát jednoduché, před domácími experimenty nicméně dáme raději přednost další návštěvě Atelieru a budeme se těšit, co nového Milan s Jakubem připraví.

 

Atelier Cocktail Bar & Bistro

Kobližná 71/2
Brno
www.atelierbar.cz

PŘEHLED RECENZE
Interiér
10
Servis
10
Kvalita pokrmů/nápojů
10
Value for money
10